دولت جو بایدن به عنوان بخشی از برنامه اقدام برای «کاهش حضور ارتش آمریکا و انتقال توانایی‌های نظامی خود از منطقه خلیج فارس»، چند سامانه‌ دفاع هوایی مستقر در این منطقه را برچیده است. این روزنامه آمریکایی شامگاه پنج‌شنبه، با انتشار این خبر افزود که ارتش آمریکا در روزهای گذشته دست‌کم سه سامانه دفاعی آتشبار ضد‌هوایی از نوع پاتریوت را از حوزه خلیج‌فارس برچیده است. نقش این پاتریوت‌ها محافظت از نظامیان آمریکایی مستقر در سعودی و امیرنشین‌های دیگر بود. مقامات آمریکایی گفته‌اند که پیشنهاد حذف سامانه دفاع موشکی برد بلند، موسوم به «تاد»‌ نیز مطرح است اما فعلا این سامانه‌ها در منطقه باقی مانده‌اند. مقامات آمریکایی به این روزنامه گفتند که غیر از سه سامانه پاتریوت، یک ناو هواپیمابر و سیستم‌های ردگیری، از جمله سامانه‌های ردگیری پهپادها که در چرخه محافظت از سعودی نقش داشتند، به عنوان «پاسخگویی به نیازهای نظامی آمریکا در سایر نقاط»، از خلیج‌فارس بیرون برده شده‌اند. این نقل و انتقالات ظاهرا با هدف لزوم تمرکز آمریکا‌ روی چین و روسیه انجام گرفته، اما بخشی از گام‌های اولیه دولت جو بایدن برای کاهش هر‌چه بیشتر حضور نظامیان آمریکا در خاورمیانه است.

از ۹۰ هزار تن نظامی آمریکایی که دو سال پیش در اوج تنش میان دولت دونالد ترامپ و ایران در منطقه مستقر بودند، تا حدود چهار ماه پیش، ۵۰ هزار تن باقی‌ مانده بودند. دستور دولت بایدن به کاهش نیروها، به معنی خروج تدریجی چند هزار تن دیگر از این نظامیان از منطقه است.

مقامات آمریکایی گفته‌اند که با وجود این گام‌های کاهشی، یک تیم از وزارت دفاع آمریکا برای آموزش ارتش عربستان برای دفاع از خود در برابر حملات راکتی و پهپادی نیروهای حوثی از یمن، برنامه‌ریزی خواهد کرد و تجهیزات لازم را برای تامین این هدف در اختیار سعودی‌ها قرار خواهد داد. در این چارچوب، احتمال افزایش فروش تجهیزات نظامی آمریکایی به سعودی و نیز تقویت اشتراک اطلاعات، آموزش‌های نظامی بیشتر و برنامه‌های تبادل نظامیان به اجرا گذاشته خواهد شد.

احتمال فروش بیشتر تسلیحات آمریکایی به سعودی در حالی عنوان شده که دولت جو بایدن در نخستین روزهای روی کار آمدن خود فروش تجهیزات به ارتش سعودی را که دارای سامانه هدایت دقیق هستند، تعلیق کرد تا در مورد جزئیات معاملاتی که در دولت دونالد ترامپ به امیرنشین‌های خلیج‌فارس قول داده شد، بیشتر بررسی و کنکاش کند.

کاهش حضور نظامی آمریکا در منطقه در شرایطی آغاز شده که حوثی‌ها در دوره اخیر با رد پیشنهاد اخیر سعودی برای آتش‌بس در یمن، به‌ویژه حملات پهپادی بیشتری علیه منافع سعودی انجام داده‌اند. وال‌استریت ژورنال به نقل از یکی از مقامات آمریکایی که منبع گزارش این روزنامه هستند، افزوده است: «حوثی‌ها باید بدانند که ما کماکان در کنار سعودی‌ها ایستاده و به حمایت از حق آنها در دفاع از خود، ادامه می‌دهیم.» از واکنش امیرنشین‌های خلیج‌فارس به گزارش وال‌استریت ژورنال هنوز خبری منتشر نشده، اما خبرگزاری بلومبرگ هفته گذشته نوشته بود که نظر به افزایش تناوب و دقیق‌تر شدن حملات راکتی و پهپادی حوثی‌ها، عربستان از آمریکا برای مراقبت از میادین نفتی و سایر منافع راهبردی سعودی، کمک خواسته است. جان کربی، دبیر مطبوعاتی پنتاگون، در واکنش به گزارش وال‌استریت ژورنال گفته است که آمریکا کماکان به دفاع از سعودی برای رویارویی با تهدیدات، ادامه می‌دهد.

 

 

این مطلب برایم مفید است
21 نفر این پست را پسندیده اند