تونی بلر برای پایان دادن به اختلافات موجود در حزب کارگر اعلام کرد، سخنرانی مفصلی برای هواداران پرشور حزب کارگر ایراد خواهد کرد. به گزارش بی‌.بی.سی، طرح این سخنرانی پس از حملات تند ریچارد کلارک علیه گوردون براون، وزیر دارایی بریتانیا مطرح شد. ریچارد کلارک وزیر سابق کشور در مصاحبه‌ای با روزنامه دیلی تلگراف گوردون براون را فردی کاملا ناتوان برای اداره امور کشور و انتخاب اشتباهی از سوی حزب کارگر برای جانشینی تونی بلر معرفی کرد، کلارک این سخنان را درست زمانی گفت که حزب کارگر در مورد تاریخ انتقال قدرت جلسه داشت.

به اعتقاد تحلیلگران، تونی بلر با این سخنرانی می‌خواهد، زخم‌هایی را که انتقادات تند ریچارد کلارک بر حزب وارد کرده است، التیام بخشد. نخست وزیر بریتانیا می‌خواهد در این سخنرانی از حزب متبوعش درخواست کند تا تحلیل‌‌های خود را درباره نظرسنجی افکار عمومی متوقف کند و به جای آن هم خود را در برابر چالش‌هایی که کشور با آن درگیر است، بگذارد. همچنین قرار است نخست‌وزیر از سیاستمداران و فعالان سیاسی درخواست کند تا به دولت اعتماد و اطمینان کنند و بر مباحث و موضوعاتی مانند امنیت، مهاجرت، جهانی شدن و محیط زیست بپردازند.

با استناد به بررسی‌های گروه فکری New Labour، بلر می‌خواهد از کسانی که نگران اتکا و توجه بیش از حد حزب کارگر به نظرسنجی‌ها هستند، بگوید که حزب او الگوی حزب توری را در توجه به نظرسنجی‌ها دنبال می‌کند و اینکه کاهش و افزایش محبوبیت بخشی از حیات سیاسی است.

تونی بلر روز پنج‌شنبه اعلام کرده در ۱۲ماه آینده از قدرت کناره خواهد گرفت. حزب کارگر وزیر کنونی دارایی بریتانیا را به عنوان جانشین بلر در نظر گرفته است، این در حالی است که تحلیلگران معتقدند نخست‌وزیر علاقه‌ای به کناره‌گیری ندارد. تونی بلر در یک گفت‌و‌گوی تلویزیونی گفت: اول از همه من باید از مردم از جانب خود و حزب کارگر معذرت‌خواهی کنم. اشاره وی به جو متشنج هفته گذشته و سخنان تند و اهانت‌آمیز ریچارد کلارک درباره گوردون براون بود.

ریچارد کلارک در گفت‌وگوی مطبوعاتی خود براون را متهم کرده بود که شجاعت لازم را برای اتخاذ تصمیم‌‌های دشوار در مواقع حساس ندارد.

کلارک گفت: براون همچنین نمی‌تواند با دیگران کار کند.

در واکنش به سخنان ریچارد کلارک هزل‌بلیزر، رییس حزب کارگر گفت: هیچ‌یک از اعضای حزب کارگر و نیز اعضای دولت با سخنان کلارک موافق نیستند، اگرچه بحث جدی درباره جانشینی نخست‌وزیر وجود دارد.

حزب کارگر تلاش می‌کند تا تاریخ واقعی برای کناره‌گیری تونی بلر تعیین شود، موضوعی که بلر هنوز از روشن شدن آن پرهیز کرده است.

نظرسنجی اخیر گاردین حاکی از آن است که اکثریت مردم معتقدند گوردون براون احتمالا به ریاست حزب کارگر انتخاب خواهد شد.

۳۳درصد پاسخ‌دهندگان به این نظرسنجی معتقدند که وزیر دارایی انگلیس بهترین گزینه برای رهبری حزب است و احتمالا در انتخابات بعدی حزب گوی سبقت را از رقبای خود می‌رباید.

۵۳درصد از ۵۱۳ نفری که به نظرسنجی ICM پاسخ داده‌اند، علاقه‌مندند فردی غیر از براون را به عنوان رهبر آینده حزب ببینند.

این در حالی است که گوردون براون اعلام کرد، این کاملا به خود نخست‌وزیر بستگی دارد که چه زمانی را برای کناره‌گیری انتخاب کند.

هدف گوردون براون از این سخنان پایان دادن به هفته پرتنش حزب کارگر بود.

بی‌بی‌سی

ترجمه: امیر کوچک سرابندی