اکنون اما گفته می‌شود موضوع ابعاد گسترده‌تری یافته است. دیوان عالی آمریکا به‌رغم مخالفت‌ها و اعتراض‌های دونالد ترامپ به نفع دادگستری نیویورک رای داده است. به این ترتیب، دادگستری این ایالت می‌تواند خواستار دسترسی به پرونده‌های مالیاتی دونالد ترامپ شود.

سایروس ونس، دادستان منهتن در ماه اوت سال ۲۰۱۹ از دونالد ترامپ درخواست کرده بود، پرونده مالیاتی خود را به‌منظور بررسی در اختیار بازرسان مالیاتی قرار دهد. موضوع بر سر پرونده‌های مالیاتی ترامپ در سال‌های بین ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ است. ترامپ تا پایان زمان فعالیت خود در مقام رئیس‌جمهوری آمریکا از اجرای درخواست دادستان منهتن خودداری ورزیده بود.

موضوع پرداخت حق‌السکوت به استورمی دنیلز، هنرپیشه فیلم‌های مستهجن و همچنین به کارن مک‌دوگال، هنرپیشه و مدل آمریکایی نیز مجددا در دستور بررسی حقوقی قرار گرفته است. ترامپ متهم است که پیش از برگزاری انتخابات سال ۲۰۱۶ به این دو فرد حق‌السکوت پرداخته است. سایروس ونس اعلام کرده است بررسی پرونده مالی و مالیاتی ترامپ به‌رغم اعتراض تیم وکلای او، در حال حاضر ابعاد بسیار گسترده‌تری یافته است.

انتشار اسناد و مدارک مالیاتی دونالد ترامپ نه تنها می‌تواند زمینه ارزیابی دارایی‌ و فعالیت‌های مالی سازمان ترامپ را روشن کند، بلکه می‌تواند از تخلفات احتمالی مالیاتی او نیز پرده بردارد. این در حالی است که گزارش سازمان غیرانتفاعی شهروندان حامی مسوولیت‌پذیری و اخلاق در واشنگتن نشان می‌دهد، دونالد ترامپ در طول چهار سال ریاست‌جمهوری خود به میزان یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار پول درآورده است. این گروه با بررسی صورت‌های مالی رئیس‌جمهوری سابق آمریکا مدعی شد، گرچه دونالد ترامپ به اهدای حقوق رسمی خود از پول مالیات‌دهندگان آمریکایی می‌بالید، اما این تنها بخش کوچکی از درآمدی است که او در دوران ریاستش از طریق کسب و کار ترامپ به دست آورده است.

این سازمان محاسبه کرد که با وجود کاهش درآمدهای مهم در سال ۲۰۲۰ بابت پاندمی کرونا، در مجموع ترامپ دست‌کم یک میلیارد و ۶۱۳ میلیون و ۵۸۳ هزار و ۱۳ دلار از سازمان ترامپ و منابع درآمدی دیگر کسب کرده است. او در نهایت به کسب یک میلیارد و ۷۹۰ میلیون و ۶۱۴ هزار و ۲۰۲ دلار اذعان کرد، اما فرم‌های اطلاعاتی با دارایی‌هایی که به‌عنوان درآمد سالانه بیش از ۵ میلیون دلار فهرست شده‌اند، گنگ و مبهم هستند. ساختار کسب و کار سازمان ترامپ به این معنا است که درآمدهای اعلام شده لزوما به معنای درآمد شخصی او از آنها نیست.

سهم عمده‌ای از این درآمد از املاک و مستغلات بسیار معروفی هستند که تحت مالکیت این گروه قرار دارد و ترامپ در دوران ریاست‌جمهوری خودش معمولا در آنها دیده می‌شد: مارالاگو، هتل بین‌المللی ترامپ در واشنگتن دی‌سی و زمین گلف او در دورال واقع در فلوریدا، بدمینستر در نیوجرسی و ترامپ نشنال در ویرجینیا. آنها در مجموع بیش از ۶۲۰ میلیون دلار طی چهار سال درآمد کسب کردند که این میزان با توجه به محدودیت‌های سفر و گردشگری ناشی از کووید-۱۹ کاهش نشان می‌دهد.

انتشار گزارش شهروندان حامی مسوولیت‌پذیری و اخلاق در واشنگتن در حالی صورت گرفت که دیوان عالی آمریکا با صدور حکمی دونالد ترامپ را وادار ساخته اظهارنامه مالیاتی خودش را به دادستان‌ها در نیویورک تحویل دهد. سازمان ترامپ به این گزارش واکنشی نداشت.

به‌نظر می‌رسد فعالیت مجدد ترامپ در عرصه سیاست و زمزمه‌های بازگشت او برای انتخابات ۲۰۲۴، موجب شده است تا فشارها علیه رئیس‌جمهوری سابق آمریکا افزایش یابد. در این راستا دادگاه عالی ایالات متحده روز دوشنبه راه را برای دادستان منطقه منهتن باز کرد تا وی بتواند به اظهارنامه‌های مالیاتی ترامپ دست یابد. علت طولانی شدن این پروسه به این موضوع بازمی‌گردد که یک درگیری طولانی بین دادستان‌ها برای دسترسی به اطلاعات به‌وجود آمده بود.

سوابق مالیاتی نگاهی بی‌سابقه به دنیای بیزانسی دونالد ترامپ در امور اقتصادی دارد که سال‌ها به مخفی کردن اطلاعات امپراتوری خود افتخار می‌کرد. بررسی‌های نیویورک‌تایمز نشان می‌دهد ترامپ سال‌ها مدعی شده است که میلیون‌ها دلار پول از دست داده است و پولی بابت مالیات پرداخت نکرده، در‌حالی‌که او مدعی شده است ۷۹ میلیون دلار مالیات پرداخت کرده است. از جمله، این سوابق نشان داد که دونالد ترامپ در سال اول ریاست‌جمهوری خود فقط ۷۵۰ دلار مالیات بر درآمد پرداخت کرده است. این اسناد همچنین نشان دادند وی ۲۶ میلیون دلار «هزینه مشاوره» را به‌عنوان هزینه تجارت بین سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۸ نوشته است اما به نظر می‌رسد برخی از آنها به دختر بزرگ‌تر او،یعنی ایوانکا ترامپ پرداخت شده است، در‌حالی‌که او کارمند حقوق‌بگیر سازمان ترامپ به‌حساب می‌آید.

از ابتدای شروع به کار ونس، مشروعیت هزینه‌ها و راست‌آزمایی آنها هدف اصلی بوده است. همراستا با آن نیز یک تحقیق مدنی جداگانه توسط لیتیا جیمز، دادستان کل نیویورک در حال پیگیری است. جیمز و ونس دموکرات هستند و ترامپ نیز در تلاش است با سوالات متعدد، این پرونده‌ها را حاوی انگیزه‌های سیاسی نشان دهد و هرگونه تخلف را نیز انکار می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند