او گفت بیش از ۹ میلیون نفر در مناطقی زندگی می‌کنند که موارد ابتلا در آنها بالاست و نرخ واکسیناسیون کمتر از ۴۰ درصد است. والنسکی در کنفرانس خبری کاخ سفید گفت: «داده‌های اولیه چند ایالت نشان می‌دهد که ۵/ ۹۹ درصد مرگ‌ومیرهای اخیر در اثر ویروس دلتا کرونا مربوط به افرادی است که واکسینه نشده‌اند و می‌توان از طریق واکسن از مرگ‌ومیر مبتلایان جلوگیری کرد.» والنسکی افزود: «شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا نسبت به هفته گذشته حدود ۱۱ درصد افزایش داشته است. مبتلایان تقریبا در میان افرادی است که واکسینه نشده‌اند.» او گفت در مناطقی که پوشش واکسیناسیون کم است، موارد مبتلایان و بستری در بیمارستان با افزایش همراه بوده است. به دنبال شیوع ویروس کرونا در آمریکا تاکنون ۳۴ میلیون و ۶۵۰ هزار نفر به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند و ۶۲۱ هزار و ۹۶۲ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. شمار بهبودیافتگان نیز در این کشور ۲۹ میلیون و ۱۶۸ هزار نفر گزارش شده است.

دکتر آنتونی فائوچی، مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی، گفت که این گونه می‌تواند باعث ایجاد افزایش نسبی در میزان ابتلا در آن مناطق شود. فائوچی می‌گوید: «من نگران هستم که مبادا این گونه به گونه غالب در آمریکا تبدیل شود. آن مناطقی از کشور که واکسیناسیونی کمتر از ۳۰ درصد داشته شاهد موارد ابتلای بیشتر هستند.» این افزایش ملایم موجب نگرانی مقام‌ها در می‌سی‌سی‌پی شده که تنها یک‌سوم ساکنانش واکسینه شده‌اند. در مناطقی از ایالات‌متحده، بیش از ۸۰ درصد از موارد جدید ابتلا به کرونا ناشی از سویه دلتاست، از جمله برخی از ایالت‌های میانه غربی مانند میسوری، کانزاس و آیووا. نوع دلتا در حال حاضر ۳/ ۷۴ درصد از ابتلا به کرونا را در ایالت‌های غربی، از جمله یوتا و کلرادو و ۵۹ درصد از عفونت‌ها را در ایالت‌های جنوبی مانند تگزاس، لوئیزیانا، آرکانزاس و اوکلاهما ایجاد می‌کند. به‌نظر می‌رسد واکسن‌هایی که در ایالات‌متحده استفاده می‌شوند در محافظت در برابر عوارض حاد کرونا مانند بستری شدن در بیمارستان و مرگ بسیار موثر هستند. مقامات بهداشت عمومی از ۱۴۰ تا ۱۵۰ میلیون نفری که واکسینه نشده‌اند خواست تا زودتر اقدام کنند. دکتر پل آفیت، متخصص بیماری‌های عفونی در بیمارستان کودکان فیلادلفیا می‌گوید: «در حال حاضر ما دو قاره آمریکا داریم: آمریکای واکسینه‌شده و آمریکای واکسینه‌نشده.»

دکتر توماس دابز، از مقام‌های بهداشت عمومی ایالتی می‌گوید: «ما شاهدیم که در برخی ایالت‌ها دلتا غالب شده است.» او افزود: «ما شاهد افزایش نرخ ابتلا به‌ویژه در میان جوانان هستیم. ما شاهد ابتلاهای زیاد در هنگام فعالیت‌های تابستانی هستیم. شاهد افزایش ابتلا در خانه‌های سالمندان هستیم.» دکتر پاول بایرز، اپیدمولوژیست ایالتی، می‌گوید نرخ بستری شدن هم روندی صعودی به خود گرفته است و دلیل آن هم گسترش سویه دلتا در میان کسانی است که هنوز واکسینه نشده‌اند. با این حال، مقام‌ها به افراد بالای ۶۵ سال توصیه می‌کنند که از تجمعات تا ۲۶ جولای دوری گزینند (صرف‌نظر از اینکه واکسن زده‌اند یا خیر). به افرادی که دارای نقص سیستم ایمنی هستند هم توصیه شده دستورالعمل‌های صادره در روز جمعه را دنبال کنند. گزارشگر سی‌ان‌ان همچنین به نقل از والنسکی نوشت: اگر افرادی صرف‌نظر از واکسینه شدن یا نشدن (اعم از بزرگسالان یا جوانان یا کودکان) نشانه‌هایی در وضعیت تنفسی دارند سریع به بیمارستان مراجعه کنند. اگرچه علائم تنفسی در گونه‌های کرونا مشترک است، اما برای هر فردی این علائم ممکن است متفاوت باشد.

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند