با هدایت وفاداران ترامپ که کورکورانه ادعای ترامپ را مبنی بر تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری پذیرفته‌اند، قانون‌گذاران جمهوری‌خواه در سراسر آمریکا به‌دنبال تغییراتی در قانون‌های ایالتی خواهند بود. در راس این تلاش‌ها، تعداد زیادی لوایح وجود دارد که موانع جدیدی را برای ارسال آرا به‌وجود می‌آورد، به‌ویژه رای‌گیری‌های پستی که دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۲۰ از آن سود فراوان بردند. اما اقدامات دیگر بسیار فراتر از آن است؛ از جمله تعدیل و اصلاح  قوانین کالج‌های انتخاباتی و قوانین  قضایی  انتخابات به سود جمهوری‌خواهان. همچنین قرار است ممنوعیت‌هایی برای کمک‌های مالی خصوصی برای انتخابات در نظر بگیرند یا اینکه مانع شیوه‌های جدید رای‌گیری هنگام انتخابات شوند.

به‌رغم اینکه به‌دلیل برگزاری انتخابات سال ۲۰۲۰ ترسیم نقشه‌های سیاسی به تاخیر افتاده است، اما به‌نظر می‌رسد جمهوری‌خواهان در قلمرو تحت حاکمیت خود قصد دارند به شکل تهاجمی عمل کنند و دست به تغییر قوانین انتخاباتی بزنند. حزب جمهوری‌خواه در سطح ملی نیز طی هفته گذشته با ایجاد کمیته‌ای برای صحت انتخابات دست به بررسی دقیق قوانین انتخابات ایالتی زد و این کمیته نیز به این جنبش پیوست. در این راستا آنها از اقدامات مشابه جمهوری‌خواهان در تعدادی از مجالس قانون‌گذاری ایالتی حمایت کردند. جمهوری‌خواهان دیر زمانی است که متوجه شده‌اند آرای آنان در شهرهای بزرگ کم است و دموکرات‌ها طرفدار دارند اما هر نقطه‌ای که آرا کمتر بوده است، ورق به سود این حزب محافظه‌کار چرخیده است. اما سیاستمداران نسبت به هر نوع تغییر در نوع رای‌گیری هشدار می‌دهند و می‌گویند آمریکا را وارد عصر تاریکی خواهد کرد.

همپای این موضوع، جمهوری‌خواهان از روز ۲۵ فوریه به مدت سه روز کنفرانسی به نام «اقدام سیاسی محافظه‌کار» برگزار کردند. به‌نظر می‌رسد کناره‌گیری ترامپ از قدرت باعث نشده است که نام او نیز کمرنگ شود. او همچنان مرد قدرتمند حزب جمهوری‌خواه است و این کنفرانس سه روزه تحت تاثیر نام او قرار گرفت. جاناتان مارتین در نیویورک‌تایمز می‌نویسد: یک روز پیش از سخنرانی ترامپ، تنها نام او در این اجلاس تکرار شد. چند تن از قانون‌گذاران و افراد برجسته جمهوری‌خواه روز شنبه در این کنفرانس درخصوص ترامپ صحبت کردند و از  بازگشت وی به قدرت حمایت کردند. در میان تعجب اما نام کسانی دیده می‌شود که تا چندی پیش ترامپ را به‌دلیل تحریک هوادارانش برای حمله به کنگره مورد انتقاد قرار داده بودند، از جمله کوین مک‌کارتی که از ترامپ خواسته بود استعفا دهد در این کنفرانس سالانه جمهوری‌خواهان دست به ستایش از او زد و دستاوردهای او را در این چهار سال بسیار بیشتر از حد تصور دانست. او در این کنفرانس گفت: «می‌دانید چرا ما در مجلس نمایندگان توانستیم ۱۴ کرسی نسبت به دوره قبل بیشتر به دست آوریم، برای اینکه دونالد ترامپ این شرایط را برای ما فراهم کرد.» او گفت به یاد می‌آورد حتی زمانی که ترامپ به‌دلیل بیماری در دوران قرنطینه دور از همه بود، با تلفن‌هایش کارزارهای انتخاباتی نامزدهای جمهوری‌خواهان را مورد حمایت قرار داد.

این کنفرانس نشان داد، به‌رغم اینکه افرادی مانند لیز چنی همچنان مخالف ترامپ هستند، اما هم‌قطاران وی نشان داده‌اند دیگر تمایلی ندارند در قطاری باشند که هدایت آن به دست لیز چنی است و آنها با تغییر ریل سوار بر قطار ترامپ شده‌اند، قطاری که از روز یکشنبه به راه افتاد و احتمالا در ماه نوامبر ۲۰۲۴ برای بازگشت به قدرت دوباره سوت بکشد.

ترامپ بازمی‌گردد؟

کنفرانس کمیته اقدام سیاسی محافظه‌کار مجالی برای جمهوری‌خواهان فراهم کرد تا نقشه راه این حزب قدیمی در آمریکا بعد از شکست در انتخابات ریاست‌جمهوری آشکار شود. این کنفرانس در حالی روز اول خود را با سخنرانی افرادی همچون پمپئو از سر گذراند که حالا منتظر سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا است؛ کسی که حالا بیش از پیش احتمال حضورش در انتخابات ۲۰۲۴ قوت گرفته و حتی دشمن درون‌حزبی‌اش میت رامنی نیز پیروزی او را در انتخابات سال ۲۰۲۴ بسیار محتمل دانسته است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، عمدتا روسای جمهور آمریکا پس از کناره‌گیری از قدرت ترجیح می‌دهند در گوشه‌ای از خاک آمریکا آرام بگیرند و از دوران بازنشستگی سیاسی خود لذت ببرند اما این مورد برای دونالد ترامپ صدق نمی‌کند. مگی هابرمن در این روزنامه نوشت: «برای دهه‌ها روند عادی خروج از کاخ سفید این بود که روسای جمهور از کار کنار رفته آرام می‌گرفتند و اجازه می‌دادند تا جانشین‌شان عرصه را برای چند ماه نخست کشور‌داری‌شان از آن خود کنند. اما دونالد ترامپ نه رئیس‌جمهور نرمالی بود نه دوران پس از ریاست‌جمهوری‌اش عادی خواهد بود. او به قدری غیر عادی بود که دو ماه پس از برکناری‌اش، تازه جلسه استیضاحش برگزار شد و در آن نیز برای بار دوم تبرئه شد. حالا سخنان ترامپ در کنفرانس کمیته اقدام سیاسی محافظه‌کار، تبدیل به یکی از جالب توجه‌ترین سخنرانی‌ها خواهد شد.

جیمز کارویل، استراتژیست دموکرات که در سال ۱۹۹۲ دستیار بیل کلینتون بود، می‌گوید: «ریاست‌جمهوری او شبیه هیچ‌کسی نبود، پس چرا باید انتظار داشت دوران پساریاست‌جمهوری‌اش عادی باشد؟» وقتی بیل کلینتون در سال ۲۰۰۱ کاخ سفید را ترک کرد، او نیز در زمره روسای جمهوری قرار گرفت که در تاریخ آمریکا استیضاح شده است. اما کلینتون پیش از اینکه به گروه‌های بشردوستانه بپیوندد، برای مدتی دور از نظرها ماند.»

کارویل  در مورد ترامپ  گفت: «بسیار تعجب‌آور بود اگر او کنار می‌رفت و روی خاطره‌نویسی یا یک کار فرهنگی دیگر متمرکز می‌شد.» ترامپ قرار است در کنفرانس اقدام سیاسی محافظه‌کار، سخنرانی پایانی را داشته باشد. یک مشاور ترامپ در این زمینه گفت: «این سخنرانی احتمالا انتقادات تند و تیز او درخصوص ریاست‌جمهوری بایدن خواهد بود. بایدن دکمه معکوس‌سازی کارهای ترامپ را فشار داده است، از برنامه‌های مهاجرتی گرفته تا بسته نگه داشتن مدارس به‌دلیل شیوع کرونا.»

این مشاور گفت که انتظار نمی‌رود او لیست طولانی از دستاوردهای خود را در این سخنرانی ارائه دهد و سخنرانی او بیشتر شبیه عملکردش در دوران نامزدی‌‌اش در سال ۲۰۱۶ است تا نوع مبارزاتی که در سال ۲۰۲۰ داشت. در این راستا او تا حدودی به آینده حزب جمهوری‌خواه توجه خواهد کرد.

زمانی که باراک اوباما کاخ ریاست‌جمهوری را ترک کرد، از او عکس‌هایی منتشر شد که سوار بر کایت شده است و لبخندی به پهنای صورت دارد و اینگونه به‌نظر می‌رسید که از دوران کناره‌گیری‌اش به بهترین نحو برای استراحت استفاده می‌کند. پیش از او نیز جورج دبلیو بوش، بی‌اشتیاقی‌اش را به واشنگتن و ترجیحش برای فرار از دشواری این وظیفه نشان داده بود. کارل روو، معمار کارزار انتخاباتی جورج بوش، بر این باور است که  بسیار نامعمول است که یک رئیس‌جمهوری که تازه از کار کنار رفته است، اجازه ندهد تا رئیس‌جمهور جدید نفس بکشد و در آرامش کار خود را پیش ببرد.

ترامپ از زمان ترک کاخ سفید در صحبت‌های عمومی‌اش بسیار کوتاه و گزیده صحبت کرده است؛ چراکه مشاورانش به وی هشدار داده‌اند که ممکن است با سخنانش مورد هدف دادستان‌ها قرار گیرد یا اینکه این سخنان را به پرونده‌های پیشین وی ارتباط دهند. ترامپ بدون حساب کاربری‌اش در توییتر و حضور در جمع خبرنگاران، دستش از در راس اخبار قرار گرفتن کوتاه شده است. با این حال قدرت او در حزب جمهوری‌خواه بر هیچ کسی پوشیده نیست. حتی اعضای کنگره از ترس از دست دادن آرای طرفداران ترامپ در کنار او قرار گرفتند و هم‌بازی رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در مورد تقلب در انتخابات شدند. ترامپ مدعی است که در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ تقلب بزرگی شده و زمینه آن با رای‌گیری پستی فراهم شده است.  در این راستا در روز نخست کنفرانس محافظه‌کاران ترامپ بیشترین ستایش را از سوی هم‌حزبی‌هایش داشت. سناتور تد کروز از تگزاس گفت: «بگذارید چیزی به شما بگویم. دونالد ترامپ جایی نمی‌رود.» حتی سناتور میچ مک‌کانل که احتمال داده می‌شد در استیضاح دوم رای به محکومیت دونالد ترامپ بدهد، هفته گذشته به فاکس نیوز گفت: اگر ترامپ در سال ۲۰۲۴ نامزد شود، او از نامزدی‌اش حمایت خواهد کرد.

تاکنون ترامپ برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ بسیار مصمم نشان داده است. در حالی که برخی دستیاران انتظار دارند وی در نهایت با این پیشنهاد روبه‌رو نشود، اما نظرات وی می‌تواند در مهمانی جمهوری‌‌خواهان بسیار موثر واقع شود یا اینکه اصلا خود بازیگر اصلی این مهمانی شود.

مت شلاپ، رئیس اتحادیه محافظه‌کاران می‌گوید: هیچ وقت به اینکه دوباره جورج دبلیو بوش نامزد شود، توجهی نشد. اما ترامپ در جایگاه متفاوتی قرار دارد و او همچنان در میان مردم از محبوبیت بالایی برخوردار است و ممکن است برای انتخاب مجدد به وی رای بدهند.

پمپئو، وکیل مدافع دولت ترامپ

وزیر خارجه سابق آمریکا عصر شنبه در «کنفرانس کمیته اقدام سیاسی محافظه‌کار» بارها به دستورکار سیاست خارجی «اول آمریکا» اشاره و از «دستاوردهای سیاسی» دولت پیشین دفاع کرد. مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا که نامزد ریاست جمهوری بالقوه ۲۰۲۴ به شمار می‌رود، در سخنرانی مفصل خود مشخص کرد که به شدت به سمت حامیان دونالد ترامپ متمایل است.

پمپئو با ذکر آنچه دستاوردهای دولت ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا می‌خواند، با تشویق حاضران در نشست مواجه شد. او گفت: خبر خوب امروز برای من این است که وقتی شما دیپلمات هستید، وقتی شما هفتادمین وزیر خارجه هستید، باید در مسیری حرکت کنید. من اینطور نیستم. من الان دیپلمات نیستم و می‌خواهم از آن مسیر خارج شوم.

مایک پمپئو در ادامه حملاتی به چین داشت و بعد از دستور دونالد ترامپ برای ترور سردار قاسم سلیمانی دفاع کرد. او در انتقاد از دموکرات‌ها با بیان اینکه آنها تظاهر می‌کنند که به مشاغل در آمریکا اهمیت می‌دهند، به اقدام دولت بایدن در لغو مجوز اصلی خط لوله پیشنهادی «کیستون ایکس‌ال» تاخت.

او همچنین از جان کری، وزیر خارجه پیشین آمریکا که اکنون نماینده تغییرات اقلیمی بایدن است، بابت اینکه ژانویه گفته بود کارگران سوخت فسیلی که شغل خود را از دست داده‌اند می‌توانند «صفحات خورشیدی بسازند» انتقاد کرد. پمپئو همچنین سوابق اقتصادی و مهاجرتی دولت ترامپ را با سیاست خارجی این دولت ترکیب کرد. او گفت: «اول آمریکا برای آمریکا درست است. زمانی که آمریکا نترس و جسور و قوی باشد، کل دنیا سود می‌برد.»وزیر خارجه سابق آمریکا گفت: «دموکرات‌ها می‌خواهند بودجه پلیس را قطع کنند، در حالی که آنها کنگره را حصارکشی می‌کنند. این وارونه است. همچنین لغو آزادی تجمع مسالمت‌آمیز ما و سانسور ارتباطات آنلاین ما کاملا با درک بنیانگذاران ما درباره آمریکا متضاد است.»

کنفرانس سالانه کمیته اقدام سیاسی محافظه‌کار که از ۲۵ تا ۲۸ فوریه برگزار می‌شود، توجهات زیادی را به خود جلب کرده است؛ چرا که دونالد ترامپ هم قصد دارد در آن سخنرانی کند. مایک پمپئو در ادامه سخنانش گفت گرچه مقام‌ها و حامیان ترامپ از همه طرف هدف حمله قرار می‌گرفتند و با عناوینی چون دلقک، اسفناک، کوته‌فکر متعصب و نیروی شر، توصیف می‌شدند، اما او بابت مبارزه خود و دستاوردها مفتخر است. به گفته او، دولت ترامپ مقاومت شدیدی مقابل سوسیالیسم و حملات آنلاین انجام داد و آزادی آمریکایی را تضمین کرد. پمپئو مدعی شد که دولت ترامپ برای کارگران در سراسر آمریکا به ایجاد اشتغال پرداخت. این وزیر دولت ترامپ همچنین اشاره کرد که سیاست مرزی دولت پیشین به آمریکایی‌ها فرصت افزایش درآمد و مراقبت از خانواده‌هایشان را داد.

پمپئو همچنین در حوزه سیاست خارجی به جنجالی‌ترین تصمیم دولت ترامپ که خروج از توافق آب و هوایی پاریس بود، اشاره کرد. به ادعای او، این پیمان خطری برای بشریت به‌دنبال دارد و آن را یک «شوخی ویران‌کننده برای مشاغل» توصیف کرد. او گفت: «زمانی که بایدن دوباره وارد این پیمان شد، می‌توانم به شما این را بگویم که شی جین‌پینگ (رئیس‌جمهوری چین) هر لحظه لبخند می‌زند و کارگران آمریکایی می‌بازند. مایک پمپئو همچنین با اشاره به سیاست جنجالی آمریکا در خاورمیانه، گفت: واشنگتن از منافعش دفاع کرد و به حمایت از اسرائیل پرداخت. او همچنین با اشاره به انتقاداتی مبنی‌بر اینکه اقدامات خصومت‌بار ارتش آمریکا علیه ایران و جابه‌جایی سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس باعث بروز جنگ می‌شود، گفت، جنگی نشد! این دیپلمات پیشین جمهوری‌خواه، همچنین توافق‌هایی میان رژیم صهیونیستی و برخی از کشورهای عربی را ایجادکننده صلح واقعی در این منطقه توصیف کرد. این دیپلمات سابق آمریکایی در ادامه مدعی شد که تحریم‌های عمدتا نمادینی که چین علیه او اعمال کرده، مدرکی است که نشان می‌دهد رویکرد خصمانه او در قبال دشمنان کارآمد بوده است. او گفت: «هرگز فراموش نکنید، چین به ما بیشتر نیاز دارد تا ما به آنها. رئیس‌جمهور ترامپ این را فهمید، سیاست خارجی ما این را درک کرد و ما از کارگران آمریکایی مقابل شکار حزب کمونیست چین حفاظت کردیم.»

او همچنین به تعاملات ترامپ با کره‌شمالی از جمله دو نشست با کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی اشاره کرد. پمپئو در رابطه با برنامه هسته‌ای کره‌شمالی بعد از این نشست‌ها گفت: «تقریبا هیچ آزمایشی صورت نگرفت. این سیاست خارجی واقعی است.» پمپئو همچنین از اظهارات بایدن که گفته بود «آمریکا بازگشته است» انتقاد کرد. او پرسید: «آمریکا به چه چیزی بازگشته است؟» او سپس گفت که بایدن سهل‌گیری بسیاری در قبال ایران خواهد داشت.

این مطلب برایم مفید است
57 نفر این پست را پسندیده اند