این در حالی است که وزیر امور ایالتی جورجیا که بالاترین مقام امور انتخابات این ایالت محسوب می‌شود در واکنش به محتوای منتشر شده تماس تلفنی روز شنبه خود با دونالد ترامپ به رسانه‌های آمریکایی گفته آنچه ترامپ در این مکالمه یک ساعته گفته بر مبنای «داده‌های غلط» بوده و ادعاهای او مبنی بر تقلب انتخاباتی هم از بنیان نادرست است. به نوشته روزنامه دیلی‌میل، انتشار محتوای این گفت‌وگوی تلفنی بازتاب گسترده‌ای در آمریکا داشته و بسیاری درخواست دونالد ترامپ از مقامات جورجیا را دخالت آشکار او برای تغییر نتایج انتخابات سوم نوامبر ارزیابی کرده و آن را غیرقانونی و مجرمانه دانسته‌اند. در همین حال، برخی جمهوری‌خواهان ابراز نگرانی کرده‌اند که انتشار محتوای این مکالمه تلفنی آن هم در آستانه انتخابات دور دوم دو کرسی مجلس سنا در ایالت جورجیا که سرنوشت تقسیم قدرت در کنگره را مشخص خواهد کرد، ممکن است به ضرر جمهوری‌خواهان تمام شود. برد رافنسپرگر، وزیر امور ایالتی جورجیا و بالاترین مقام امور انتخابات این ایالت معتقد است ترامپ شاید در معرض تحقیقات کیفری قرار بگیرد، او ادعای ترامپ در باره تقلب در انتخابات را کاملا نادرست دانسته است.

به گفته یک منبع مطلع، درخواست ترامپ از این مقام انتخاباتی جورجیا پس از ۱۸ تلاش کاخ سفید برای وادار کردن رافنسپرگر به صحبت با ترامپ صورت گرفته است، که وی مدعی است تمامی این ۱۸ درخواست را رد کرده بود. او گفت: من صحبت با رئیس‌جمهور را درست نمی‌دانستم. او همچنین گفت که فانی ویلیس، دادستان منطقه‌ای فولتون کانتی آماده انجام تحقیقات درباره ترامپ است. این دادستان گفته است منتظر دستور از هیات انتخابات جورجیا برای آغاز تحقیقات است. افشای مکالمه تلفنی ترامپ با این مقام جورجیا که طی آن رئیس‌جمهوری آمریکا از طرف مقابل می‌خواست برایش آن قدری رای پیدا کند که با آن بتواند نتیجه انتخابات را تغییر دهد واکنش‌های متفاوتی به‌دنبال داشت. در این فایل صوتی، ترامپ به برد رافنسپرگر می‌گوید: «من فقط می‌خواهم که ۱۱ هزار و ۷۸۰ رای پیدا کنید». صدای رافنسپرگر در این مکالمه شنیده می‌شود که در پاسخ به ترامپ می‌گوید نتایج انتخابات در ایالت او صحیح است. رافنسپرگر به شبکه خبری ای‌بی‌سی آمریکا گفت: «در حین این تماس تلفنی او -دونالد ترامپ- بیشتر حرف زد و بیشتر گوش می‌دادیم... اما می‌خواهم اینجا تاکید کنیم که اطلاعاتی که او با استناد به آنها ادعای خود را طرح می‌کند، از پایه غلط است... برای مثال فقط به یک مورد اشاره کنم. او مدعی است که صدها و هزاران رای به جای افراد متوفی به صندوق‌ها انداخته شده است اما ما فقط توانستیم دو مورد پیدا کنیم. اطلاعاتی که به او داده شده نادرست است.»

در رقابت بین جو بایدن و دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته، بایدن پیروز انتخابات در ایالت جورجیا و چند ایالت کلیدی دیگر شد. در نهایت با پیروزی در این ایالت‌ها بود که بایدن ۳۰۶ رای در کالج الکترال به دست آورد و ترامپ در نهایت با ۲۳۲ رای انتخابات را باخت. در بخش‌هایی از مکالمه که واشنگتن‌پست منتشر کرده است، ترامپ با زبان‌بازی و تحت فشار گذاشتن رافنسپرگر، سعی می‌کند نظر او را با خود همراه کند. او چند بار تکرار می‌کند که پیروز انتخابات در ایالت جورجیا بوده است و حتی به رافنسپرگر پیشنهاد می‌دهد که به مردم چنین بگوید: «اتفاق بدی نمی‌افتد اگر بگویی که آرا را بازشماری کردی.»

رافنسپرگر در پاسخ می‌گوید: «آقای رئیس‌جمهور، چالشی که شما دارید این است که اطلاعات نادرست در دست دارید.» در جای دیگری از این مکالمه، ترامپ می‌گوید  شایع شده بعضی از برگه‌های رای را پاره کرده‌اند و ماشین‌های رای را از بخش «فولتون» خارج کرده‌اند. وکیل رافنسپرگر در پاسخ می‌گوید که چنین نشده است. بعد رئیس‌جمهوری آمریکا به تهدید رو می‌آورد و این احتمال را مطرح می‌کند که این اقدام برایش عواقب قانونی خواهد داشت. ترامپ می‌گوید: «تو می‌دانی که آنها چه کارهایی کرده‌اند. این کارها جرم است. نمی‌توانی بگذاری چنین اتفاقی بیفتد. خطر بزرگی برای تو و رایان، وکیلت، است.» در این زمان ترامپ صحبت از ۱۱ هزار و ۷۸۰ رای می‌کند. تعدادی که اگر به دستش برسد، جمع آرایش می‌شود ۲ میلیون و ۴۰۰ و ۷۳ هزار و ۶۳۴ رای. یعنی دقیقا یک رای بیشتر از جو بایدن. در سیستم انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا، پیروز رقابت در هر ایالت، تمام امتیاز آن ایالت را کسب می‌کند. ایالت جورجیا ۱۶ امتیاز دارد. فقط دو ایالت «مین» و «نبراسکا» از این قاعده مستثنی هستند. در این ایالت‌ها هر بخش از ایالت امتیاز خاص خود را دارد.

ترامپ به رافنسپرگر، توصیه می‌کند: «تو می‌توانی دوباره نتیجه انتخابات را بررسی کنی. اما با کسانی آن را دوباره بررسی کن که می‌خواهند به پاسخ برسند. نه با کسانی که نمی‌خواهند به پاسخ برسند.» در پاسخ وزیر امور ایالتی جورجیا به ترامپ می‌گوید: «شما کسانی را دارید که به شما اطلاعات می‌دهند. ما هم آدم‌های خودمان را داریم که اطلاعات را در اختیار ما می‌گذارند. اینها را می‌توان به دادگاه برد و از دادگاه خواست که نتیجه را بگوید.» او ادامه داده: «ما معتقدیم که آمار ما درست است.»  همزمان با این جنجال، رئیس‌جمهوری آمریکا در روز انتخابات دور دوم سنا در ایالت جورجیا، به رای دهندگان تاکید کرده تا به کاندیداهای جمهوری‌خواه در دور دوم انتخابات سنا در جورجیا رای دهند و هشدار داد،‌ اگر دموکرات‌ها کنترل سنا را به دست بگیرند، کشور توسط کمونیست‌ها اداره خواهد شد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا پیش از دور دوم انتخابات سنا در ششم ژانویه در جورجیا سخنرانی کرد و گفت: «پیروزی دموکرات‌ها در سنا به معنای این است که مردم جورجیا تحت کنترل سوسیالیست‌ها، کمونیست‌ها و مارکسیست‌ها قرار می‌گیرند و این چیزی است که دارد اتفاق می‌افتد.» وی با اشاره به رسانه‌ها گفت: «رسانه‌های زیادی داریم اما می‌دانید که آنها ساکت نشسته‌اند آنها موضوع جدیدی دارند آنها عادت دارند با من بجنگند.» رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین گفت: «آنها حالا نمی‌خواهند درباره این مساله حرف بزنند مگر آنکه بتوانند چیز بدی درباره شما بگویند. رسانه‌های اخبار جعلی، آنها ساکت هستند. آنها درباره این مساله حرف نمی‌زنند و این آغاز کمونیسم است.»

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند