ایرنا- الکساندر داونر‌، وزیر خارجه استرالیا دیروز در جریان دیدار با ‌توشی هیرو نیکای‌ وزیر اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن در توکیو ابراز امیدواری کرد که مذاکرات تجارت آزاد میان دو کشور از سال آینده میلادی شروع شود. خبرگزاری «کیودو» به نقل از مقامات ژاپنی گزارش داد: داونر در این دیدار همچنین ابراز امیدواری کرده است که مذاکرات تجارت آزاد میان دو کشور بتواند در زمان مشخصی به نتیجه برسد. به گفته مقامات ژاپنی، نیکای نیز در این دیدار گفته است که شروع مذاکرات تجارت آزاد میان ژاپن و استرالیا بستگی به نتایج بررسی گروه‌های تحقیقاتی دارد که هم اینک در حال مطالعه بر روی این مساله هستند.

گروه‌های مطالعاتی ژاپن و استرالیا از ماه نوامبر گذشته مساله عقد موافقتنامه دوجانبه تجارت آزاد میان دو کشور را شروع کرده اند و تاکنون چهار جلسه مشترک نیز داشته‌اند. به گفته منابع ژاپنی پنجمین نشست مشترک گروه‌های مطالعاتی دو کشور قرار است در میانه ماه سپتامبر در توکیو برگزار شده و نتایج بررسی آنها تا اوایل سال ۲۰۰۷ میلادی منتشر شود. بخش‌های کشاورزی و دامداری در ژاپن به دلیل اینکه استرالیا یکی از تولیدکنندگان بزرگ گوشت، غلات و میوه است، موافقتی با عقد موافقتنامه تجارت آزاد میان دو کشور ندارند.

هم‌اینک دولت ژاپن برای حمایت از بخش‌های کشاورزی تعرفه‌ها و شرایط‌‌سختی برای واردات محصولات کشاورزی برقرار کرده که این مساله با انتقاد بسیاری از کشورها از جمله کشورهای جهان سوم مواجه شده است. این در حالی است که بخش های صنعتی ژاپن موافق با امضای قرارداد تجارت آزاد با استرالیا بوده و معتقدند که تجارت آزاد میان دو کشور می‌تواند فرصتی خوبی را برای آنها برای ورود به بازار استرالیا فراهم سازد. ضمن اینکه استرالیا با داشتن منابع کانی غنی به‌ویژه در زمینه زغال سنگ و آهن و گاز طبیعی مکمل خوبی برای بخش صنعتی ژاپن به‌شمار می‌آید. در حال حاضر نیمی از زغال سنگ و آهن مورد نیاز ژاپن از استرالیا وارد می‌شود ضمن اینکه بخش عمده‌ای از صادرات ژاپن به استرالیا شامل خودرو، قطعات خودرو و تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی است. وزیر خارجه استرالیا دیروز با «جونیچیرو کویزومی» نخست وزیر، «شینزو آبه» دبیر و سخنگوی ارشد دولت و «فوکوشیرو نوکاگا» رییس آژانس ژاپن دیدار و گفت وگو کرد. وزیر خارجه استرالیا بعداز سفر خود به ژاپن، راهی «هنگ کنگ» و«ماکائو» خواهد شد.