این حاشیه چه بود که همچون بمب در آمریکا و رسانه‌های خبری جهان صدا داد؟ این گزارشگران می‌نویسند، پس از آنکه دونالد ترامپ- پیش از آغاز سخنرانی‌اش - با پلوسی که دستش را برای دست دادن به سمت ترامپ دراز کرده بود، دست نداد، پلوسی نسخه کپی شده متن سخنرانی رئیس‌جمهور را که در اختیارش قرار داده شده بود، پاره کرد و آن را یک «سخنرانی متقلبانه» خواند. پلوسی پس از این سخنرانی به خبرنگاران گفت: «پاره‌اش کردم. با در نظرگرفتن گزینه‌های دیگر این مودبانه‌ترین کاری بود که انجام شد.» ترامپ در سخنرانی ۸۰ دقیقه‌ای خود از استیضاح سخنی به میان نیاورد اما زخم‌های ناشی از «نبرد استیضاح» کاملا مشهود بود به گونه‌ای که همقطاران جمهوری‌خواه در حالت ایستاده او را تشویق می‌کردند در حالی که دموکرات‌هایی که رأی به استیضاح او داده بودند عمدتا نشسته بودند.

«هولاند- مورگان- میسون» نوشتند که از سنای تحت کنترل جمهوری‌خواهان انتظار می‌رفت که ترامپ را بابت سوء‌استفاده از قدرت تبرئه کنند و طی رأی‌دهی در روز چهارشنبه کنگره را از حد نصاب بیندازند. در هر حال، پلوسی، برخلاف روال معمول در معرفی رئیس‌جمهور، فقط گفت: «خانم‌ها و آقایان، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا». این درحالی است که رسم بر این است که رئیس مجلس نمایندگان این طور رئیس‌جمهوری ایالات متحده را به حضار معرفی کند: «اعضای کنگره، مفتخرم که رئیس‌جمهوری ایالات متحده را معرفی کنم». سخنرانی وضعیت کشور به‌طور مرسوم لحظه‌ای سالانه برای آتش‌بس سیاسی است اما مراسم امسال نشانگر جنگی سیاسی بود که در آستانه انتخابات ماه نوامبر، سراسر این کشور را فرا گرفته است. گزارشگران رویترز نوشتند پس از این اتفاق، پلوسی در توییت خود عکسی را منتشر کرد که در آن وی دست خود را به سوی ترامپ دراز کرده و افزود: «دموکرات‌ها هرگز دست دوستی برای انجام کار را کوتاه نخواهند کرد ForThePeople#. ما تا جایی که بتوانیم برای یافتن زمینه‌های مشترک تلاش می‌کنیم اما جایی که نتوانیم بر موضع خود خواهیم ایستاد SOTU#». این تنش نشان داد که پیشرفت‌های قانونی اندکی را در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو باید انتظار داشته باشیم.

پرونده استیضاح ترامپ، احساسات تلخ و تیز میان ترامپ (ستاره تلویزیونی سابق و سیاستمدار محافظه‌کار) و پلوسی (لیبرال کالیفرنیایی) را لااقل طی دوره اول ریاست جمهوری ترامپ تشدید کرده است. ترامپ در رقابت‌های خود بارها پلوسی را «نانسی دیوانه» خطاب کرده است. گزارشگران رویترز نوشتند، حواشی سخنرانی ترامپ بر متن آن می‌چربید، زیرا وقتی رئیس‌جمهور آمریکا شروع به سخنرانی کرد، جمهوری‌خواهان سنا و مجلس نمایندگان فریاد «چهار سال دیگر» سر می‌دادند. در مقابل، وقتی ترامپ اعلام کرد که «وضعیت کشور ما قوی‌تر از قبل است» دموکرات‌ها به نشانه تاسف و تحقیر سر خود را تکان می‌دادند. پلوسی که پشت سر ترامپ با صورتی عبوس و چهره درهم نشسته بود، هنگام سخنرانی ترامپ، نسخه سخنرانی او را تورق می‌کرد. این گزارش می‌افزاید ترامپ خود را نامزدی برتر از سلف خود (اوباما) می‌داند و معتقد است توانسته رشد اقتصادی و افزایش شغل را برای آمریکا به ارمغان بیاورد.

ترامپ در بخشی از سخنرانی‌اش گفت: «در سه سال اول، ما ذهنیت افول آمریکا را از میان بردیم و زوال سرنوشت آمریکایی را هم کنار زدیم». براساس گزارش رویترز، بسیاری از زنان دموکرات به مناسبت یادآوری جنبش حق رأی زنان در ۱۰۰ سال پیش، لباس‌های سفید بر تن کرده بودند در حالی که هفت نماینده دموکرات هم از حضور در سخنرانی سالانه ترامپ سر باز زدند از جمله الکساندریا اوکازیو کورتز. ترامپ از این سخنرانی استفاده کرد تا  تصریح کند که طرح بیمه همگانی دموکرات‌ها طرحی سوسیالیستی برای ورشکسته کردن کشور بود.

این مطلب برایم مفید است
58 نفر این پست را پسندیده اند