به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، سناتور کاملا هریس که دوست داشت تبدیل به نخستین رئیس‌جمهور سیاه‌پوست زن آمریکا شود، پس از اینکه چند ماه در نظرسنجی‌ها نتوانست خودی نشان دهد و چند قدم اشتباه هم در کارزار انتخاباتی‌اش برداشت، روز سه‌شنبه مجبور شد از ادامه رقابت‌ها انصراف دهد. این تصمیم پس از چند هفته توفانی از جمله مرخص کردن نیروهای کارزار انتخاباتی هریس در نیوهمپشایر و دفتر مرکزی وی در بالتیمور و اختلاف در میان متحدان سیاسی‌اش صورت گرفت. وی روز سه‌شنبه در نامه‌ای به هواداران خود گفت که فاقد بودجه لازم برای تامین مالی کارزارهای انتخاباتی است.

کامالا هریس ۵۵ساله تابستان امسال در رقابت‌های درون حزبی دموکرات‌ها خصوصا در مناظره با نامزدهای دیگر درخشید و توانست آرای خود را دورقمی کند، ولی جایگاه وی در نظرسنجی‌های جدید به‌طور چشمگیری افول کرده بود. وی خود را نامزدی برای جذب آرای جوان‌ها، نیروهای معتدل و پیشرو معرفی کرده بود و به شدت مخالف سیاست‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا است. درحال‌حاضر جو بایدن، معاون اول رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، دست بالا را در میان دیگر نامزدهای دموکرات در نظرسنجی‌های سطح ملی دارد. انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها فوریه سال آینده میلادی آغاز خواهد شد و نامزدی که صاحب بیشترین آرا شود به رقابت با نامزد حزب جمهوری‌خواه خواهد پرداخت که دونالد ترامپ است. در این شرایط دونالد ترامپ پس از اینکه مطلع شد کاملا هریس از دور رقابت‌های انتخاباتی در درون جبهه دموکرات‌ها کنار کشیده است، در توییتی نوشت: «خیلی بد شد! دلمان برایت تنگ می‌شود.»

کاملا هریس برای کناره‌گیری‌اش مهم‌ترین دلیل را نبود بودجه اعلام کرده است، اما در پاسخ به ترامپ گفت: «کارزار انتخاباتی من برای ریاست‌جمهوری به‌اندازه کافی از منابع مالی برخوردار نبود. اما خیلی رک و پوست‌کنده بگویم: به جنگ با تو ادامه خواهم داد.»

اعلامیه کناره‌گیری کاملا هریس در جبهه دموکرات‌ها تاکنون یکی از شوک‌برانگیزترین اخبار در درون جبهه دموکرات‌ها به‌حساب می‌آید. کناره‌گیری وی به‌عنوان یک زن برجسته رنگین‌پوست از انتخابات که موجب شده بود تا دموکرات‌ها در انتخابات مقدماتی یکی از متنوع‌ترین رقابت‌های نژادی را تجربه کنند، این شبهه را مطرح می‌کند که احتمالا نامزدهای رنگین‌پوست جایی در میان دموکرات‌ها ندارند.

هریس کارزار انتخاباتی خود را در موطنش، اوکلند کالیفرنیا، در سالروز تولد مارتین لوتر‌کینگ در یک اجتماع ۲۰ هزار نفری آغاز کرد و با این‌قدرت‌نمایی در آن زمان با سیاستمداران سیاه‌پوستی همچون شیرلی چیشولم و باراک اوباما مقایسه شد. آن سخنرانی نشانه‌ای از توازنی دقیق بود که کارزار انتخاباتی‌اش سعی داشت در سال‌جاری به آن دست پیدا کند و خود را در میان سایر نامزدها مطرح کند. کاملا هریس می‌خواست با تکیه بر داستان شخصی‌اش به این موقعیت دست پیدا کند: او دختر یک هندی مهاجر و جاماییکایی بود که ایده‌های دو بال پیشرو و میانه‌روی حزب را نمایندگی می‌کرد. هریس راهبرد منعطفی در کارزار انتخاباتی اتخاذ کرده بود و این یعنی نقطه مقابل افرادی مانند برنی سندرز و الیزابت وارن رفتار کردن که دارای دیدگاه‌های مشخص در همه زمینه‌ها هستند و آن را تغییر نمی‌دهند. اما بلافاصله پس از اینکه کارزار انتخاباتی‌اش جدی‌تر شد، سوال‌های بیشتری در مورد هسته اصلی سیاست‌هایش مطرح شد. به‌عنوان نمونه او موضعش را درخصوص نظام تک‌پرداختی بیمه‌ها عوض کرد و دیگر نامش به‌عنوان کسی که طرفدار بیمه همگانی بود، مطرح نشد. این طرحی است که برنی سندرز به‌شدت از آن حمایت می‌کند. او سعی کرد به شیوه‌ای رفتار خود را تنظیم کند که پیش‌تر به‌عنوان دادستان عمل می‌کرد و از خود در برابر پیشروها این‌گونه دفاع می‌کرد.

یک مقام آگاه می‌گوید: «پس از اینکه کاملا هریس در یک کنفرانس شرکت کرد، برای روز شکرگزاری به خانه رفت و تا ۲ صبح با مشاوران خود رایزنی کرد و به این نتیجه رسید که دیگر راهی برای پیش رفتن وجود ندارد. هریس گفته بود که او برای دو هفته نیاز دارد تا ۵ میلیون دلار کمک‌های بیشتری دریافت کند، اما به این نتیجه رسیده بود که دریافت این همه پول در این زمان کوتاه تقریبا نشدنی است. به گفته یکی از دستیاران ارشد کارزار انتخاباتی کاملا هریس، در آخر هفته، پس از اینکه مقاله‌ای از نیویورک‌تایمز در مورد مشکلات مالی کارزار انتخاباتی این نامزد منتشر شد، او عملیات یک حسابرسی مالی را آغاز کرد. یکی از دستیاران ارشد کاملا هریس که خود جزو افرادی بوده که این نامزد را از ادامه راه منصرف کرده است، می‌گوید: «غریزه کاملا به وی می‌گفت که به مبارزه ادامه دهد اما به وی گفته شد که ممکن است کارزار انتخاباتی وی زیر قرض برود.»

هریس روز سه‌‌شنبه در اطلاعیه انصراف خود مجددا روی آرمان‌هایش تاکید کرد. احتمال اینکه نام وی به‌عنوان نامزد معاون ریاست‌جمهوری مطرح شود هم وجود دارد. او در اعلامیه خود گفت: «اگرچه دیگر برای انتخابات ریاست‌جمهوری حضور نخواهم داشت اما هر چه در توان داشته باشم از آن برای نجات آینده کشورم، در جهت شکست دونالد ترامپ استفاده خواهم کرد.»

کناره‌گیری هریس از انتخابات، رقابت بین نامزدهای باقی‌مانده را به‌شدت داغ خواهد کرد. برخی از کمک‌کنندگان مالی وی هم سریعا اعلام آمادگی کرده‌اند که به کارزار رقبای وی بپیوندند. البته هنوز مشخص نیست خروج هریس از انتخابات، آرای طرفداران وی را به سمت کدام نامزد سوق خواهد داد. او و الیزابت وارن در اوایل سال جاری با یکدیگر رقابت تنگاتنگی داشتند اما برخی دیگر می‌گویند که جو بایدن و بوتیجج نامزدهای میانه‌رو نیز شانس خوبی برای جمع‌آوری آرای کاملا هریس دارند.

در مورد هریس در سراسر کارزار انتخاباتی‌اش نگرانی‌هایی در مورد سیاست‌های وی وجود داشت. او متکی به یکی از استراتژیست‌های سیاسی کالیفرنیایی بود. او کسی جز آوریل اسمیت نبود. او نتوانست به هریس درخصوص رای‌دهندگانی از ایالت‌های اولیه در رای‌گیری مانند نیوهمپشایر و آیووا مشاوره خوبی بدهد. در مقابل وی تمرکز خود را بر رای‌دهندگان ایالت‌های ثانوی و رای غیرسفیدپوست‌های ایالاتی مانند کارولینای جنوبی و کالیفرنیا قرار داده بود.

کارزار انتخاباتی وی محاسباتی اشتباه داشت. درحالی‌که آنها گمان می‌کردند آرای سیاه‌پوستان به سبد کاملا هریس واریز خواهد شد اما جو بایدن سفیدپوست همچنان نامزد محبوب سیاه‌پوستان باقی ماند. افزون بر این کاملا هریس در کالیفرنیا هم که روی آن حساب باز کرده بود، کم‌کم از وزن سبد آرایش کم شد و نامزدهای مهیجی مانند برنی سندرز و وارن و حتی جو بایدن که روی میانه‌روی خود همچنان اصرار دارد جایگزین وی شدند. با این حال وی هنوز این شانس را دارد تا در مناظره بعدی در ۱۹ دسامبر به‌عنوان تنها نامزد غیرسفیدپوست مشارکت کند. بدون او، مناظره دموکرات‌ها یک مناظره با نامزدهایی کاملا سفیدپوست خواهد بود.

این مطلب برایم مفید است
18 نفر این پست را پسندیده اند