مقامات بر این باورند که این دسته از بیماران جدید به یک پرواز ورودی از پاکستان در ۴ دسامبر مرتبط هستند؛ جایی‌که حداقل ۶مسافر دارای نوع دلتا بودند. تاکنون هیچ موردی از نوع اُمیکرون در شیان گزارش نشده است. به همین دلیل مقامات به سرعت وارد عمل شدند و مدارس را تعطیل کردند و آزمایش‌های گسترده‌ای را برای کل شهر تدارک دیدند. با این حال تعداد بیماران همچنان افزایشی هستند. از ۹ دسامبر، این شهر در مجموع ۲۰۶ مورد را ثبت کرده است. روز چهارشنبه، مقامات ۶۳ مورد جدید انتقال بومی را ثبت کردند که بالاترین رقم روزانه شیان در این ماه است. به گزارش روزنامه دولتی چاینادیلی، تا ظهر روز چهارشنبه، بیش از۳۰هزار نفر که گمان می‌رود با یک مورد تایید شده تماس داشته‌اند، در قرنطینه دولتی قرار گرفتند. در همان روز، شهر تا اطلاع ثانوی برای همه ساکنان قرنطینه شدید اعمال کرد. شیان اکنون به‌عنوان «منطقه کنترل‌شده» تعیین شده است، دومین رده از نظر دسته‌بندی قرنطینه‌های سفت و سخت. منطقه تحت کنترل قرار گرفته است؛ یعنی اینکه ساکنان از ترک خانه‌های خود به جز موارد فوری مانند فوریت‌های پزشکی منع شده‌اند. هر خانوار فقط مجاز است هر دو روز یک‌بار یک‌نفر را برای خرید مواد غذایی به بیرون از خانه بفرستد.

طبق گزارش روزنامه دولتی گلوبال‌تایمز، پس از اعلام محدودیت‌های جدید، خانواده‌ها به سوپرمارکت‌ها هجوم بردند تا قبل از اعمال قرنطینه در نیمه‌شب، مواد لازم را تهیه کنند. طبق اعلام دولت محلی، مدارس، سازمان‌های دولتی و سیتم‌های حمل‌ونقل تعطیل هستند؛ اما سیستم حمل‌ونقل عمومی می تواند خدمات ضروری در حوزه انتقال به بیمارستان و سوپرمارکت‌ها ارائه دهد.

شیان یک سطح با بالاترین رده قرنطینه «منطقه مهر و موم‌شده» فاصله دارد که در آن ساکنان به‌طور کامل از خروج از منازل خود منع می‌شوند و مواد غذایی به درب آنها تحویل داده می‌شود. این چهارمین باری است که یک شهر بزرگ چین تحت عنوان «منطقه کنترل‌شده» در قرنطینه قرار می‌گیرد. اگرچه مردم این شهر در شیوع‌های قبلی محدودیت‌های مشابهی را مشاهده کرده‌اند، اما معمولا فقط در مناطق خاصی اعمال می‌شدند که عفونت‌ها در آنها شایع‌تر است؛ اما حالا در کل شهر این نوع قرنطینه برقرار است.

ظهور یک شیوع دیگر سوالاتی را درباره دوام طولانی مدت سیاست جاه‌طلبانه «کووید صفر» در چین که هدف آن حذف کامل ویروس در داخل مرزهای این کشور است، ایجاد کرده است. به‌رغم تجویز بیش از ۷/ ۲میلیارد دز از واکسن‌های بومی خود، مقامات چین، چندین‌بار با تعدادی از شیوع سریع بیماری دست و پنجه نرم کرده‌اند. شیوع در شیان به دنبال شیوع دلتا در تابستان رخ می‌دهد. شیوع ماه سپتامبر در استان فوجیان و شیوع ماه اکتبر که به بیش از نیمی از کشور گسترش یافت. سپس چندین خوشه هم در مغولستان داخلی در ماه نوامبر که در هفته‌های اخیر به استان ژجیانگ گسترش یافته‌اند، مشاهده شد. تنها در هفته گذشته، علاوه بر شیان، موارد ابتلا در استان هنان، استان ژجیانگ، استان گوانگ‌دونگ، منطقه خودمختار گوانگشی و شهرهای پکن و تیانجین نیز ثبت شده است. این تحولات در شرایطی رخ می‌دهد که جهان شاهد ظهور سویه جدیدی است که دو برابر سویه دلتا سرعت انتقال دارد. به‌رغم اینکه کارشناسان آفریقای جنوبی گفته‌اند سویه اُمیکرون- خاستگاه احتمالی سویه جدید- تا ۸۰درصد کمتر بیماران را مجبور به بستری شدن می‌کند و پزشکان بریتانیایی نیز به‌نوعی این یافته را تایید کرده‌اند؛ اما ترس از سرعت بالای این بیماری، کشورها را مجبور به رعایت قرنطینه‌های مجدد کرده؛ هرچند چین هنوز هیچ گزارشی مبنی بر ظهور این گونه جدید نداده است.