این اولین بار در عمر چهل ساله این حزب است که گزینه‌ای را برای صدراعظمی معرفی کرده است. نقش محوری حزب سبزها در انتخابات سپتامبر هم به همان اندازه می‌تواند یک رویداد تاریخی محسوب شود.حزب سبز آلمان روز دوشنبه ۱۹ آوریل اعلام کرد که آنالنا بائرباک، ۴۰ ساله، نامزد این حزب برای گرفتن قدرت از آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در انتخابات سپتامبر خواهد بود. خانم بائرباک، احتمالا تنها نامزد زن در این رقابت خواهد بود.

جانشین احتمالی آنگلا مرکل در این زمینه خواستار یک تجدید نظر در عالم سیاست شده است؛ آن هم در زمانی که گرمایش جهانی یک معضل اساسی است. وی همچنین خواستار مرفه شدن خانواده‌های فقیر تک والدینی تا خانواده‌های کارگرانی شده است که در بخش صنعت مشغول به کارند. او می‌گوید: «نجات سیاره وظیفه ماست. این وظیفه به گردن نسل ماست.»  نامزدی وی در زمانی مطرح شده که جهان رو به گرما است و افزون بر این واکنش ضعیف دولت به بیماری پاندمی و همچنین خستگی  ۱۵ ساله از حاکمیت محافظه‌کاران، جایگاه سبزها را در نظرسنجی‌ها بهبود بخشیده است. اما جاه‌طلبی‌های حزب هنوز بالاتر از این حرف‌هاست. در حالی که به‌نظر می‌رسد همگان از جایگاه حزب آنگلا مرکل در نظرسنجی‌ها وحشت‌زده شده‌اند، این سوال را می‌پرسند که آیا یک صدراعظم از حزب سبزها می‌تواند چهارمین اقتصاد بزرگ دنیا را هدایت کند؟ در این زمینه مخالفان بائرباک عدم تجربه وی را مورد انتقاد قرار می‌دهند و می‌گویند آیا کسی که فاقد توانایی‌های رهبری است، می‌تواند نامزد برترین شغل در آلمان شود؟ او در واکنش به این انتقادها می‌گوید: «سه سال رهبر حزب بودن و مادر بچه‌ها بودن شما را به اندازه کافی توانمند می‌کند.»

برخلاف جنگ داخلی حزب دموکرات مسیحی مرکل  و حزب خواهرخوانده باواریایی‌اش پیرامون اینکه چه کسی جانشین مرکل خواهد شد، به‌نظر می‌رسد که بائرباک و هابک از یک رابطه دوستانه برخوردارند و همین سبزها را از محافظه‌کاران پیش انداخته است.

بائرباک کیست؟

حزب سبزها که زمانی به گروه «هیپی‌های صندل‌پوش ریشو» شهرت داشتند، حالا بیش از هر زمان دیگری شانس ورود به حکومت بعدی آلمان را دارند؛ درحالی‌که اختلاف و جدال دو حزب سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی آلمان بر سر معرفی نامزد به کاهش محبوبیت آنها انجامیده، حزب سبز ممکن است بتواند بزرگ‌ترین حزب در ائتلاف جدید باشد و در این صورت خانم بائرباک صدراعظم بعدی آلمان خواهد شد. همین حالا هم بسیاری او را با رهبران زن جوان در کشورهای نیوزیلند و فنلاند مقایسه می‌کنند. بائرباک، در سال ۱۹۸۰ متولد شده است. دقیقا همان سالی که حزب سبز تاسیس شد. پدر و مادرش او را با خود به تجمعات مخالف استفاده از انرژی هسته‌ای می‌بردند. بائرباک فارغ‌التحصیل رشته علوم سیاسی دانشگاه هامبورگ و رشته علوم سیاسی و حقوق عمومی دانشگاه اقتصاد لندن (ال اس ای) است. از سه سال پیش بائرباک به‌طور مشترک با روبرت هابک رهبری حزب سبز آلمان را برعهده دارند. بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها، حزب سبز ۲۲ درصد آرا را در اختیار دارد یعنی بعد از دو حزب محافظه‌کار حاکم دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی در جایگاه دومین حزب قرار دارد.

آنگلا مرکل، صدراعظم کنونی آلمان پیش‌تر اعلام کرده بود که در سال ۲۰۲۱ همزمان با پایان دوره فعلی صدراعظمی خود از دنیای سیاست کناره‌گیری می‌کند. صدراعظم آلمان به طور معمول با رای‌گیری در انتخابات فدرال مشخص می‌شود که دور بعدی آن قرار است در سپتامبر امسال برگزار شود.

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند