این تلاش‌ها که منتقدان ترامپ آن را فشار بی‌سابقه رئیس‌جمهور مستقر برای خنثی کردن اراده رای‌دهندگان می‌خوانند، تاکنون موفقیت اندکی به همراه داشته است. مبارزات انتخاباتی ترامپ متحمل شکست‌های حقوقی زیادی شده و به‌نظر می‌رسد که وی نتوانسته جمهوری‌خواهان اصیل را در ایالت‌هایی که از دست داده است همچون میشیگان، برای پذیرفتن تئوری‌های توطئه بی‌اساس خود متقاعد کند.  روز جمعه پس از آنکه براد رافنسپرگر، وزیر ایالتی جورجیا اعلام کرد که در بازشماری آرا به طریق دستی، باز هم جو بایدن پیروز شد، شانس ترامپ برای معکوس کردن نتیجه بسیار اندک شده است. از سویی رهبران جمهوری‌خواه میشیگان که جمعه‌شب در کاخ سفید با دونالد ترامپ دیدار داشتند، گفتند که هیچ جمله متقاعدکننده‌ای از سوی رئیس‌جمهوری نشنیده‌اند که آنها را برای تغییر نتیجه متقاعد کرده باشد و این یک ضربه دیگر بود. اما ترامپ روز جمعه در یک سخنرانی عمومی که برای قیمت‌های دارویی در این کشور داشت دوباره گفت انتخابات را پیروز شده است.

پس از شکست‌های حقوقی تیم ترامپ در دادگاه‌ها، کارزار انتخاباتی رئیس‌جمهور مستقر چشم امید خود را به قانون‌گذاران ایالتی دوخت تا بتواند از طریق جمهوری‌خواهان که در ایالت‌های چرخشی در مجلس قانون‌گذاری دست بالا را دارند، نتیجه آرای الکترال را تغییر دهد. ترامپ امید دارد که بتواند از طریق قانون‌گذاران پنسیلوانیا و میشیگان آرای الکترال این دو ایالت را تغییر دهد اما حتی اگر این دو ایالت رای خود را تغییر دهند باز او برای پیروزی نیاز به آرای الکترال دست‌کم یک ایالت دیگر دارد. اگر چنین چیزی رخ دهد در تاریخ مدرن ایالات متحده بی‌سابقه است.

فشار برای شروع انتقال رسمی

بایدن که پس از پیروزی در پنسیلوانیا در ۷ نوامبر، شبکه‌های تلویزیونی بزرگ را وادار کرد تا او را پیروز این انتخابات معرفی کنند، قرار بود شنبه با کامالا هریس، معاون منتخب رئیس‌جمهور و مشاورانش دوران انتقال را سپری کند. همزمان ترامپ قرار است در این هفته از طریق فضای مجازی در اجلاس گروه۲۰ شرکت کند. رویکرد ملی‌گرایانه ترامپ با شعار «اول آمریکا» اغلب در نشست‌های چندجانبه‌ای مانند گروه۲۰ نمود پیدا می‌کرد اما حالا بسیاری از متحدان ایالات‌متحده بی‌سروصدا از تغییر آینده رهبری در واشنگتن استقبال می‌کنند.

فشارها بر ترامپ برای شروع روند انتقال رسمی افزایش یافته است‌. افزون بر این چند جمهوری‌خواه دیگر هم نسبت به ادعاهای بی‌اساس رئیس‌جمهور مستقر در کاخ سفید در زمینه تقلب در رای‌گیری ابراز تردید کرده‌اند. سوزان کالینز، سناتور مین، در بیانیه‌ای گفت: «یک راه درست و یک راه غلط برای ترامپ وجود دارد که او باید انتخاب کند به چه طریق می‌خواهد به رقابت بپردازد.» او افزود: «راه درست این است که شواهد را جمع‌آوری و در دادگاه‌های ما چالش‌های حقوقی ایجاد کنید. راه اشتباه تلاش برای تحت فشار قرار دادن مقامات انتخابات ایالتی است.»

اداره خدمات عمومی که توسط یک منصوب ترامپ اداره می‌شود، هنوز پیروزی بایدن را به رسمیت نشناخته و این امر مانع دسترسی تیم وی به فضای اداری دولت و بودجه معمول برای دولت جدید می‌شود. منتقدان می‌گویند که امتناع از پذیرفتن ترامپ، پیامدهای جدی بر امنیت ملی و مبارزه با ویروس کرونا دارد که باعث کشته شدن بیش از ۲۵۰ هزار آمریکایی شده است. مسدود شدن وجوه حکومتی موجب شد تیم بایدن روز جمعه سرعت کمک‌های مالی خود را بالا ببرد. آنها بیش از یک هدف اولیه ۷ میلیون دلاری عمده از اهداکنندگان ثروتمند را در نظر گرفته‌اند. افزون بر این آنها به لیست پستی گسترده‌ای از اهداکنندگان کوچک در مبارزات انتخاباتی خود متوسل شده‌اند و از آنها درخواست کمک کرده‌اند که بر اساس یک یادداشت جمع‌آوری کمک‌های مالی، کمک‌هایی به ارزش ۲۵ دلار را شامل می‌شود.

حتی در شرایطی که تیم بایدن برای دستیابی به مدیریت دولت ۴ تریلیون دلاری ایالات‌متحده در روز مراسم تحلیف، همچنان قادر به دسترسی به منابع و کارشناسان دولتی نباشد، مقامات ترامپ تغییرات غیرمنتظره‌ای را در برنامه‌ها، سیاست‌ها و آژانس‌ها ایجاد کرده‌اند که می‌تواند بر برنامه‌های دولت آینده تاثیر قابل‌توجهی بگذارد.  تقاضای غافلگیرانه وزارت خزانه‌داری آمریکا مبنی‌بر بازگرداندن صدها میلیارد دلار اعتبار فدرال رزرو که برای بازپرداخت وام به مشاغل طراحی شده بود، روز جمعه با واکنش شدید تیم بایدن روبه‌رو شد. تیم بایدن هشدار داد با توجه به سرعت بالای رشد بیماری کووید-۱۹ در کشور و تعطیلی‌های جدید این اقدام وزارت خزانه‌داری بسیار غیرمسوولانه بوده است.

چه زمانی پیروزی بایدن تایید می‌شود؟

با افزایش انتقادات از عدم‌همکاری نهادها با تیم انتقالی بایدن، سخنگوی کاخ‌سفید گفت که اداره خدمات عمومی آمریکا در لحظه مناسب و درست، پیروزی بایدن را تایید خواهد کرد. پیش از آنکه جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا بتواند به صورت رسمی در کاخ سفید حضور پیدا کند، تیم انتقالی وی باید از سوی اداره خدمات سرویس‌های عمومی تاییدیه بگیرد و رای‌گیری کالج الکترال برای ۱۴ دسامبر نیز پیروزی وی را در انتخابات ریاست‌جمهوری تایید کند.

کایلی مک‌انانی، سخنگوی کاخ سفید گفت: «سوالاتی مطرح می‌شود که باید به آنها پاسخ گفت. اداره سرویس‌های عمومی تعیین خواهد کرد چه زمانی به نتیجه برسد.»

وی روند انتقال ۲۰۱۶ را در زمان پیروزی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا یادآوری کرد و مدعی شد که در آن زمان هیچ درخواستی برای اتحاد وجود نداشت، چون بسیاری از دموکرات‌ها از حضور در مراسم سوگند ترامپ امتناع کردند و به‌دنبال انکار و رد پیروزی وی بودند.

این سخنگو همچنین اتهامات بی‌پایه و اساس مربوط به دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ به نفع پیروزی ترامپ را نیز مطرح کرد و گفت: «روند انتقال غیرقابل توجیه یا نبود آن را فراموش نکنیم که باعث شد ترامپ مجبور شود در سال ۲۰۱۶ و چهار سال از ریاست‌جمهوری خود آن را تحمل کند. ریاست‌جمهوری او هرگز پذیرفته نشد.» این در حالی است که در سال ۲۰۱۶، ترامپ از باراک اوباما و همسرش میشل برای کمک بی‌دریغ در جریان روند انتقال قدرت تشکر و آن را عالی توصیف کرد. اما امروز ترامپ عجله‌ای برای ترک کاخ سفید ندارد و به صورت مکرر نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر را رد می‌کند و کارزار انتخاباتی‌اش نیز مدعی شده که تقلب گسترده‌ای در انتخابات رخ داده و چند شکایت را در ایالت‌های اصلی تنظیم کرده و به‌دنبال متوقف کردن تایید این رای‌گیری است. بایدن نیز گفته که تیمش احتمال مطرح کردن یک اقدام حقوقی علیه دولت ترامپ را بابت تاخیر در روند انتقال رد نکرده و امتناع ترامپ برای شکست را خجالت‌آور توصیف کرده است. این در حالی است که بایدن هم بدون انتظار برای اعلام نتایج رسمی انتخابات ایالات‌متحده در دسامبر پس از رای دادن کالج الکترال، تعیین کابینه دولت خود را آغاز کرده است.

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند