فارس- کارشناسان اقتصادی با اشاره به پیوند نزدیک اقتصادی میان کشورهای مختلف خاورمیانه، زیان ۲۰‌میلیارد دلاری را برای این منطقه در اثر تجاوزات رژیم اشغالگر قدس به لبنان برآورد می‌کنند.

به گزارش خلیج تایمز، کشورهای منطقه خاورمیانه از یکدیگر تاثیرپذیر بوده و این امر علاوه بر ابعاد سیاسی در مورد ابعاد اقتصادی این کشورها نیز صادق است. تجاوزات رژیم اشغالگر قدس و تاثیر آن بر منطقه موید این حرف است. در حالی که کارشناسان اقتصادی زیان‌های وارده بر لبنان در اثر حملات اسرائیل را ۵‌میلیارد دلار تخمین می‌زنند، همین افراد زیان‌های ناشی از این تجاوزات بر سایر کشورهای منطقه را بیش از ۲۰میلیارد دلار برآورد می‌کنند.

بازارهای مالی بیش از سایر بخش‌های اقتصادی از تحولات لبنان تاثیر پذیرفته‌اند. به دنبال آغاز تجاوزات اسرائیل به لبنان شاخص بازارهای سهام شش کشور واقع در حاشیه جنوبی خلیج‌فارس با کاهش شدید مواجه شده است. در این بین بازار مالی دبی بیش از سایران دچار افت شاخص شده است .

درحال حاضر به دلیل اوضاع نامطمئن حاکم بر منطقه خریداران و فروشندگان سهام ترجیح می‌دهند تغییری در وضعیت مالی خود ایجاد نکنند و لذا تا حدودی رکود بر بازارهای سهام منطقه حاکم شده است.

به نظر می‌رسد امارات بیش از سایر کشورهای منطقه از جنایات رژیم اشغالگر قدس زیان دیده باشد . علاوه بر افت بازار سهام، سرمایه‌‌های اماراتی گسترده‌ای در لبنان وجود دارد. حجم کل سرمایه‌های اماراتی در لبنان بالغ بر ۶۷/۳‌میلیارد دلار است.

استیو بریک، یکی از تحلیلگران موسسه تحقیقاتی استاندارد چارتر با اشاره به پیوند نزدیک اقتصادی‌های خاورمیانه‌ای بایکدیگر می‌گوید: «این مساله باعث شده است تا بازارهای منطقه به شدت از تحولات لبنان تاثیر بپذیرند .»

وی حساسیت اقتصاد‌ی‌‌های خاورمیانه به تحولات ایران را نیز کمتر از تحولات لبنان نمی‌داند و پیش‌بینی می‌کند درصورت تشدید تنش‌ها در مورد فعالیت‌های هسته‌‌ای ایران اقتصاد منطقه خاورمیانه با مشکلات متعددی مواجه شود.