اما نمایش شدید خشونت در آرام کردن اعتراضات ناموفق بود. مردم این کشور از خلیج یخ‌زده پاسیفیک گرفته تا مردمان ساکن در کوه‌های سیبری، از کوه‌های اورال گرفته تا سن‌پترزبورگ به حمایت از  ناوالنی منتقد پوتین تجمع کردند. در مسکو، معترضان از تعداد زیادی ایست بازرسی پلیس عبور کردند اما با مانع پلیس‌های ضد شورش روبه‌رو شدند. آنها فریاد می‌زدند: «همه برای یکی، یکی برای همه.»

با این حال پلیس روسیه بیش از ۵ هزار تن از هواداران الکسی ناوالنی، مخالف سرسخت ولادیمیر پوتین را که به رغم هوای بسیار سرد در سیبری، مناطق شرقی، مسکو و دیگر شهرها به خیابان‌ها آمده بودند، بازداشت کرد. فراخوان برای تظاهرات سراسری تازه در حالی از سوی الکسی ناوالنی، از رهبران اصلی اپوزیسیون روسیه، ارائه شده که وی روز هفدهم ژانویه بلافاصله پس از بازگشت به روسیه دستگیر شد و هنوز در بازداشت پلیس و مقامات امنیتی روسیه است.

حامیان این رهبر اپوزیسیون به‌رغم غیرقانونی اعلام شدن هر گونه تظاهرات و احتمال بالای سرکوب مجدد و دستگیری گسترده معترضان با درخواست آزادی وی به خیابان‌ها آمدند. حامیان اپوزیسیون در پایتخت قرار بود مقابل مقر سرویس‌های امنیتی روسیه واقع در میدان لوبیانکا در مرکز مسکو گردهم بیایند.

پلیس و مقامات امنیتی که هر گونه تجمع در روز یکشنبه را غیرقانونی خوانده بودند، از پیش برای ایجاد محدودیت در دسترسی به محل برپایی تظاهرات چند خیابان منتهی به میدان لوبیانکا را مسدود کرده و هفت ایستگاه مترو را نیز به‌طور موقت بسته‌ بودند.

در مسکو، مقام‌ها تدابیر امنیتی سختگیرانه‌ای به مرحله اجرا درآوردند، ایستگاه‌های مترو نزدیک به کرملین را تعطیل کرده و دستور داده‌ بودند تا رستوران‌ها و فروشگاه‌ها همچنان بسته بمانند. تیم ناوالنی در ابتدا خواستار برگزاری تجمعی در میدان لوبیانکا در مسکو شده بود که مقر ستاد سرویس امنیت ملی روسیه است. ناوالنی این نهاد را مسوول مسموم شدن خودش می‌داند. بعد از آنکه پلیس اطراف این محل را بست، معترضان به سمت میدان دیگری حرکت کردند. پلیس در آنجا هم نیرو مستقر کرد و به‌صورت تصادفی معترضان را سوار بر اتوبوس‌های پلیس می‌کرد. دست کم ۱۰۰ تن آنجا بازداشت شدند. اما صدها معترض دیگر به سمت مرکز مسکو حرکت کرده و شعار «پوتین، استعفا» و «پوتین، دزد» علیه رئیس‌جمهوری روسیه سر دادند. شهر نووسیبریسک در شرق سیبری در دمای منفی ۴۰ درجه شاهد یکی از بزرگترین راهپیمایی‌های اعتراضی بود و هزاران تن در سراسر این شهر تجمع کردند. حدود ۹۰ معترض هم در آنجا بازداشت شدند. در شهر بندری ولادیوستوک هم بیش از ۱۰۰ تن بازداشت شدند. متحدان ناوالنی در رسانه‌های اجتماعی از بازداشت یولیا ناوالنی، همسر منتقد کرملین در اعتراضات روز یکشنبه در مسکو نیز خبر دادند.

هفته گذشته هم روز یکشنبه صدها هزار نفر در سراسر روسیه در اعتراض به دستگیری ناوالنی، از رهبران مخالفان و منتقد ولادیمیر پوتین، تظاهرات کردند. رسانه‌های دولتی در هفته گذشته تا می‌توانستند برای مردم توضیح دادند که شرکت در تظاهرات نه تنها غیرقانونی است و پیامدهای قضایی دارد، بلکه کاملا محتمل است که ویروس کرونا هم به جانشان بیفتد. اما صبح یکشنبه آشکار کرد که این تلاش‌های انتظامی و قضایی و تبلیغاتی تا حد زیادی ناکام بوده است. پایگاه اجتماعی ناوالنی که پیش از مسمومیتش چندان چشمگیر نبود، برجسته شده است. این در حالی است که مردم معترض هم دیگر از «شوی برخورد سهمگین پلیس» نمی‌ترسند و ابایی از حضور در اعتراضات ندارند. یکی از معترضان به نام آناستازیا کوزمینا، ۲۵ ساله و حسابدار می‌گوید: «من نمی‌فهمم آنها از چه می‌ترسند.» او با اشاره به دوره سرکوب استالین می‌گوید: «ما به سال ۱۹۳۷ بازگشته‌ایم.»

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند