ترامپ به دلیل تحریک به شورش مستحق استیضاح شناخته شده است. پس از حمله طرفداران ترامپ به کنگره برای جلوگیری از تایید ریاست‌جمهوری بایدن، هم‌اینک ساختمان در محاصره نیروهای نظامی و گارد ملی آمریکا قرار دارد تا این‌بار مانع ورود طرفداران ترامپ به ساختمان شوند. این ترس وجود دارد که طرفداران ترامپ در روز محاکمه رئیس‌جمهوری آمریکا در سنا، به کنگره حمله کنند.

رای‌گیری روز چهارشنبه نیز در میان حفاظت نیروهای گارد ملی صورت گرفت و رای مثبت به استیضاح ترامپ یک لکه پاک‌نشدنی دیگر در کارنامه ریاست‌جمهوری ترامپ ثبت کرد؛ چرا که تعداد قابل توجهی از هم‌حزبی‌های ترامپ به استیضاح وی رای دادند. در این راستا رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بعد از اینکه این مجلس کنگره به استیضاح دونالد ترامپ رای مثبت داد، تاکید کرد: هیچ‌کس بالاتر از قانون نیست. نانسی پلوسی بعد از آنکه رهبر جمهوری‌خواه کاخ سفید برای دومین بار ظرف ۱۳ ماه هدف استیضاح قرار گرفت، گفت: «استیضاح روز چهارشنبه دونالد ترامپ ثابت کرد که هیچ‌کس فراتر از قانون نیست.» پلوسی در مراسمی که او مفاد استیضاح را به امضا رساند، تاکید کرد: «امروز مجلس نمایندگان با یک حمایت دو حزبی نشان داد که هیچ‌کس فراتر از قانون نیست، حتی رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا.» رهبر دموکرات سنای آمریکا هم تاکید کرد، چنانچه دونالد ترامپ در دادگاه استیضاح سنا محکوم نشود، این مجلس یک رای‌گیری جداگانه برای جلوگیری از نامزدی دوباره او در انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار می‌کند. پس از رای مثبت مجلس نمایندگان آمریکا به استیضاح دونالد ترامپ به اتهام ایفای نقش در تحریک هوادارانش در حمله به کنگره، چاک شومر، رهبر دموکرات‌های سنا گفت: اگر میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان سنا موافقت کند، دادگاه استیضاح می‌تواند فورا آغاز شود. شومر در بیانیه‌ای گفت: «دادگاه سنا می‌تواند فورا آغاز شود، آن هم با موافقت رهبر کنونی اکثریت سنا برای تشکیل جلسه برای یک نشست اضطراری یا اینکه بعد از ۱۹ ژانویه آغاز خواهد شد.» چاک شومر ادامه داد: «اما اشتباه نکنید، یک جلسه دادگاه استیضاح در سنای ایالات متحده برگزار خواهد شد؛ یک رای‌گیری برای محکوم کردن این رئیس‌جمهور بابت جرایم بزرگ و اگر این رئیس‌جمهور محکوم نشود، یک رای‌گیری جداگانه برای ممنوع کردن حضور دوباره او در قدرت انجام خواهد شد.»

میچ مک‌کانل پیش‌تر گفته بود که پیش از ۱۹ ژانویه جلسه سنا را تشکیل نخواهد داد. او همچنین گفت هنوز تصمیمی نگرفته است که در دادگاه استیضاح چه رایی بدهد و تاکید کرد به استدلال‌های ارائه شده در سنا گوش خواهد کرد. با این حال میچ مک‌کانل گفته بود که کار ترامپ از نظر او قابل استیضاح است. جرمای هرب و مانو راجو در سی‌ان‌ان نوشتند: اما اینکه بتوان روی رای او و ۱۶ تن دیگر برای محکومیت ترامپ حساب کرد، چیز دیگری است.

برای محکومیت ترامپ همراهی و هم‌رایی ۱۷ جمهوری‌خواه لازم است. یک منبع داخلی جمهوری‌خواهان به شرط نا‌شناس ماندن به سی‌ان‌ان گفت: «تنها مقداری از عشق بین دو طرف –رئیس‌جمهور و جمهوری‌خواهان- باقی مانده است. همه آماده هستند تا به این پایان دهند. اما سوال مهمی که وجود دارد این است که چند نفر حاضرند به کسی که دوره‌اش به‌زودی پایان خواهد یافت، رای به محکومیت دهند.»

چندین منبع ارشد جمهوری‌خواه روز پنج‌شنبه به سی‌ان‌ان گفتند که بسیاری از جمهوری‌خواهان درگیر این مساله شده‌اند که آیا اقدامات ترامپ گام بی‌سابقه‌ای برای منع فعالیت مجدد ترامپ برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری به‌حساب خواهد آمد یا نه؟ جمهوری‌خواهان می‌گویند که در نهایت این امر به ترکیبی از عوامل بستگی دارد: پرونده‌ای که توسط مدیران استیضاح مجلس نمایندگان ساخته و پرداخته شده است، اینکه آیا اطلاعات جدیدی درباره ترامپ و شورش مرگبار کاپیتول‌هیل منتشر می‌شود یا اینکه آیا در زمان رای‌گیری احساسات حاکم خواهد شد؟» اینها عواملی است که تعیین می‌کند آیا جمهوری‌خواهان رای به پایان حیات سیاسی ترامپ خواهند داد یا نه؟

در این راستا دو منبع به کاخ سفید گفتند کمی در بین جمهوری‌خواهان، پس از باخت در انتخابات، به‌ویژه پس از حمله طرفدارانش به کاپیتول هیل حس دلسردی پیدا شده است، اما وی همچنان پایگاه اصلی رای‌دهی به جمهوری‌خواهان به‌حساب می‌آید و برای انتخاب مجدد، آنها به پایگاه رای دونالد ترامپ نیاز دارند.

جمهوری‌خواهان در این گیر و دار به چند کارزار تقسیم شده‌اند. برخی مانند تام کاتن، سناتور آرکانزاسی با این روند مخالف هستند و معتقدند محکوم شدن ترامپ پس از خروج از کاخ سفید از نظر قانون اساسی محل اشکال است. سناتو رکوین کرامر، از داکوتای شمالی می‌گوید: من حتی شک دارم که بتوان برای رئیس‌جمهور سابق دادگاه در سنا برگزار کرد؛ کاری که قرار است ما انجام دهیم.»

دیگرانی مانند تیم اسکات، سناتوری از کارولینای جنوبی مانند بسیاری از جمهوری‌خواهان درون مجلس نمایندگان بر این باورند که استیضاح ترامپ تنها به شکاف بیشتر در جامعه آمریکا ختم خواهد شد. اما برخی نیز هستند که ترامپ را مستحق استیضاح می‌دانند. لیزا مورکوفسکی سناتور اهل آلاسکا می‌گوید: «کاری که ترامپ کرده، کاملا قابل استیضاح است.» البته توپ در زمین مک‌کانل است و او در جلسات خصوصی گفته است که نمی‌داند چه رأیی باید بدهد و هنوز تصمیم نگرفته است.

تنها در خانه

ترامپ که خود روزی در یک سکانس از سری فیلم‌های تنها در خانه، افتخاری بازی کرده بود، حالا خود در کاخ سفید منزوی و تنها شده است. در این راستا دستیاران ترامپ سعی می‌کنند تا در روزهای آخر ترامپ منزوی و عصبانی را کنترل کنند. به گزارش رویترز، ترامپ که در روز سخنرانی‌اش در اعتراض به تایید رای ریاست‌جمهوری بایدن گفته بود ما قصد داریم که تنها در خیابان پنسیلوانیا قدم بزنیم، نه تنها موجب شد که عنان اعتراضات از دستش خارج شود، بلکه آن را تبدیل به یک اعتراض خونین کرد تا شاهد فروپاشی ریاست‌جمهوری‌اش در روزهای آخر باشد.

ترامپ قصد داشت در روز ششم ژانویه به هزاران هوادار سرسخت در مقابل کنگره بپیوندد تا مانع تایید رای بایدن در داخل کنگره شود. اما به گفته دو منبع آشنا به موضوع سرویس مخفی مدام به او هشدار می‌داد که نمی‌توانند امنیت وی را در این‌گونه اعتراضات تضمین کنند. در مقابل ترامپ در کاخ سفید نشست و لحظه‌لحظه عصبانیت طرفداران خود را از تلویزیون دید. حمله به کاپیتول هیل در آن روز موجب کشته شدن ۵نفر شد که یکی از آنها افسر پلیس بود. در آن روز جان معاون رئیس‌جمهوری و اعضای کنگره به شدت به خطر افتاد و روزهای پایانی ریاست‌جمهوری ترامپ را تا روز تحلیف به شدت زخمی کرد.

بنابراین سخنرانی آتشین و پر از شکایت ترامپ در پارک الیپس در حومه جنوبی کاخ سفید محور اصلی رسیدگی‌های استیضاح فوری ترامپ به اتهام تحریک قیام شد.

با رای‌گیری روز چهارشنبه، ترامپ اولین رئیس‌جمهور در تاریخ ایالات متحده شد که دو بار استیضاح می‌شود و همزمان نیز ۱۰ نفر از جمهوری‌خواهان در تقبیح اقدامش به دموکرات‌ها پیوستند. اما بعید به نظر می‌رسد که استیضاح منجر به برکناری وی قبل از پایان دوره ریاست‌جمهوری شود، زیرا هیچ برنامه‌ای برای رای‌دهی در سنا به رهبری جمهوری‌خواهان وجود ندارد.

اما حتی وقایع اخیر به‌شدت به بی‌ثباتی در روزهای اخیر افزوده است. چندین منبع به رویترز گفتند که آخرین روزهای ترامپ در کاخ سفید با خشم و آشفتگی همراه است. یک منبع مطلع تصریح کرد که او از برخی بحث‌های استیضاح که از تلویزیون تماشا می‌کرد عصبانی شد و خشمش نسبت به جمهوری‌خواهانی که علیه وی رای دادند، چند برابر شد. افزون بر این ترامپ اخیرا از حضور در شبکه‌های اجتماعی هم منع شده است و اینها بیشتر وی را عصبانی کرده است.

یکی از مشاوران ترامپ که خواست نامش فاش نشود به رویترز گفت: «همه احساس می‌کنند که بهترین کاری که می‌توانند انجام دهند تلاش خود را برای مهار ترامپ انجام دهند تا زمانی که بایدن مسوولیت کار را برعهده بگیرد.»

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند