با نزدیک شدن طالبان به شهرهای مهم و تشدید درگیری‌ها در سراسر کشور علیه این گروه، نیروهای دولتی افغان وارد نبرد خیابانی با طالبان شده‌اند و همزمان نیروی هوایی ارتش افغانستان و آمریکا هم مبادرت به پشتیبانی هوایی می‌کنند. «شارلوت بلیز» در گزارش اول آگوست برای الجزیره نوشت، صدها کماندوی افغان وارد شهر هرات شدند؛ در حالی که مقام‌های شهر ‌لشکرگاه همچنان خواهان اعزام نیروهای بیشتر در نبرد با طالبان شدند.این در حالی است که نیروهای هوایی هم ده‌ها کشته در خیابان‌ها به جا گذاشت. به گفته پلیس قندهار، وقتی روز یکشنبه بمبی بر روی یک تاکسی فرود آمد، دست کم ۵ غیرنظامی کشته شدند. به هر روی، درگیری میان طالبان و نیروهای دولتی در مناطق مختلف این کشور شدت گرفته است. از یکسو، در برخی استان‌ها، مقام‌های استانی دست به اسلحه شده و وارد نبرد خیابانی و کوچه به کوچه با طالبان شده‌اند و از سوی دیگر، پشتیبانی هوایی آمریکا موجب تقویت نیروی زمینی افغانستان شده است.

به نوشته الجزیره، حملات از ماه می‌ که آمریکا خروج خود را از افغانستان کلید زد آغاز شد و طالبان با استفاده از خلأ امنیتی موجود حملات خود را شدت داد. این گروه توانسته برخی مناطق مرزی با کشورهای همسایه را در کنترل خود بگیرد و حملات خود را به سوی پایتخت استان‌ها متمرکز کرده است. پس از آنکه در سحرگاه یکشنبه سه راکت از سوی طالبان به فرودگاه قندهار اصابت کرد، پروازها در این شهر که دومین شهر بزرگ افغانستان به حساب می‌آید متوقف شد. لازم به ذکر است که قندهار پیش از این پایگاه مهم طالبان بوده است. ‌مسعود پشتون‌، رئیس فرودگاه‌ اعلام کرد که دو راکت به باند فرودگاه اصابت کرده و تعمیر در دست انجام است. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان به رویترز گفت: «فرودگاه قندهار از سوی ما هدف گرفته شد زیرا دشمن از آن به عنوان مرکزی برای حملات علیه ما استفاده می‌کند.»

بلیز، گزارشگر الجزیره، همچنین نوشت که سه شهر مهم ‌لشکرگاه، قندهار و هرات از سوی طالبان به‌شدت زیر فشار قرار گرفته‌اند. او نوشت: «طالبان در ماه گذشته فقط به دنبال تسخیر مناطق روستایی بود، اما به تازگی هدف خود را شهرها و مناطق شهری قرار داده است و بر شهرهای مهم فشار سنگینی وارد می‌آورد. هدفشان این است که برای بازگشت به مذاکرات دست برتر و اهرم فشار داشته باشند.» بلیز می‌نویسد در ‌لشکرگاه «وضعیت واقعا بحرانی است» چرا که نبرد به‌شدت ادامه دارد و ارتباطات هم کاملا قطع شده است. این گزارشگر به نقل از ساکنان نوشت: «ما گزارش‌هایی از مردم دریافت کرده‌ایم دال بر اینکه طالبان در شهر حضور دارند. شاهدان می‌گویند شاهد ویدئوهایی از سوختن و آتش‌سوزی در شهر بوده‌اند. آنها در حال نبرد خیابان به خیابان در مناطق شهری هستند.» این گزارشگر همچنین نوشت: «شنبه ۹ مردادماه نیروهای ویژه افغان از هلی‌کوپتر پایین پریدند. حضور آنها می‌تواند فشار طالبان را کمتر و آنها را وادار به عقب‌نشینی کند. ما می‌فهمیم که آمریکا از حمله هوایی پشتیبانی می‌کند و نیروی هوایی افغانستان هم مدافع نیروهای زمینی است.»

بلیز به نقل از شهروندی که پیش از قطع ارتباطات با الجزیره سخن می‌گفت نوشت: «همه در خانه‌های‌شان پنهان شده‌اند و فاصله میدان نبرد با مراکز دولتی یک کیلومتر است.» نیروهای امنیتی افغان برای عقب راندن ستیزه‌جویان طالبان به‌شدت متکی به نیروی هوایی هستند که البته این هم احتمال آسیب رساندن به غیرنظامیان را هم افزایش داده است. «جیمز بی»، گزارشگر دیگر الجزیره هم نوشت که تلفاتی در میان غیرنظامیان وجود دارد و احتمالا بیشتر هم بشود. او نوشت، مهم‌ترین بیمارستان ‌لشکرگاه که از سوی یک سازمان مردم نهاد ایتالیایی اداره می‌شود وضعیت اضطراری اعلام کرده است.  یکی از ساکنان ‌لشکرگاه به نام «حلیم کریمی» به الجزیره گفت: «‌لشکرگاه در بدترین وضعیت خود قرار دارد. نمی‌دانم چه رخ خواهد داد. نه طالبان رحم و مروتی بر ما دارند نه دولت از بمباران خودداری می‌کند.» در سومین شهر بزرگ یعنی هرات هم اوضاع تعریف چندانی ندارد. مقام‌های هرات می‌گویند بیش از ۱۰۰ ستیزه‌جوی طالبان در درگیری‌های اخیر کشته شده‌اند. نیروی هوایی افغانستان به یاری هراتی‌ها هم آمده است.

این مطلب برایم مفید است
52 نفر این پست را پسندیده اند