کرسی کریس کونز در مجلس سنا زمانی در اختیار جو بایدن بود. او اخیرا بدون رد تمایلش برای فعالیت در عرصه سیاست خارجی گفته بود: «جو بایدن و من دیدگاه‌های بسیار مشابه و خیلی همسو با یکدیگر داریم.» کونز مانند جو بایدن از عملکرد «فراجناحی» و همکاری با جمهوری‌خواهان دفاع می‌کند. امری که احتمالا تایید صلاحیت او به‌عنوان وزیر خارجه در مجلس سنا را تسهیل خواهد کرد. کونز اخیرا در یکی از اظهارنظرهای خود گفته بود: «متحدان و رقبا باید بدانند که دولت [آمریکا] با یک صدا سخن می‌گوید و سیاست‌هایش [در عرصه بین‌الملل] با تغییر جهت باد در سیاست داخلی به طرز چشمگیری فرق نخواهد کرد.» 

کریس مورفی، سناتور ایالت کنتیکت نیز یکی دیگر از گزینه‌های احتمالی برای سمت وزارت خارجه دولت احتمالی دموکرات‌هاست. جناح پیشروی حزب دموکرات تلاش می‌کند تا کریس مورفی یکی از چهره‌های حاضر در کابینه جو بایدن باشد. این سناتور ۴۷ ساله یکی از اعضای فعال کمیته روابط خارجی مجلس سناست. مورفی از منتقدان جدی همکاری واشنگتن با عربستان در جنگ یمن است. وی یکی از معماران طرح وضع محدودیت برای فروش تسلیحات نظامی به عربستان بود. او در عرصه سیاست داخلی آمریکا نیز یکی از چهره‌های سرشناسی است که از اعمال محدودیت برای استفاده از سلاح گرم دفاع می‌کند. انتظار می‌رود که کریس مورفی در عرصه سیاست خارجی از موضع‌گیری‌های اعضای جناح پیشروی حزب دموکرات مانند کاهش هزینه نظامی، تاکید بیشتر بر دیپلماسی و توجه بیشتر به اقتصاد در سیاست خارجی حمایت کند. مورفی اوایل سال‌جاری پس از دیدارش با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران انتقاد مقامات دولت دونالد ترامپ را برانگیخت. او در دفاع از دیدارش با محمد جواد ظریف گفته بود: «خطرناک است اگر با دشمنانتان حرف نزنید.» 

مشاور سابق امنیت ملی آمریکا یکی دیگر از گزینه‌های جو بایدن برای همراهی او در کارزار انتخاباتی به‌عنوان معاونش بود. این باور در میان نزدیکان جو بایدن وجود دارد که سوزان رایس به‌عنوان یکی از مقامات ارشد در دولت احتمالی او حضور خواهد داشت. جو بایدن در صورت پیروزی در انتخابات احتمالا در ابتدای دوره ریاست جمهوری خود درگیر مسائل داخلی از جمله شیوع ویروس کرونا و بحران اقتصادی خواهد بود؛ امری که احتمالا باعث خواهد شد او به دنبال گزینه‌ای باتجربه برای مقام وزارت خارجه باشد و سوزان رایس می‌تواند چنین گزینه‌ای باشد. او سابقه فعالیت به‌عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل و مشاور امنیت ملی آمریکا را در کارنامه دارد. سوزان رایس هر چند در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما با جو بایدن در برخی موضوعات از جمله سیاست آمریکا در قبال مصر و لیبی اختلاف‌نظر داشت اما رابطه خوبی با نامزد حزب دموکرات برای ریاست جمهوری دارد. او یکی از معدود زنان و سیاه‌پوستانی است که نامش به‌عنوان گزینه احتمالی وزیر خارجه در دولت احتمالی جو بایدن مطرح شده است. با این حال تایید صلاحیت سوزان رایس در مجلس سنا ممکن است به‌دلیل انتقاداتی که از او بر سر حمله سال ۲۰۱۲ در بنغازی مطرح می‌شود دشوار باشد. 

آنتونی بلینکن نیز از دیگر گزینه‌های روی میز است. او در دولت باراک اوباما سمت‌های مهمی را تجربه کرد. ابتدا مشاور امنیت ملی معاون رئیس‌جمهوری یعنی جو بایدن بود. پس از آن به‌عنوان معاون سوزان رایس در مقام معاونت مشاور امنیت ملی ایالات‌متحده مشغول به کار شد. وی در نهایت در دو سال پایانی دولت باراک اوباما معاون جان کری در وزارت خارجه آمریکا بود. آنتونی بلینکن، ۵۸ ساله هم‌اکنون یکی از اعضای ارشد کارزار انتخاباتی جو بایدن است. او سابقه فعالیت در دولت‌های بیل کلینتون و باراک اوباما را دارد. هر چند از او به‌عنوان یکی از گزینه‌های وزارت خارجه یاد شده است اما انتظار می‌رود که جو بایدن در صورت پیروزی در انتخابات به دنبال فعالیت آنتونی بلینکن در مقام مشاور امنیت ملی در کاخ سفید باشد. 

سامانتا پاور، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد، تام دانیلون مشاور امنیت ملی سابق و وندی شرمن، ویلیام برنز و نیکولاس برنز معاونان پیشین وزارت خارجه آمریکا از گزینه‌های احتمالی دیگر برای حضور در کابینه احتمالی جو بایدن در مقام وزیر خارجه هستند. در این میان وندی شرمن به‌دلیل نقشی که در مذاکرات هسته‌ای آمریکا با ایران داشت برای ایرانیان چهره‌ای شناخته شده‌تر است. 

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند