آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف، همتای روسی وی نیز چهارشنبه گذشته در ریکیاویک ایسلند دیدار کردند و نتیجه نشست را «سازنده» دانستند. از هنگام روی کار آمدن جو بایدن مناسبات روسیه و آمریکا به شدت به سردی و تنش انجامید. ایالات متحده، روسیه را به دخالت در انتخابات آمریکا و حمله گسترده هکری در سال گذشته متهم کرد. جو بایدن در اواسط ماه مارس در یک مصاحبه تلویزیونی در پاسخ به این سوال که آیا پوتین را «قاتل» می‌داند، پاسخ مثبت داد. تنش تا جایی پیش‌رفت که دو کشور دست به اخراج دیپلمات‌های یکدیگر زدند. گزارشگر نشنال اینترست معتقد است که پیشنهاد نشست سران ابتدا از سوی بایدن در تماس تلفنی ماه گذشته با همتای روس او مطرح شد. مسکو رسما این پیشنهاد را تا همین هفته نپذیرفته بود. بیانیه مطبوعاتی کرملین می‌گوید:«آنها خواهان بحث و بررسی شرایط فعلی در روابط دو کشور و چشم‌انداز توسعه این روابط در آینده بوده اند. همچنین ثبات استراتژیک و مسائل حساس در دستور کار بین‌المللی مانند تعامل در مبارزه علیه کرونا و حل و فصل درگیری‌های منطقه ای هم در زمره مباحث میان دو کشور است».

به نوشته این گزارشگر، چندین جای دیگر از جمله وین، هلسینکی و باکو و لیوبلیانا هم مد نظر بودند که در نهایت ژنو انتخاب شد. البته نکات مورد بحث این دو رهبر به صورت جزئی مطرح نشده اما گفته شده مسائل مربوط به کنترل تسلیحات و برخی موارد برشمرده در بالا ممکن است در دستور کار آنها باشد. معلوم نیست آیا تنش‌های اخیر در بلاروس هم در زمره مذاکرات خواهد بود یا نه. اپیسکوپوس در بخش دیگری از گزارش خود نوشت، نشست این دو رهبر در ژنو در بحبوحه افزایش خصومت‌ها میان مسکو و واشنگتن است. واشنگتن در ماه‌های اخیر مجموعه ای از تحریم‌ها را علیه روسیه به دلیل دستگیری و زندانی کردن مخالف روس یعنی الکسی ناوالنی و نیز مداخله انتخاباتی روسیه و حملات سایبری این کشور به اجرا در آورده است. مسکو هم در تعاملات خود با واشنگتن و اروپا رویکردی ستیزه جویانه در پیش گرفته و وعده داده در برابر «تهدیدها» و «تحریکات» غرب پاسخی «نامتقارن» بدهد.

اپیسکوپوس در گزارش خود می‌افزاید، از نشست بایدن- پوتین انتظار نمی رود که به سرعت به بهبود رابطه ختم شود یا به توافقات دوجانبه و چشمگیر بینجامد. در عوض، انتظار می‌رود که این دیدار مسیر روشنی برای این دو رهبر ترسیم کند تا بتوانند در آن مسیر ارتباطات خود را گسترش داده و روابط‌شان را ثبات بخشند. بایدن و پوتین احتمالاً از خوشایندها یا تشریفات دیپلماتیک اجتناب کرده و مستقیم وارد کار خواهند شد. آنها به این زودی‌ها نمی‌توانند به تفاهم برسند.

p04 (2)

این مطلب برایم مفید است
24 نفر این پست را پسندیده اند