افزایش یا کاهش نرخ بهره، سوال مهم این هفته بازارهای مالی و سهام در آمریکا و البته ژاپن است. از ژوئن ۲۰۰۴‌ که بانک مرکزی ایالات متحده افزایش نرخ بهره را آغاز کرده است، سیاست‌های پولی و مالی کشور دچار بی‌ثباتی و عدم قطعیت شده‌اند. علائمی که از آمار و ارقام ماه گذشته دریافت می‌شود، متفاوت هستند. رشد اقتصادی در سه ماه دوم سال کندتر بوده است اما از طرف دیگر آهنگ افزایش دستمزدها نشان می‌‌دهد که افزایش دستمزدها در فصول اخیر آهنگ سریعی داشته است و به این معنا است که بنگا‌ه‌های اقتصادی برای تولید و بهره‌وری چندان تحت فشار نبودند، چنانکه قبلا تصور می‌شد. از طرف دیگر این آمار فشارهای تورمی بیشتری را بر اقتصاد نشان می‌دهد، اگر مقامات بانک مرکزی آمریکا درباره تورم چنین اعتقادی داشته باشند، انتظار می‌رود در جلسه هشتم اوت نرخ بهره برای هجدهمین بار افزایش پیدا کند.پس از اینکه بانک مرکزی ایالات متحده تصمیم خود را اعلام کند، بازار اطلاعاتی درباره سلامت مصرف‌کنندگان آمریکایی دریافت خواهد کرد. به نظر می‌رسد خرده‌فروشی برای ماه ژوئیه نسبتا خوب و متعادل باشد. آمار فروش اتومبیل هم بالا نشان می‌‌دهد، فقط تنها بخشی که اندکی کسادی نشان می‌دهد، بخش مسکن و ساخت و ساز است که از فروش خوبی در ماه ژوئن برخوردار نبوده است.

عرصه دیگری که بسیار اهمیت دارد، جبهه بین‌المللی است که آمار و ارقام مربوط به آن در دهم ماه اوت منتشر خواهد شد و میزان تقاضاها و سفارش‌های خارجیان را برای کالاهای تولیدی آمریکا نشان می‌‌دهد. تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که آمار این بخش بسیار درخشان و امید‌بخش برای اقتصاد ایالات متحده باشد.

در حالی که تمام توجه در هفته آینده به تصمیم بانک مرکزی در مورد نرخ بهره معطوف است، نباید دیگر آمار و ارقام را نیز فراموش کرد، در حقیقت اهمیتی ندارد که بانک مرکزی چه می‌کند، بانک تصمیمات سخت‌تری برای باقیمانده سال در پیش رو دارد.

در روز سه‌شنبه هشتم اوت بانک مرکزی در ساعت ۱۲ درباره نرخ بهره تصمیم خواهد گرفت. در همین روز گزارش هزینه و بهره‌وری منتشر خواهد شد. اقتصاد‌دانان با توجه به کندی نرخ رشد تولید ناخالص داخلی پیش‌بینی می‌کنند که این شاخص نیز ترقی چندانی نداشته باشد. برآورد شده است که بهره‌وری در نیمه‌دوم سال ۶/۱‌درصد نرخ سالانه رشد داشته است.

آمار هفتگی خرده‌فروشی نیز در روز سه‌شنبه منتشر خواهد شد، در ماه ژوئیه، خرده فروشی ۴/۲‌درصد نسبت به ماه قبل تنزل داشت، اما در ماه ژوئن میزان خرده‌فروشی ۸/۱‌درصد نسبت به ماه آوریل افزایش پیدا کرده است.

در حالی که میان اقتصاد‌دانان در مورد سیاست بانک مرکزی درباره افزایش نرخ بهره اختلاف‌نظر وجود دارد، به نظر می‌رسد بانک برای توقف افزایش دلایل کافی در دست دارد.