سایرس رابرت‌ونس فرزند سایرس ونس، وزیر امور خارجه جیمی کارتر رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده در زمان انقلاب ایران است. وکلای متهمان روز پنج‌شنبه ۱۰ تیرماه اتهامات وارد شده را بی‌اساس و با انگیزه سیاسی دانستند. به گزارش بی‌بی‌سی، آلن وایسبرگ صبح پنج‌شنبه خود را تحویل مقامات داد اما پس از تحویل دادن گذرنامه، آزاد شد. دادستان‌ها می‌گویند که وایسبرگ و پسرش پاداش و هدایایی به ارزش صدها هزار دلار دریافت کرده‌اند، از جمله مزایای‌ مربوط به املاک و مستغلات که آنها را در اظهارنامه مالیاتی خود گزارش نداده‌اند. آنها می‌گویند که متهمان به طور حساب شده‌ در ظرف ۱۵ سال از پرداخت مناسب مالیات خودداری کرده و «افزایش مخفیانه حقوق» داشته‌اند.

صدور کیفرخواست علیه شرکت ترامپ می‌تواند روابط این شرکت را با بانک‌ها و شرکای تجاری تضعیف کند و آینده سیاسی ترامپ را در حالی که بسیاری از جمهوری‌خواهان امیدوار به کاندیداتوری مجدد وی برای شرکت ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۲۴ هستند با مشکل مواجه کند. سازمان ترامپ در بیانیه‌ای گفت دادستان‌ها از وایسبرگ که ۴۸ سال در تجارت خانوادگی ترامپ کار کرده است، به‌عنوان «یک مهره کوچک در زمین سوخته برای صدمه زدن به رئیس‌جمهوری سابق» استفاده می‌کنند. روز دوشنبه، دونالد ترامپ هم در بیانیه‌ای دادستان را «مغرض» خواند و گفت اقدامات شرکت وی «به هیچ وجه جرم نیست». شرکت ترامپ در صورت محکومیت می‌تواند با جریمه و مجازات‌های دیگری روبه‌رو شود. این اتهامات همچنین می‌تواند فشار بر وایسبرگ برای همکاری با دادستان‌ها علیه دونالد ترامپ را افزایش دهد، اقدامی که تا به حال انجام نداده است.

سازمان ترامپ یک شرکت خانوادگی متعلق به دونالد ترامپ است که هتل‌ها، زمین‌های بازی گلف، هتل‌ها و استراحتگاه‌های زیادی را در سراسر جهان اداره می‌کند. دونالد ترامپ قبل از ورود به کاخ سفید در ژانویه ۲۰۱۷ ، شرکت خود را به بنیادی متشکل از پسران خود و وایسبرگ منتقل کرد. خبرگزاری آلمان هم در گزارشی در همین رابطه نوشت، دادستان منطقه‌ای نیویورک می‌گوید هلدینگ ترامپ ۱۵ سال از پرداخت مالیات شانه خالی کرده است. وایسبرگ ۷۳ ساله است. به نوشته این خبرگزاری، اتهام اصلی او  حساب‌سازی و فرار مالیاتی برای درآمدی معادل یک میلیون و ۴۰۰ هزار دلار طی ۱۵ سال گذشته است. او همچنین مبالغی تحت عنوان مزایا به جیب زده که دلیل دریافت آنها روشن نیست و یک سنت هم برای آنها مالیات نداده است. «سوزان نچلس»‌ وکیل ترامپ گفت که این پرونده با انگیزه سیاسی تشکیل شده و دادستان کل و دادستان منطقه در این منظور با یکدیگر هماهنگ شده‌اند. دادستان کل نیویورک نیز عضو حزب دموکرات آمریکاست. واشنگتن‌پست نیز نوشت: دادستانی امیدوار است وایسبرگ با مقامات همکاری کند و علیه ترامپ شهادت دهد. سازمان ترامپ در اطلاعیه‌ای شدیداللحن گفت که دادستان‌ها از پرونده مدیر مالی شرکت، مستمسکی برای آسیب زدن به وجهه رئیس‌جمهور سابق و آینده سیاسی او ساخته‌اند.

رویترز نیز در همین رابطه نوشت، دادستانی منهتن در نیویورک روز پنج‌شنبه سازمان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا و مدیر مالی این سازمان را به تخلفات مالی و کلاهبرداری مالیاتی متهم کرد. آلن وایسبرگ، مدیر مالی سازمان ترامپ در دادگاه این اتهام‌ها را رد کرد. بر اساس این گزارش، سازمان دونالد ترامپ و مدیر مالی آن متهم‌اند که از سال ۲۰۰۵ به طور حساب شده‌ و با تخلفات مالیاتی از پرداخت مناسب مالیات خودداری کرده و مزایا و حقوق ثبت نشده به مدیران این سازمان اعطا کردند. «کری دان»‌ دادستان در دادخواست این پرونده نوشته است، بالاترین سطوح مدیریتی سازمان به طور حساب شده از این سازمان سود برده‌اند و حقوق و دستمزد خود را افزایش داده‌اند؛ در حالی که مالیات ایالتی و فدرال را نپرداخته‌اند. دونالد ترامپ در این پرونده متهم نشده است، اما دادستان‌ها گفته‌اند او برخی از چک‌های مزایا را که در این پرونده مطرح هستند، امضا کرده است. دادستانی نیویورک طی دو سال گذشته تحقیقاتی را درخصوص سازمان دونالد ترامپ آغاز کرده است و این نخستین پرونده در این زمینه است.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند