بازار سهام توکیو تحت‌تاثیر رونق وال استریت در روز پایانی هفته و نیز گزارش درآمد کمپانی‌ها روز دوشنبه را با افزایش در شاخص سهام آغاز کرد. به گزارش رویتر از توکیو در حالی که بازار انتظار گزارش‌های ضعیف از درآمد کمپانی‌ها را داشت، درآمد کمپانی برای سه‌ماه دوم سال بهتر از انتظار بود و به رونق بازار کمک کرد. درآمد کمپانی کانن، بزرگ‌ترین کمپانی سازنده دوربین‌های دیجیتال موجب افزایش ۹/۰درصدی ارزش شاخص سهام این کمپانی در روز دوشنبه شد.

علاوه‌ بر این گزارش، تولید ناخالص داخلی ایالات متحده که حاکی از روند آهسته رشد اقتصادی در سه ماه دوم، سوم در آمریکا بود، باعث راحتی خیال سرمایه‌گذاران ژاپنی از افزایش نرخ بهره در آمریکا شد. آهنگ آهسته رشد اقتصادی در ایالات متحده می‌تواند سبب تخفیف نگرانی‌های مربوط به تورم شود و بن‌برنانک را وادارد تا در نشست هشتم اوت، نرخ بهره را بار دیگر افزایش ندهد. افزایش نرخ بهره روی صادرات ژاپن تاثیر منفی بر جا می‌گذارد. شاخص سهام نیکی در روز دوشنبه ۷۴/۰درصد افزایش پیدا کرد و سهم شاخص سهام توپیکس ۸۱/۰درصد به دست آورد.

در بازار معاملات ارزی ارزش دلار در بازارهای بین‌المللی تنزل پیدا کرد. اگر خبر احتمال توقف افزایش نرخ بهره، خیال بازار سهام را آسوده می‌سازد و سبب رونق آلمان می‌شود، برای بازار معاملات ارزی، خبر خوبی تلقی نمی‌شود و باعث تنزل ارزش دلار می‌شود، چه افزایش نرخ بهره، موجب تقویت دلار در مقابل ارزهای رقیب می‌شود. روز دوشنبه، هر دلار به ازای ۱۱۵ین معامله شد.

وال استریت در حالی هفته را آغاز می‌کند که سود هفته گذشته و نیز احتمال توقف روند افزایش نرخ بهره سرمایه‌گذاران را نسبت به آینده خوشبین ساخته است.

سرمایه‌گذاران معتقدند با اینکه نرخ تورم بر اساس آمار اقتصاد از استاندارد بانک مرکزی گذشته است اما کاهش نرخ رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا نسبت به سه ماه اول، می‌تواند مانع از افزایش نرخ بهره در ماه اوت شود.

مطابق معمول، داده‌ها و آمار اقتصادی که در هفته جاری منتشر خواهد شد، می‌تواند بر روند بازار تاثیر بگذارد، یا امیدوار و یا ناامیدشان کند. در این هفته دو خبر مهم منتشر خواهد شد که تاثیر مهمی بر حالت و روند بازار دارد، یکی گزارش اشتغال ماه و دیگری قرائت شاخص تولید صنعتی است که سه‌شنبه منتشر می‌شود. همچنین وزارت بازرگانی ایالات متحده آمار مصرف شخصی را هم در روز سه‌شنبه منتشر می‌کند که می‌تواند به وال‌استریت در ترسیم نمایی از جریان مصرف بدهد.

بازار همچنین منتظر اخبار مربوط به گزارش درآمد کمپانی‌ها است و با توجه به اینکه درآمدها تاکنون خوب بوده است و کمپانی‌های زیرمجموعه شاخص استاندارد‌ اندپورز تاکنون ۶/۱۶درصد به دست آورده‌اند، به نظر می‌رسد روند گزارش‌های خوب درآمد همچنان ادامه داشته باشد.