در بیانیه‌ای که «UPS» برای رویترز ارسال کرده، آمده است: «آرای دولت باید به صورت معتبر ارسال شود و فقط «USPS» دارای این وضعیت قانونی است؛ بنابراین «UPS» و فدکس و سایر بخش‌های خصوصی به لحاظ فنی نمی‌توانند در حمل آرا مشارکت داشته باشند.» فدکس نیز گفت: «فدکس آرای فردی را قبول می‌کند و ما توصیه می‌کنیم مشتریانی که قصد دارند آرای خود را از طریق فدکس بازگردانند، باید دستورالعمل‌های ایالتی خود را در مورد رای‌گیری غیابی و مهلت‌های رای‌گیری یا اسناد مربوط به انتخابات را بررسی کنند.» با این وجود دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه ایالات‌متحده روز پنج‌شنبه اظهار کرد که مخالف تامین بودجه برای رای‌گیری از طریق خدمات پستی است؛ در حالی که انتظار می‌رود با توجه به رشد ویروس کرونا در این کشور رای‌گیری برای انتخابات سوم نوامبر از این طریق تا ۵۰ درصد رشد پیدا کند.

خدمات پستی روز جمعه اعلام کرد که به ۴۶ ایالت و منطقه کلمبیا یک نامه هشدارآمیز نوشته و در آن تذکر داده است که یک خطر قابل توجه وجود دارد که آنها نتوانند به موقع آرای مردم را ارسال کنند و به مناطق شمارش آرا بازگردانند.

در یک توییت که خیلی سریع دست به دست شد، دیوید راتکوف، نویسنده و مجری برنامه‌های رادیویی روز پنج‌شنبه در حساب کاربری‌اش نوشت: «این یک فرصت بزرگی برای «UPS» و فدکس است که آرای مردم را رایگان ارسال کنند. در این صورت شما طی یک شبانه‌روز به مهم‌ترین سازمان مورد احترام و عزیز آمریکایی‌ها بدل خواهید شد.» این در حالی است که شرکت‌ها و کارشناسان به رویترز گفته‌اند که قوانین و مقررات مختلفی وجود دارد که اجازه رای‌گیری پستی و غیابی را به آنها نمی‌دهد. استثناهایی هم در ارسال نامه‌ها (آرای مردم) وجود دارند و آن شامل تحویل‌هایی است که طبق مقررات جزو «بسیار فوری» محسوب می‌شوند و باید در همان روز یا تا قبل از ظهر روز انتخابات تحویل شوند. تامی پاتریک، مسوول انتخاباتی سابق آریزونا و از مشاوران صندوق مالی دموکرات‌ها به رویترز می‌گوید: «در برخی ایالت‌ها، جمع‌آوری آرا از طریق پست ممنوع است، زیرا جزو آرای غیابی به حساب می‌آید.»

البته موانع دیگری نیز وجود دارد که اخیرا با توجه به شیوع بیماری پاندمی کووید-۱۹ در تحویل ارسال نامه‌ها به‌وجود آمده و آنها نیز می‌توانند رای‌گیری پستی را تحت تاثیر قرار دهند. برای مثال سرویس پستی هر ۶ روز هفته به صندوق‌های نامه مردم سر می‌زند اما با توجه به قوانین اخیر، شرکت‌های خصوصی زمانی سمت صندوق‌های پستی می‌روند که درخواست ارسال نامه داشته باشند. افزون بر این، آنها در مناطق روستایی پوشش خدماتی ندارند. البته سرویس تحویل و ارسال شرکت آمازون نیز به‌عنوان جایگزین مطرح شده اما آنها حق گرفتن امانات پستی مردم را ندارند. در این‌باره رویترز گمانه‌زنی‌های موجود درباره حضور در رای‌گیری غیابی را با بخش خدمات پستی آمازون مطرح کرد اما این کمپانی حاضر به پاسخگویی نشد.

با توجه به قیمت ۵۵ سنتی یک تمبر در آمریکا، افزایش هزینه‌های داخلی هم می‌تواند به‌عنوان یکی دیگر از مسائل دست و پا گیر مطرح شود. پاتریک می‌گوید: هزینه‌های ارسال بین‌المللی که سر به فلک می‌کشد.

دونالد ترامپ تمام سعی خود را کرده تا اثرات رای‌گیری از طریق پست را کاهش دهد. دموکرات‌ها رای‌گیری پستی را موجب افزایش آرای خود می‌دانند. به همین منظور رئیس‌جمهور مستقر آمریکا قصد دارد تا از ظرفیت‌های قانونی‌اش استفاده کند تا میزان استفاده از رای‌گیری پستی کاهش یابد. یکی از این ظرفیت‌های قانونی کاهش بودجه‌های پستی بوده که وی اخیرا به منظور مبارزه با کرونا مطرح کرده است. ترامپ گفته که بودجه رای‌گیری پستی را به مبارزه با بیماری کرونا اختصاص خواهد داد. به همین منظور خدمات پستی ایالات‌متحده روز جمعه در بیانیه‌ای هشدار داد که با این وضعیت نمی‌تواند آرای مردم را به موقع تحویل دهد. همچنین شیوع کرونا و قوانین دست و پاگیری که اخیرا تصویب شده، مزید بر علت شده است تا این شرکت در رساندن آرای مردم در مهلت قانونی ابراز ناتوانی کند. اداره پست آمریکا به همه ایالات این کشور نامه نوشته و به آنها هشدار داده به‌دلیل شیوع کرونا قادر به تضمین رساندن آرای همه مردم برای آغاز روند شمارش نیست. انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا روز سوم نوامبر - ۱۳ آبان- امسال برگزار می‌شود و طبق رسم و قانونی قدیمی در آمریکا، میلیون‌ها نفر از مردم این کشور بدون حضور پای صندوق رای و تنها از طریق پست کردن رای خود در انتخابات شرکت می‌کنند. با هشدار اداره پست، میلیون‌ها آمریکایی نمی‌توانند در انتخابات شرکت کنند یا آرای آنها برای شمارش، به موقع نخواهد رسید. افزون بر این رئیس‌جمهور آمریکا جلوی طرح دموکرات‌ها برای ارائه بودجه اضافی به اداره پست این کشور را گرفته است. دونالد ترامپ در هفته‌های اخیر بارها به رای‌گیری پستی حمله کرده و آن را راهی برای تقلب عنوان کرده است. وی گفته این نوع رای‌گیری باید از سیستم انتخاباتی آمریکا برچیده شود. به همین خاطر طرح دموکرات‌های کنگره برای بودجه اضافی به اداره فدرال پست آمریکا را نیز رد کرده است. دموکرات‌ها در طرح اقتصادی خود برای کرونا مبالغی را برای رای‌گیری پستی در زمان شیوع این بیماری در نظر گرفته بودند که ترامپ آن را رد کرده است. بدین ترتیب تعداد زیادی از مردم آمریکا قادر به شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر نخواهند بود. دموکرات‌ها ترامپ را متهم می‌کنند از مسیر قطع بودجه برای خدمات انتخاباتی پستی به دنبال پیروزی خود است و قصد دارد رای دادن برای مردم آمریکا را سخت‌تر کند. ترامپ هم پیش‌تر گفته بود اگر در مورد خدمات پستی با دموکرات‌ها به توافق برسد، طرح کمک به اداره پست آمریکا را وتو نخواهد کرد. اما برای وی رای‌گیری پستی همچنان خط قرمز محسوب می‌شود. این اختلافات در شرایطی مطرح می‌شود که مردم به‌دلیل شیوع کرونا ترجیح می‌دهند از طریق رای‌دهی غیابی و پستی در انتخابات شرکت کنند و لنگ گذاشتن رای‌گیری پستی تنها به سود ترامپ برای انتخاب مجدد است.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند