بر همین اساس، حسن دیاب، ۶۰ ساله، استاد دانشگاه آمریکایی بیروت اکنون ریاست کابینه‌ای ۲۰ نفره را بر عهده دارد که اکثرا از کارشناسان بوده و از حمایت احزاب سیاسی برخوردارند. «دیاب» اندکی پس از اینکه به این سمت منصوب شد، در بیانیه‌ای گفت: «در مواجهه با اتهامات بسیار، این پست را پذیرفتم. می‌خواهم کار کنم نه جر و بحث. مطیع قوانین و مقررات برای انتخاب تیم وزرا و تشکیل دولت جدید هستم.» او در اولین نطق خود افزود: «این دولتی است که نماینده آرزوها و خواسته‌های معترضانی است که سه ماهی است در سراسر کشور بسیج شده‌اند.» او تاکید کرد که دولتش «تلاش خواهد کرد تا خواسته معترضان برای داشتن یک نظام قضایی مستقل، برای بازگرداندن وجوه اختلاس‌شده و مبارزه علیه بی‌قانونی را برآورده سازد.»

«زینا خودر»، گزارشگر الجزیره در گزارش دیروز (چهارشنبه ۲ بهمن ماه) نوشت، نخست‌وزیر لبنان در کنفرانس خبری بعد از تشکیل دولت جدید - که جریان المستقبل به رهبری سعد حریری در آن حضور ندارد- افزود: «ترکیب دولت جدید متشکل از افراد متخصص و باکفایت بوده و این دولت متاثر از خواسته‌های سیاسی شکل نگرفته است.» دیاب روز سه‌شنبه پس از تایید دولت تازه از سوی میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان، دولت جدید را «تیم نجات» توصیف کرد و گفت در مقابله با اوضاع اقتصادی سریع اما بدون دستپاچگی عمل خواهد کرد. نکته جالب‌توجه درباره دولت جدید لبنان حضور شش وزیر زن در کابینه است از جمله «زینه عکر عدرا» که اولین وزیر دفاع زن در جهان‌عرب محسوب می‌شود. او از یک خانواده مسیحی ارتدوکس است که از سوی فراکسیون «لبنان قدرتمند» به ریاست جبران باسیل، رئیس جریان آزاد ملی و میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان برای تصدی پست وزارت دفاع نامزد شد. پنج وزیر زن دیگر در دولت جدید لبنان عبارتند از: «منال عبدالصمد» وزیر اطلاع‌رسانی، «غاده شریم» وزیر مهاجرت، «لمیا یمن الدویهی» وزیر کار، «ماری کلود نجم» وزیر دادگستری و «فرتینیه اوهانیان» وزیر جوانان و ورزش. گزارشگر الجزیره می‌نویسد: وعده‌های دیاب باعث نشد که معترضان راضی شده و به خانه‌های خود بازگردند. معترضانی که از ۱۷ اکتبر به خیابان‌ها ریخته‌اند خواستار اصلاحات گسترده و فراگیر و دولتی مستقل به رهبری تکنوکرات‌ها هستند که بتواند با بحران‌های عمیق اقتصادی دست و پنجه نرم کند. بحران‌هایی که به گفته «غازی وزنی»، وزیر دارایی دولت دیاب، اگر ادامه پیدا کند، به ورشکستگی لبنان خواهد انجامید. «وزنی»، در مصاحبه‌ای تلویزیونی اظهار کرد: «این بحران پولی و مالی که لبنان از زمان تشکیل شاهد آن نبوده، به حمایت داخل و خارج کشور نیاز دارد.» گزارشگر الجزیره می‌افزاید معترضانی که طی سه ماه اخیر تظاهرات آرامی داشته‌اند، از روز شنبه ۲۹ دی ماه به این‌سو اعتراضاتشان حالت خشنی به خود گرفته است. معترضان که برای «هفته خشم» فراخوان داده‌اند مبادرت به پرتاب سنگ، وسائل آتش‌زا و علائم خیابانی راهنمایی و رانندگی به سوی پلیس ضدشورش و نیروهای امنیتی کردند.

این گزارشگر که از بیروت گزارش می‌داد اعلام کرد که مردم همچنان در برابر پارلمان و خیابان‌های اطراف حضور داشتند و به سر دادن شعار علیه دیاب و دولت او می‌پرداختند. خودر می‌گوید: «تمام آنچه دیاب سعی کرد انجام دهد حمایت از کابینه خود بود و آن را کابینه‌ای استثنایی و خاص نامید و گفت که خواسته‌های مردم را برآورده می‌سازد.» این گزارشگر افزود: «مردم عصبانی‌اند. آنها اعتقاد خود به مقام‌های حاکم را از دست داده‌اند. معترضان بر این باورند که مقام‌ها باید قدرت خود را واگذار کنند و بروند.» معترضان روز سه‌شنبه شعار می‌دادند: «انقلاب، انقلاب» و «میشل عون برو.» یک معترض ۴۱ ساله به نام «کارن کریم» به الجزیره می‌گوید: «ما اینجا هستیم زیرا آنها [مقام‌های دولتی] گوش نمی‌دهند. ما اینجاییم زیرا والدین ما در دوره جنگ داخلی زیستند و با کمتر از ۳۰۰ دلار در ماه زندگی می‌کردند.» یک جوان ۲۲ ساله دیگر هم به شرط فاش نشدن نامش گفت: «این دولت جدید هم تفاوتی با دولت‌های قبل ندارد: دزدان جدید جایگزین دزدان قدیم می‌شوند. من هنوز دانشجو هستم و می‌دانم که روزی از تحصیل فارغ خواهم شد و باید دنبال کار بگردم.» به هر روی، معترضان در میدان النجمه در بیروت همچنان حضور دارند اما نیروهای امنیتی تجهیزات نظامی را به ورودی‌های پارلمان منتقل کرده و ارتش در سراسر لبنان حضور خود را پررنگ‌تر کرده است. نیروهای امنیتی موانع آهنین در ورودی میدان النجمه کار گذاشتند در حالیکه معترضان تلاش می‌کردند آنها را بردارند. تظاهرکنندگان تلاش کردند دروازه ورودی مقر پارلمان در مرکز بیروت را تخریب کنند. یکی از معترضان می‌گوید، دولت قبلی فاسد بود و دولت کنونی از آن فاسدتر است و برای براندازی آن تلاش خواهیم کرد. ما با دولت جدید موافق نیستیم و هر دولتی که خواسته‌های ما را برآورده نکند، ساقط خواهیم کرد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند