دونالد ترامپ که در اقامتگاه خود در مارالاگو ایالت فلوریدا درحال سپری کردن تعطیلات جشن سال نو میلادی است، گفت: «خواهیم دید که غافلگیری چه خواهد بود و به‌طور کامل به آن رسیدگی خواهیم کرد.» ترامپ ادامه داد: «شاید هدیه‌ای که قرار است برای من بفرستد، یک گلدان زیبا باشد نه یک آزمایش موشکی. احتمال دارد که من یک گلدان هدیه بگیرم. شاید من هم برایش یک هدیه زیبا بگیرم. شما که نمی‌دانید. کسی اصلا نمی‌داند.» سی‌ان‌ان می‌گوید اگرچه ادبیات به کار گرفته شده از سوی ترامپ همراه با شوخی بوده است اما کره‌شمالی با زبانی غیرکریسمسی آمریکا را تهدید کرده که یک هدیه برای این کشور خواهد فرستاد. این اشاره رئیس‌جمهوری آمریکا به نگرانی‌هایی است که می‌گوید ممکن است پیونگ‌یانگ درحال آماده‌سازی برای انجام یک آزمایش موشکی جدید باشد. کره‌شمالی از سال ۲۰۱۷ آزمایش این نوع موشک‌ها همراه با آزمایش‌های هسته‌ای را متوقف کرده است. کره‌شمالی چندی پیش به واشنگتن هشدار داد تا پایان سال‌جاری میلادی پیشنهاد عملی خود را برای خلع‌سلاح اتمی و برداشته شدن تحریم‌های این کشور ارائه دهد، در غیر این صورت با واکنش غیره منتظره‌اش که آن را «هدیه کریسمس» توصیف کرده است، روبه‌رو خواهد شد. یک منبع نزدیک به کره‌شمالی به شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفته است احتمالا پیونگ‌یانگ موضوع هسته‌ای را از مذاکرات با واشنگتن خارج کند و موضع سخت‌گیرانه‌تری نسبت به آمریکا در پیش بگیرد. رهبران آمریکا و کره‌شمالی طی یک‌سال گذشته سه بار با هم دیدار کرده‌اند، اما کره‌شمالی می‌گوید واشنگتن حاضر به دادن هیچ امتیازی در مذاکرات نیست و سیاست «خصمانه همیشگی» خود را ادامه می‌دهد. آمریکا این ادعا را رد کرده و گفته است در مذاکرات انعطاف‌پذیر است. تنش‌های لفظی میان دو کشور اخیرا اوج گرفته‌است. پیش‌تر ترامپ رهبر کره‌شمالی را «مرد موشکی» و کیم‌جونگ‌اون، رئیس‌جمهوری آمریکا را «پیر خرفت» خطاب کرده بود. در این شرایط استیون بیگان، نماینده ویژه آمریکا در امور کره‌شمالی، روز ۲۵ آذر در سفر به کره‌جنوبی گفت واشنگتن ضرب‌الاجلی برای مذاکرات نمی‌پذیرد و آماده گفت‌وگو درباره همه موضوعات مورد علاقه میان طرفین هستیم. ترامپ به رهبر کره‌شمالی هشدار داده‌ است: «اگر رفتاری خصمانه انجام دهد، در واقع همه چیز را از دست خواهد داد.» وزیر دفاع آمریکا هم پس از تهدید کره‌شمالی گفته است که حتی همین امروز هم آمریکا آماده جنگ با پیونگ‌یانگ است. مورگن اورتگاس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم با رد ادعا‌های مقامات پیونگ‌یانگ، تصریح کرد که هیات ایالات‌متحده ایده‌های خلاقانه‌ای را با هیات کره‌شمالی مطرح و مذاکرات خوبی داشته است. در مقابل کره‌شمالی این ادعا را رد کرده و گفته از آن به بعد هیچ مذاکره‌ای میان هیات‌های دو کشور انجام نشده است. اورتگاس اما می‌گوید آمریکا و کره‌شمالی نمی‌توانند به تنهایی طی یک روز مذاکره بر تمامی میراث ۷۰ ساله جنگ و دشمنی فایق آیند. اینها مسائل اساسی هستند و پرداختن به آنها نیازمند تعهد جدی از سوی دو کشور است. ایالات‌متحده چنین تعهدی را دارد.

انجام یکسری از آزمایش‌های موشکی که از سوی مقامات کره‌شمالی نیز تایید شده است، به گفته کارشناسان به نظر می‌رسد مقدمه یک واقعه بزرگ برای روز ۳۱ دسامبر باشد. فرمانده نیروی هوایی اقیانوس آرام ارتش آمریکا می‌گوید: «این احتمال وجود دارد که کر‌ه‌شمالی بتواند یک موشک برد بالا را آزمایش کند. «به گفته سی‌ان‌ان، ترامپ با همتایان چینی و ژاپنی خود در این‌باره صحبت کرده است. »

بازگشت به مشاجره با کره‌شمالی، کوشش‌های پر از دست‌انداز ترامپ را برای برقراری روابط عادی با کیم‌جونگ‌اون، خنثی می‌کند. ترامپ پیش‌تر نامه‌های «اون» را نامه‌های عاشقانه خطاب کرده بود. به نظر می‌رسد اما ترامپ که در تعطیلات کریسمس به سر می‌برد، نگرانی چندانی از تهدیدهای رهبر کره‌شمالی ندارد. او می‌گوید که مشتاق سورپرایز رهبر کره‌شمالی است. این درحالی است که تهدیدهای رو به رشد کره‌شمالی نگرانی‌هایی را در داخل کاخ سفید ایجاد کرده است. این تهدیدها در شرایطی افزایش یافته است که تیم ترامپ درحال آماده‌سازی کارزار انتخاباتی وی برای سال ۲۰۲۰ است. با اینکه بارها رابطه بین ترامپ و کیم‌جونگ‌اون مورد پرسش بوده، اما وی از پاسخ صریح به آن خودداری کرده است.

این‌گونه که از قرائن پیداست، ترامپ اصلا اهمیتی به این سخنان نداده است و در مقابل تلاش خود را روی حملات لفظی‌اش به دموکرات‌ها معطوف کرده است. در این زمینه ترامپ پس از پایان کنفرانس‌اش با سربازان گفت: «آنها (دموکرات‌ها) باید به یک سالی که گذشت نگاه کنند و ببینند چه بلایی سر کشور آورده‌اند.» او سپس با اشاره به خود گفت: «خوشبختانه ما یک رئیس‌جمهوری داریم که می‌تواند تمامی این مسائل را شخم بزند.»

از زمان جدایی ترامپ از واشنگتن، وی سعی کرده است روی موضوع دموکرات‌ها تمرکز داشته باشد. پس از چندین هفته جنگ و گریز با دموکرات‌ها، او در قامت یک قهرمان زخمی و گرسنه وارد پالم بیچ شد. ترامپ در غروب پالم بیچ در جمع خبرنگاران، دموکرات‌ها را مورد خطاب قرار داد و گفت: «شما پلیس‌های کثیفی دارید و آنها را مامور کردید که از کارزار من جاسوسی کنند. آنها کارهای وحشتناکی کردند که در تاریخ این کشور در حق هیچ‌کس این حجم از جفا صورت نگرفته است. و این بسیار غم‌انگیز است.»

پس از اینکه ترامپ دیروقت وارد استراحتگاه خود شد از سوی متحدان خود مانند سارا سندرز، سخنگوی سابق مطبوعاتی کاخ سفید و لورا اینگراهام، مجری محبوب وی در فاکس نیوز و و دو فرزندش اریک و دونالد ترامپ جونیور مورد استقبال قرار گرفت.

او پیش از آن در یک گردهمایی پر شور و حال با جوانان طرفدار خود علیه قطعنامه آب و هوایی پاریس صحبت کرد و عمده انتقادهای وی به آسیاب‌های بادی بود و آنها را کم‌مصرف و کم‌عمر با هزینه بالا خواند. البته به گفته کارشناسان سخنان وی غیرکارشناسی و بدون اطلاعات بوده است. به‌عنوان مثال روزنامه گاردین نوشت که ترامپ گفته که عمر آسیاب‌های بادی به ۱۰ سال می‌رسد، این در حالی است که متوسط عمر آنها ۲۰ سال است. ترامپ سپس در این سخنرانی به دموکرات‌ها حمله کرد. ترامپ سومین رئیس‌جمهوری است که استیضاح شده است. او قرار است در سال میلادی جدید در سنا به دو اتهام ترجیح منفعت شخصی بر ملی و اخلال در تحقیقات مجلس نمایندگان محاکمه شود. البته به اعتقاد بسیاری از کارشناسان بعید است که ترامپ در سنا که اکثریت آن با جمهوری‌خواهان است، به مشکل بر بخورد.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند