تاسیس این دفتر حاصل گفت‌وگوهای دو کشور در سال ۲۰۱۸ بود. کره‌شمالی گفته تماس‌های نظامی دو کشور هم قطع می‌شود. دفتر ارتباط دو کشور در ماه ژانویه به‌دلیل خطر شیوع بیماری کووید-۱۹ تعطیل شد اما ارتباط با تلفن ادامه داشت. دو کشور هر روز دو تماس تلفنی با هم دارند. یکی ساعت ۹ صبح و بعدی در ۵ بعد از ظهر. کره‌جنوبی تایید کرده که تماس صبح سه‌شنبه آنها بی‌جواب مانده است. تماس‌های دفتر ریاست‌جمهوری و نظامی دو کشور هم قطع می‌شود. «چوی سانگ- هون» در گزارش ۸ ژوئن برای نیویورک‌تایمز نوشت، کره‌شمالی درحالی این تصمیم را اتخاذ کرد که مقام‌های ارشد این کشور که مسوول ارتباط با کره‌جنوبی هستند (ازجمله «کیم‌یو‌جونگ» خواهر رهبر کره‌شمالی) روز دوشنبه با یکدیگر دیدار کردند. این گزارشگر به نقل از خبرگزاری رسمی و دولتی کره‌شمالی نوشت، مقام‌ها «تاکید کردند که هرگونه همکاری با جنوب باید به مثابه دشمن انجام گیرد». خبرگزاری کره‌شمالی همچنین دیروز سه‌شنبه افزود: «ما به این نتیجه رسیده‌ایم که دیگر نیازی نیست که با رهبران کره‌جنوبی چهره به چهره بنشینیم و دیگر هیچ مساله‌ای نیست بخواهیم با آنها در مورد آن به تصمیم‌گیری بپردازیم زیرا آنها فقط خشم ما را برمی‌انگیزند.»

گزارشگر کره‌ای نیویورک‌تایمز به نقل از مقام‌های کره‌جنوبی افزود، اندکی پس از اعلام این خبر، دیروز سه‌شنبه کره‌شمالی پاسخ تماس‌های تلفنی جنوبی‌ها را نداد چرا که این تماس‌ها در راستای تماس‌های مداوم میان دو کشور بود. «هون» در ادامه می‌نویسد، لحن کره‌شمالی یک «معکوس‌سازی شدید» ظرف دو سال گذشته بوده است. وقتی بهبود رابطه میان دو کره رخ داد، «مون‌جائه این» رئیس‌جمهور کره‌جنوبی، برای اولین بار از پیونگ‌یانگ بازدید کرد و به اولین رهبری تبدیل شد که به‌طور مستقیم با تعداد کثیری از مردم کره‌شمالی سخن می‌گفت. روابط میان دو کره تابعی است از روابط آمریکا با کره‌جنوبی. روابط دو کره زمانی به سرعت رو به وخامت گرایید که دیدار دوم «کیم‌جونگ‌اون» با ترامپ در ویتنام در فوریه سال گذشته بدون هیچ توافقی پایان یافت. انزوای اقتصادی کره‌شمالی با شیوع ویروس کرونا بدتر هم شده است. از زمانی که دیپلماسی «اون» با ترامپ به بن‌بست خورد، کره‌شمالی وارد فاز فشار بر همسایه جنوبی شد تا بی‌توجه به فشارهای واشنگتن و پیش از هرگونه خلع‌سلاحی، مبادرت به بهبود پیوندهای اقتصادی میان دو کشور کند. بر همین اساس، کره‌شمالی خواستار بازگشایی دوباره توریسم میان دو کشور در مجتمع تفریحی کوه الماس و پارک صنعتی مشترک در کائه سونگ شده بود که هر دو پروژه از منابع اصلی درآمد نقدی برای پیونگ‌یانگ محسوب می‌شد تا اینکه بر اثر مناقشه و اختلاف‌نظر میان دو کشور تعطیل شدند.

وقتی کره‌جنوبی از بازگشایی این پروژه‌های مشترک سر باز زد و از همسایه شمالی خواست برای تحقق این خواست‌ها اولین گام‌ها به سوی خلع‌سلاح را بردارد، کره‌شمالی رویکردی پرخاشگرانه‌تر در برابر دولت «مون» در پیش گرفت. پنج‌شنبه گذشته خواهر رهبر کره‌شمالی هشدار داده بود کره‌شمالی زمانی رویکرد خود را در قبال سئول تغییر خواهد داد که این کشور جلوی ارسال شب‌نامه به داخل مرزهای کره‌شمالی را بگیرد. شب‌نامه‌هایی که به‌دست فراریان شمالی که به جنوب گریخته‌اند پخش و منتشر می‌شود. وقتی «اون» و «مون» در آوریل ۲۰۱۸ و بار دیگر در سپتامبر سال بعد با یکدیگر دیدار کردند، توافقاتی برای بهبود روابط امضا کردند و تمام اقدامات خصمانه در امتداد مرز از جمله تبلیغات بینامرزی مانند پخش شب‌نامه‌ها و بلندگوهای تبلیغاتی مرزی را متوقف کردند. در راستای تداوم این تلاش‌ها، رهبران هر دو کره خط تماس مستقیمی میان خود برقرار کردند و یک دفتر ارتباطی هم در کائه سونگ، درست در شمال مرز کره‌شمالی، برقرار کردند. اما کنشگران و فعالان ضد کره [شمالی] در جنوب، که عمدتا از گریختگان بودند، با کمک بادکنک شب‌نامه‌هایی به درون کره‌شمالی می‌فرستند. در این شب‌نامه‌ها، رهبر کره‌شمالی یک «دیکتاتور ابله» تصویر می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند