به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از فوربز، تلاش‌های روسیه برای تضعیف بایدن، «در راستای انتقادات قبلی مسکو از جو بایدن بوده؛ زمانی که معاون باراک اوباما بوده است.» این تلاش‌ها شامل تلاش‌های آندره درکاچ، عضو پارلمان اوکراین و نزدیک به کرملین برای ضربه به اعتبار بایدن از طریق ارسال پاکت‌های با محتوای اطلاعات ضد بایدن برای قانون‌گذاران جمهوری‌خواه است. بازیگران روس همچنین در تلاش هستند تا کاندیداتوری دونالد ترامپ را با استفاده از رسانه‌های اجتماعی و تلویزیون روسیه تقویت کنند.

اوانینا البته می‌گوید چین با این حال ترجیح می‌دهد دونالد ترامپ که از سوی پکن به‌عنوان فردی غیرقابل پیش‌بینی دیده می‌شود، در انتخاب شکست بخورد. پکن از این رو تلاش‌های خود را برای استفاده از نفوذش در آستانه انتخابات نوامبر آغاز کرده است تا به فضای سیاسی ایالات‌متحده در هفته‌های باقی‌مانده به انتخابات شکل دهد، بر عوامل سیاسی که ضد منافع چین هستند فشار را افزایش دهد و با انتقادات علیه چین مقابله کند. رئیس این مرکز در گزارش خود مدعی است ایران نیز تلاش‌هایی را برای تضعیف سازمان‌های دموکراتیک ایالات‌متحده و دوقطبی‌سازی فضای سیاسی این کشور برای انتخابات ۲۰۲۰ آغاز کرده است.

اوانینا پیش‌تر در بیانیه دیگری در مورد دخالت‌های مورد ادعای خود از سوی ایران، چین و روسیه هشدار داده بود؛ با این حال دموکرات‌ها در جلسه استماعی غیرعلنی که با وی برگزار کرده بودند، ادعاهای مطرح‌شده در آن را بی‌پایه خواندند و دولت دونالد ترامپ را به مخفی‌کاری در مورد اطلاعاتی که مربوط به تلاش‌های روسیه برای دخالت در انتخابات آمریکا است، متهم کردند. به تازگی چند دموکرات ارشد با ارسال نامه‌ای به کریستوفر وری، رئیس اف‌بی‌آی نگرانی خود را نسبت به دخالت‌های خارجی اعلام و بر تلاش خود بر افزایش فشار کمپین شفاف‌سازی عمومی در این باره تاکید کردند. آنها به‌طور مشخص به این موضوع نیز اشاره کردند که این نگرانی میان دموکرات‌ها وجود دارد که از نقش ‌هانتر بایدن، پسر جو بایدن در یک شرکت اوکراینی برای منافع بازیگران روس استفاده می‌شود و آنها از این موضوع برای جلا دادن به کمپین ضد بایدن خود استفاده می‌کنند.

دموکرات‌ها همچنین تصریح می‌کنند که روسیه ترامپ را ترجیح داده است. سناتور مارکو روبیو در این باره گفت: چشم‌انداز دخالت به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای پیچیده شده است. هیچ یک از این افراد جمهوری‌خواه یا دموکرات نیستند. پیش از این دونالد ترامپ حملاتی را نسبت به ارزیابی‌هایی که برخی مقامات اطلاعاتی در اختیار کنگره قرار داده بودند انجام داده بود و پس از آن نیز چند مقام شورای امنیت ملی آمریکا به سی‌ان‌ان گفتند این گزارش‌ها در مورد دخالت‌های روسیه مبالغه آمیز است.

دخالت روسیه مدتی است که به یک نگرانی اصلی در مورد انتخابات ۲۰۲۰ بدل شده است؛ پس از آنکه مسکو در انتخابات ۲۰۱۶ با هدف کمک به ترامپ دخالت کرد. جو بایدن که کمپین او تلاش‌های گسترده‌ای را برای مقابله با دخالت‌های خارجی در انتخابات آغاز کرده است در بیانیه ماه جولای خود گفت: به رغم افشا‌ی اقدامات خرابکارانه روسیه توسط جامعه اطلاعاتی آمریکا، آژانس‌های قانونی و کمیته‌های فراحزبی کنگره، کرملین دست از تلاش خود برای دخالت در دموکراسی آمریکا نکشیده است.اخبار مخالفت پکن با پیروزی دوباره ترامپ در حالی مطرح می‌شوند که تنش‌ها میان دو کشور به‌طور کم‌سابقه‌ای رو به افزایش است و ترامپ نیز که جنگ تجاری با چین را کلید زده است در تازه‌ترین اقدام خود به برخی از شرکت‌های چینی فعال در آمریکا نظیر تیک‌تاک حمله می‌کند.

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند