توفان شدید زمستانی در آمریکا، یخبندان، وزش بادهای بسیار سرد و بارش برف در مناطقی که به ندرت شاهد چنین شرایطی هستند، این کشور را با یک بحران جدی مواجه کرده است. در ایالت جنوبی تگزاس، افزایش شدید مصرف برق به خاموشی گسترده منجر شده است. این ایالت در روز سه‌شنبه نیز با توفان بسیار سرد دیگری مواجه شد. سازمان ملی هواشناسی آمریکا (ان دبلیو اس) گفت که بیش از ۱۵۰ میلیون نفر در معرض این توفان زمستانی هستند. حداقل ۱۱ نفر جان خود را در حوادث مرتبط با این توفان از دست داده‌اند. مرگ مردم از جمله در تنسی، تگزاس، کنتاکی و لوئیزیانا گزارش شده است. در کارولینای شمالی گردباد ناشی از همین توفان صبح سه‌شنبه سه کشته و ۱۰ زخمی به جا گذاشت. مقام‌ها می‌گویند عملیات جست‌وجو و نجات در این نقطه ادامه دارد.این توفان حتی به بخش‌هایی از شمال مکزیک رسید و صبح دوشنبه باعث قطع برق بیش از چهار میلیون خانه و کسب‌و‌کار در آنجا شد.

در تگزاس چه خبر است؟

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا اضطراری بودن وضعیت تگزاس را تایید کرد که به معنی آزاد شدن کمک‌های فدرال است. تگزاس شاهد رکورد سرما در ۳۰ سال اخیر بوده است به طوری که دما در برخی نقاط روز یکشنبه به منهای ۱۸ درجه سانتیگراد رسید. مصرف بالا در این ایالت باعث نارسایی شبکه برق شده است. خاموشی‌های گسترده در برخی نواحی اعمال شده تا برق موردنیاز بیمارستان‌ها، پایگاه‌های پلیس و ایستگاه‌های آتش‌نشانی قطع نشود. در مجموع برق ۳/ ۴ میلیون نفر در تگزاس قطع شده است.

این بحران روز یکشنبه با از مدار خارج شدن تقریبا نیمی از ظرفیت تولید برق توربین‌های بادی بدتر شد. انرژی باد دومین منبع بزرگ برق در این ایالت است. یخ زدن جاده‌ها هم به یک رشته حوادث رانندگی دامن زد و از مردم خواسته شده در صورت امکان سفر نکنند.

در هوستون، تقریبا ۱۲۰ تصادف جاده‌ای فقط در روز یکشنبه گزارش شد. کوبیدن صفی از خودروها در یک بزرگراه عمده در اکلاهماسیتی در روز یکشنبه چندین کامیون را به آتش کشید. فرودگاه بین‌المللی جورج بوش در هوستون و فرودگاه‌هابی این شهر هر دو تا عصر سه‌شنبه تعطیل شدند. مجلس ایالتی هم تعطیل شده و گِرِگ اَبِت فرماندار ایالت از مردم خواسته است در این شرایط شدید آب و هوایی هوشیار باشند.خانه‌ها در تگزاس معمولا از عایق بندی لازم برای هوای سرد برخوردار نیستند، بنابراین با از کار افتادن سیستم گرمایشی، دمای خانه‌ها به سرعت به صفر می‌رسد و امکان ترکیدن لوله‌های یخ زده هم وجود دارد.

مقام‌ها در هوستون می‌گویند که دو عضو یک خانواده در اثر انتشار گاز کربن مونوکسید مرده‌اند که بعد از روشن کردن خودرو در گاراژ برای گرم کردن خانه بوده است. در شهر ابیلین با ۱۲۵ هزار سکنه آب خانه‌ها قطع شد که به دلیل قطع برق مرکز تصفیه آب شهر بود. به گزارش شبکه سی‌بی‌اس دما در شهر دالاس سردتر از شهر آنکوراژ آلاسکا بوده است. سازمان ملی هواشناسی گفت که این شرایط غیرعادی ناشی از یک «گریز قطبی» از جایی درست بالای مرز آمریکا با کانادا و ورود آن به آمریکاست.در بخش‌هایی از آمریکا با میلیون‌ها نفر جمعیت نسبت به ادامه توفان زمستانی هشدار داده شده است و انتظار ثبت رکوردهای بیشتر می‌رود.سازمان هواشناسی گفت: «در جریان این گریز قطبی حداکثر و حداقل دمای روزانه در صدها جا شکسته شده و خواهد شد.»

سازمان هواشناسی روز سه‌شنبه گزارش داد که هم‌اکنون ۷۳ درصد آمریکا را برف پوشانده است. در لوئیزیانا برخی مقام‌های محلی برای دور نگاه داشتن مردم از جاده‌های یخ زده مقررات منع تردد اعلام کرده‌اند. این ایالت قطعی برق و اختلال در تردد را تجربه می‌کند. ایالت اورگان در غرب آمریکا هم شاهد توفان یخ بوده است و برق تقریبا ۲۵۰ هزار خانه و کسب‌و‌کار در روز سه‌شنبه قطع شد. این ایالت تابستان امسال شاهد آتش‌سوزی‌های شدید بود. فرماندار ایلینوی هم بعد از سفیدپوش شدن این ایالت در روز سه‌شنبه وضعیت اضطراری اعلام کرد.

این مطلب برایم مفید است
24 نفر این پست را پسندیده اند