دیوید شون، یکی از وکلای مدافع فدرال آمریکا در امور کیفری در بیانیه‌ای گفت: «این افتخاری است برای من که نماینده ترامپ و قانون اساسی آمریکا باشم.» بروس کاستور، دادستان کل موقت سابق پنسیلوانیا نیز پیوستن به تیم وکلای مدافع ترامپ را یک امتیاز و مزیت قلمداد کرد. وی گفت: «قدرت قانون اساسی ما قرار است به گونه‌ای که هرگز در تاریخ کشورمان سابقه نداشته، به بوته آزمایش گذاشته شود. قانون اساسی ما قوی و محکم است. این سندی است که برای اعصار مختلف نوشته شده و بار دیگر و مثل همیشه بر تعصب و حزب‌گرایی پیروز خواهد شد.»  در رزومه کاستور آمده است فعالیت حرفه‌ای وی در طول زندگی‌اش بر حقوق کیفری متمرکز بوده است، در حالی که شون در دعاوی حقوق مدنی در آلاباما، کارهای جنایی فدرالی و پرونده‌های پیچیده از جمله یقه سفیدها در نیویورک تبحر دارد.

افزون بر این شون وکیل راجر استون، مشاور سابق ترامپ نیز بوده است، کسی که در سال ۲۰۱۹ به دلیل قسم دروغ محکوم شده بود. ترامپ در دسامبر سال ۲۰۲۰، پیش از ترک قدرت وی را مورد عفو قرار داد. اعضای این تیم حقوقی جدید پس از آن اعلام شدند که براساس گزارش‌ها «بوچ بوورز»، وکیل مدافع ارشدی که قرار بود در این دادگاه از ترامپ دفاع کند، به همکاری خود با او خاتمه داد. گزارش‌ها نیز حاکی از قطع همکاری چهار وکیل دیگر این تیم حقوقی بود. این قطع همکاری‌ها در حالی صورت گرفت که این وکلای سابق می‌خواستند بر مشروعیت این استیضاح پس از خاتمه دوره کاری ترامپ تمرکز کنند؛ در حالی که ترامپ خواستار ادامه حمایت از ادعاهای بی‌پایه و اساس درباره تقلب گسترده در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ که منجر به شکست وی شد، بود. مجلس نمایندگان آمریکا حدود یک هفته قبل از مراسم تحلیف جو بایدن، رئیس‌جمهور جدید آمریکا ترامپ را استیضاح کرد. دومین پرونده استیضاح دونالد ترامپ به اتهام تحریک به شورش کلید خورد و واکنشی به حمله حامیان خشونت‌طلب وی به ساختمان کاخ کنگره در ششم ژانویه است.

در جریان این حمله پنج‌ تن از جمله یک مامور پلیس کشته شدند. در تاریخ آمریکا استیضاح رئیس‌جمهوری که دوران کارش به پایان رسیده تاکنون سابقه نداشته است. از آن گذشته ترامپ نخستین رئیس‌جمهوری آمریکا است که دو بار مورد استیضاح قرار می‌گیرد. با این حال بعید است ترامپ در دادگاه سنا محکوم شود. از ۵۰ سناتور جمهوری‌خواه، ۴۵ تن رای داده‌اند که استیضاح رئیس‌جمهور از قدرت کنار رفته غیرقانونی است. دموکرات‌ها برای محکوم کردن رئیس‌جمهوری سابق به همکاری بیش از ۱۷ سناتور جمهوری‌خواه نیاز دارند که بعید است تا روز نهم فوریه برخی از سناتورهای جمهوری‌خواه به چنین دیدگاه مشترکی در رابطه با مجرم بودن دونالد ترامپ برسند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند