ترقی در شاخص هزینه مصرف‌کنندگان نگرانی وال‌استریت را در مورد افزایش نرخ بهره تقویت کرد و موجب تنزل شاخص‌های مهم بازار برای دومین روز متوالی شد. به گزارش رویتر از نیویورک وزارت بازرگانی روز سه‌شنبه گزارشی درباره هزینه مصرف‌کنندگان منتشر کرد. براساس این گزارش هزینه مصرف‌کنندگان ۲/۰درصد در ماه ژوئن افزایش داشته است، البته در ۱۲ ماه اخیر تا ژوئن نرخ هزینه مصرف‌کنندگان ۴/۲درصد افزایش پیدا کرده است که از آوریل ۱۹۹۵ تاکنون این نرخ تورم بی‌سابقه است. وال‌استریت همچنین خبر دیگری درباره بازار مسکن دریافت کرد، براساس گزارش اخیر هزینه ساخت و ساز در ماه ژوئیه افزایش غیرمنتظره ۳/۰درصدی داشته است که خود یک رکورد به شمار می‌رود. به هر حال افزایش نرخ تورم (هزینه مصرف‌کنندگان) دلیل اصلی نگرانی سرمایه‌گذاران فعال در وال‌استریت در روز سه‌شنبه بود،

هرچند برخی تحلیلگران اقتصادی معتقدند افزایش هزینه مصرف‌کنندگان که یکی از معیارهای مهم اندازه‌گیری رشد اقتصادی است و دو سوم رشد اقتصادی را تشکیل می‌دهد، ضعیف بوده است و به همین دلیل است که نرخ رشد اقتصادی ایالات متحده هم در سه ماه دوم کاهش داشته است و بسیار کمتر از انتظار اقتصاددانان بود. اما به هر حال ۴/۲درصد رشد در هزینه‌های واقعی بیشتر از حد نصاب تعیین شده توسط بانک‌مرکزی است. حد نصاب بانک مرکزی بین یک تا دودرصد برای تورم، واقعی است.

شاخص سهام داوجونز ۵۴/۰ درصد را در روز سه‌شنبه از دست داد، استاندارد اندپورز ۴۵/۰ درصد تنزل پیدا کرد و شاخص سهام تکنولوژی نزدک ۴۱/۱درصد پایین آمد. به نظر می‌رسد وال‌استریت خود را متقاعد کرده است که بانک مرکزی ایالات متحده نرخ بهره را در هفته آینده افزایش خواهد داد و سعی کرد خود را با وضعیت جدید انطباق دهد، اگرچه نگرانی اساسی درباره وضعیت رشد اقتصادی ادامه دارد.

در ژاپن، بازار سهام توکیو در اثر نگرانی ناشی از افزایش نرخ بهره در آمریکا جنب و جوش خود را در روز چهارشنبه از دست داد و سرمایه‌گذاران ترجیح دادند تا به جای انجام معاملات، احتیاط پیشه کنند. شاخص سهام نیکی در روز چهارشنبه ۱۵/۰درصد افزایش پیدا کرد. شاخص سهام توپیکس ۱۷/۰درصد به دست آورد. در اروپا، بازارهای سهام یک روز کساد دیگر را پشت‌ سر گذاشتند، در روز سه‌شنبه شاخص سهام FTSE لندن، ۸/۰درصد از دست داد. CAC-۴۰ فرانسه ۲۲/۱درصد از دست داد و داکس آلمان ۵/۱درصد تنزل پیدا کرد.

قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش پیدا کرد. قیمت نفت خام ۵۱سنت برای هر بشکه افزایش پیدا کرد و به ۹۱/۷۴دلار رسید. در بازار معاملات ارزی ارزش دلار در مقابل ارزهای رقیب تنزل یافت. هر دلار به ازای ۵۴/۱۱۴ین در روز چهارشنبه معامله شد، هر یورو هم به ازای ۲۷۶۶/۱دلار معامله شد. دلار در روز چهارشنبه به پایین‌ترین حد خود در ۳ هفته اخیر رسید.