ایرنا - گروهی از معامله‌گران تجاری آفریقا اعلام کردند: اگر قرار است سودی عاید کشورهای این قاره شود، باید در پیش‌نویس توافق تجاری بین اتحادیه اروپا و کشورهای آفریقایی، تجدیدنظر کلی صورت گیرد.

به گزارش خبرگزاری رویتر از نایروبی، اتحادیه اروپا برای اجرای توافقنامه‌های اقتصادی موسوم به «EPA» از اول ژانویه، ۲۰۰۸در حال مذاکره با کشورهای آفریقایی، حوزه کارائیب و اقیانوسیه موسوم به «ACP» است. منتقدان این پیش‌نویس عقیده دارند، کشاورزان و صنایع نوپای کشورهای فقیر با رقابت افزایش یافته، توسعه ضعیف و مبارزه علیه فقر در این قاره، آسیب می‌بینند.

«والری ترائوره»، مدیر برنامه آژانس توسعه «ACORD»، می‌گوید: باید طرح پیشنهادی را مورد تجدید نظر قرار دهیم و آن را بر مبنای منصفانه‌تری بنا کنیم. یک گروه از ۱۵سازمان غیردولتی از مذاکره‌کنندگان خواسته‌اند که فشار برای آزادی تجارت و سرمایه‌گذاری را از بین شروط خود بردارند. به‌گفته این گروه، کشورهای فقیر قادر به رقابت با صادرات یارانه‌ای کشورهای ثروتمند اتحادیه اروپا نیستند. مذاکره‌کنندگان و قانونگذاران کشورهای شرقی و جنوبی آفریقا قرار است ۱۶تا ۲۵ماه‌اوت ۲۰۰۶ در خارطوم پایتخت سودان گردهم آیند و با نمایندگان اتحادیه اروپا دیدار و در خصوص پیش‌نویس اولیه «EPA» گفت‌وگو کنند.