سناتورهای جمهوری‌خواه با سنگین شدن کفه ترازوی دموکرات‌ها در نظرسنجی‌ها، با شرایط سیاسی دشواری روبه‌رو شده‌اند و نگران از دست دادن اکثریت خود در سنای آمریکا هستند. یک استراتژیست جمهوری‌خواه که از نزدیک در جریان رقابت‌های انتخاباتی سنا است و نخواسته نامش فاش شود، اظهار کرد: «راستش را بخواهید در حال حاضر چشم‌انداز تیره و تاری در همه زمینه‌ها پیش‌روی جمهوری‌خواهان است. این مساله به طور کلی یک همه‌پرسی بر سر ترامپ است و این شرایط برای جمهوری‌خواهان اصلا خوب نیست اما تا ابد هم این‌طور نمی‌ماند.»

استراتژیست‌های متعددی نیز بر این باورند که با بهبود شرایط آمریکا و بازگشت آن به وضعیتی عادی‌تر، نامزدهای جمهوری‌خواه دوباره می‌توانند خود را در شرایط مطلوب‌تری ببینند. با این حال باید در نظر داشت که بازگشت به وضعیتی عادی با توجه به ادامه افزایش تلفات ناشی از ویروس کرونا و چشم‌انداز هولناک اقتصادی پیش‌روی آمریکا دور از دسترس به نظر می‌رسد و این به آن معنا است که مدیریت این بحران از سوی رئیس‌جمهور آمریکا نه‌تنها برای پیروزی مجدد خودش، بلکه برای توانایی جمهوری‌خواهان در حفظ اکثریت در سنا نیز تعیین‌کننده است و می‌توان گفت که هر اتفاقی برای ترامپ بیفتد، همان سرنوشت نیز در انتظار اکثریت سنا خواهد بود. جمهوری‌خواهان هم‌اکنون با در اختیار داشتن ۵۳ کرسی در سنا در برابر ۴۷ کرسی دموکرات دارای اکثریت هستند. یک جمهوری‌خواه دیگر می‌گوید، وضعیت سیاسی به اندازه چند ماه پیش مطلوب نیست.

سردبیر خبرنامه بی‌طرف «Cook Political Report» می‌گوید: ما این شرایط را از نظر شانسی، دست‌کم ۵۰-۵۰ برای تغییر حزب اکثریت در سنا می‌دانیم. دموکرات‌ها همچنین در نظر دارند در رقابت‌های انتخاباتی بر مخالفت جمهوری‌خواهان با «لایحه حفاظت از بیمار و مراقبت مقرون‌به‌صرفه» معروف به «اوباماکر» که طرحی بسیار محبوب است، مانور دهند. مقامات جمهوری‌خواه نیز تایید کرده‌اند که سناتورهای این حزب جدا کردن خود از سرنوشت ترامپ را اگر تقریبا غیرممکن ندانند، آن را دشوار می‌یابند. کمیته سناتوری ملی جمهوری‌خواهان در یک استراتژی محرمانه ۵۷ صفحه‌ای از نامزدهای این حزب خواسته است که به جای دفاع از عملکرد ترامپ در زمینه کرونا، به چین حمله کرده و آن کشور را مقصر شیوع این بیماری بدانند.

در این راستا، تاکنون چند بار ترامپ و وزیر امور خارجه‌اش، منشأ این بیماری را چین اعلام کرده‌اند. پیش‌تر ترامپ گفته بود که این ویروس از آزمایشگاهی در ووهان نشت کرده است. البته برخی از مقامات آمریکا مدعی‌اند این نشت ناخواسته بوده است. این در حالی است که چین، منشأ این ویروس را بازار فروش حیوانات وحشی در ووهان می‌داند و گزارش‌های برخی از مقامات اطلاعاتی آمریکا نیز بر این موضوع صحه می‌گذارد و ادعای نشت این بیماری از مرکز بیوتکنولوژی ووهان را فاقد مبنا می‌دانند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند