در ۲۶ ژانویه، هنگامی که هند روز جمهوری خود را با رژه نظامی جشن گرفت، اعتراضات تعدادی از کشاورزان که سوار بر تراکتور خود بودند، به خشونت کشیده شد و برخی از معترضان پس از شکستن موانع حادثه با پلیس درگیر شدند و با زور وارد مجموعه تاریخی قلعه سرخ شدند. روز جمعه هم مقامات با استفاده از گاز اشک‌آور و باتوم درگیری‌ها را در یکی از مکان‌های اعتراضی در نزدیکی شهر برهم زدند. در چند روز گذشته، کشاورزان بیشتری به همراه تراکتورهایشان وارد این اعتراضات شده و به همکاران معترض خود در سه مکان اصلی اعتراض نزدیک دهلی نو پیوسته‌اند.

در حالی که دولت می‌گوید اصلاحات فرصت‌های تازه‌ای برای کشاورزان خلق می‌کند، اما کشاورزان خواستار لغو این اصلاحات هستند. با این حال دولت برای رهایی از این بن‌بست با رهبران اعتراضات خواستار گفت‌وگو شده است.

اگرچه مودی از شهرت خوبی در نزد مردم برخوردار است اما موقعیت او ممکن است در مناطق روستایی، جایی که بیشتر هندی‌ها زندگی می‌کنند، لطمه ببیند.

   مودی سکوت خود را شکست

نخست‌وزیر هند روز یکشنبه سکوت خود را شکست و گفت: معترضانی که اخیرا به لال قلعه در شهر دهلی‌نو حمله کردند، به کشور «توهین» کرده‌اند. به گزارش الجزیره، این اولین اظهارنظر علنی نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند درباره اعتراضات چند ماهه کشاورزان در این کشور است که اخیرا به خشونت کشیده شد.

برای بیش از دو ماه، ده‌ها هزار کشاورز در حومه پایتخت هند کمپ زده و به قوانین جدید حوزه کشاورزی که به گفته آنها به نفع خریداران خصوصی و به ضرر کشاورزان است، اعتراض کرده‌اند. روز سه‌شنبه گذشته رژه تراکتوری کشاورزان معترض هندی هنگامی که برخی معترضان از مسیرهای از قبل توافق شده منحرف شده و با پلیس درگیری پیدا کردند و به زور وارد بنای تاریخی لال قلعه در پایتخت این کشور شدند، به خشونت کشیده شد. گزارش شد که در این ناآرامی یک نفر کشته و صدها تن زخمی شدند. نارندرا مودی در یک سخنرانی رادیویی روز یکشنبه گفت: «کشور از توهین به پرچم سه‌رنگ ما در ۲۶ ژانویه در شهر دهلی غمگین شد.» او اظهار کرد: «دولت متعهد به مدرنیزه‌سازی کشاورزی بوده و همچنین گام‌های زیادی در این مسیر اتخاذ خواهد کرد.» اما رهبران کشاورزان می‌گویند که آنها مسوول خشونت‌ها نیستند و این خشونت‌ها از سوی اقلیتی حاضر در آن رژه رخ داده و دولت نیز امکان از سرگیری مذاکرات میان دو طرف را باز گذاشته است. مودی روز شنبه به رهبران حزب اپوزیسیون گفت که پیشنهاد متوقف ساختن قوانین برای مدت ۱۸ ماه دیگر همچنان مطرح است. با این حال مودی تصریح کرده است که به‌رغم انتقادات اصلاح گسترده در این بخش را با قوت ادامه خواهد داد. اظهارات مودی پس از آن ابراز شد که دست‌کم یک خبرنگار را به‌دلیل مسائل اخیر بازداشت کرده و ترس آن وجود دارد که با سایر رسانه‌ها نیز برخورد شود.

ماندیپ پونیا که به زبان انگلیسی در مجله کاروان مطلب می‌نویسد در یکی از مراکز اعتراض دستگیر شد. اتهام وی هنوز مشخص نیست اما در حین انتقال به دادگاه از وی عکس گرفته شده است. از روز سه‌شنبه دست‌کم پنج شکایت علیه خبرنگاران و اعضای اپوزیسیون کنگره ثبت شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند