کاهش تقاضا در بخش مسکن باعث شد تا وال‌استریت پس از دو روز کسادی، روز جمعه را با افزایش در شاخص‌ها به پایان برد. به گزارش رویتر از نیویورک، سرمایه‌گذاران وال‌استریت که با نزدیک شدن به نشست بانک مرکزی ایالات متحده و در عین حال در نبود هیچ خبر خاصی در اقتصاد، روز‌های چهارشنبه و پنج‌شنبه را با تنزل سپری کردند، روز جمعه خبر مهمی درباره بازار مسکن دریافت کردند. بنابراین روز جمعه بازار بزرگ‌ترین و مهم‌ترین هشدار درباره وضعیت اقتصاد را از بازار ساخت‌و‌ساز دریافت کرد. استوارت شوارتز، استراتژیست موسسه جی‌.پی مورگان درباره وضعیت بازار گفت: این سومین هشدار مهم در سه روز اخیر برای بازار از طرف صنعت ساخت‌وساز بود و به معنای این بود که آسیب و خسارت بخش‌های دیگر اقتصادی هنوز پیش‌روی ماست.

بازار در روزهای اخیر با دو بحران مواجه است، کسادی اقتصادی و فشارهای تورمی. هشدار کاهش تقاضا در بازار مسکن همراه با نمودارهایی که نشان از افزایش تورم در اقتصاد آمریکا دارد، وضعیت متناقضی را برای اقتصاد آمریکا ایجاد کرده است. در مجموع رونق روز جمعه وال‌استریت به دلیل خوش‌بینی سرمایه‌گذاران به آینده بود. آنها تصور می‌کنند، تلاش بانک مرکزی آمریکا برای عقب راندن و مهار تورم با اخباری در مورد کسادی اقتصادی محدود خواهد شد. رییس بانک مرکزی کلیولند روز جمعه گفت، این خیلی اساسی خواهد بود که بانک مرکزی به منظور ترویج و ترغیب رشد اقتصادی پایدار، افزایش نرخ بهره‌ را برای مدتی متوقف کند. شاخص‌های وال استریت روز جمعه افزایش متعادلی پیدا کردند اما هفته را با تنزل در ارزش سهام سپری کردند، شاخص سهام داوجونز ۵۴/۰درصد افزایش پیدا کرد. استاندارد اند پورز ۳۸/۰درصد به دست آورد و شاخص سهام تکنولوژی نزدک ۴۹/۰درصد ترقی کرد. در مجموع هفته، شاخص سهام داوجونز ۶۳/۰‌درصد از دست داد، شاخص سهام استاندارد اند پورز دفاتر خود را با ۹۲/۰درصد تنزل بست و شاخص سهام نزدک ۲۵/۱درصد از دست داد.

در توکیو شاخص سهام نیکی در روز جمعه تحت تاثیر تنزل پیاپی وال‌استریت، افزایش اندکی پیدا کرد. نگرانی درباره وضعیت اقتصادی آمریکا، مهم‌ترین دلیل کسادی توکیو در روز جمعه بود. شاخص سهام نیکی در پایان روز جمعه با سود محدود ۴۲/۰درصد کار خود را پایان داد. خوش‌بینی درباره افزایش درآمدها به همین افزایش محدود هم کمک کرد.

در اروپا، شاخص‌های سهام روز خوبی را پشت سر گذاشتند. شاخص سهام FTSE لندن ۳۶/۰درصد ترقی یافت. داکس آلمان ۳۷/۰درصد افزایش یافت و CAC-۴۰ فرانسه ۲۷/۰درصد ترقی کرد.

در بازار معاملات ارزی، ارزش دلار در مقابل ارزهای رقیب افزایش پیدا کرد. تحلیلگران علت افزایش دلار را، احتمال افزایش نرخ بهره می‌دانند. هر یورو روز جمعه به ازای ۲۶۷۴/۱ دلار معامله شد که نسبت به روز قبل‌ یعنی پنجشنبه که هر یورو به ازای ۲۷۲۹/۱ دلار معامله شده بود، ارزش دلار افزایش محسوسی نشان می‌داد. همچنین نرخ برابری ین در برابر دلار ۹۴/۱۱۶ ین معامله شد. روز پنجشنبه هر دلار به ازای ۴۳/۱۱۶ ین معامله شده بود. در مجموع دلار در مقابل یورو در هفته‌ای که گذشت ۲۶/۱درصد افزایش یافت، اما در مقابل ین ۱/۰درصد از دست داده است.