یک نماینده پلیس نظامی روسیه اعلام کرد: «نیروهای این واحد نظامی که در استان حلب سوریه مستقر هستند گشت‌زنی‌های خود در شمال شرق شهر منبج را آغاز کردند.» این مقام پلیس نظامی روسیه اظهار کرد: «مسیر این گشت‌زنی در طول مواضع خط مقدم نیروهای مسلح سوریه در چند کیلومتری روستای قیراطه در مجاورت رودخانه ساجور و در فاصله نه چندان دور از مقطع پیوستن این رودخانه به رود فرات است.» به گفته وی، این منطقه پیش از این از سوی نظامیان آمریکایی که به دنبال آغاز عملیات «چشمه صلح» از جانب ترکیه به سمت مرز عراق عقب‌نشینی کردند مورد گشت‌زنی قرار می‌گرفت. مقام مذکور در ادامه عنوان کرد: «یک‌سری گشت‌زنی‌ها در جنوب شرق قیراطه در نزدیکی حوزه قره‌قوزک در کرانه چپ رودخانه فرات در مجاورت جاده و پل منتهی به شهر موصل انجام خواهد شد.» گشت‌زنی پلیس نظامی روسیه در طول مرز سوریه با ترکیه هم یکی از موارد مورد توافق میان پوتین- اردوغان در سوچی بوده است.

«ناتان‌هاج» در تحلیل ۲۳ اکتبر برای سی‌ان‌ان نوشت: توافق ترکیه – روسیه توافقی گسترده است که به مهم‌ترین نگرانی ترکیه می‌پردازد: یعنی نیروهای کرد YPG که نزدیک مرز این کشور استقرار دارند. اما یک نگرانی برای کردها دارد و آن این است که کردها از این بیم دارند که شورشیان سوری مورد حمایت ترکیه عملیات پاکسازی قومی علیه آنها را شروع کنند. به نوشته این تحلیلگر، پلیس نظامی روسیه و گارد مرزی سوریه از ظهر چهارشنبه وارد مرز ترکیه- سوریه خواهند شد. طی ۱۵۰ ساعت آینده، این نیروها، کردها را تا ۳۰ کیلومتری عقب می‌رانند و سلاح‌های آنها هم از این منطقه خارج خواهد شد. کردها هم باید امتیازاتی بدهند. یکی از این امتیازات خروج از مناطق توافق شده میان پوتین- اردوغان است. بر همین اساس، کردها باید از منبج و تل رفعت خارج شوند. اکنون کردها یک «ضامن» و «قیم» دارند. وقتی آمریکا با عقب‌نشینی خود کردها را عملا رها کرد و این باور را ایجاد کرد که «به کردها خیانت کرده است»، این بار نقش آمریکا به روسیه واگذار شده است و این بار، این روس‌ها هستند که ضامن و قیم کردها شده‌اند.

تحلیلگر سی‌ان‌ان معتقد است که توافق پوتین- اردوغان آنها را به مهم‌ترین میانجیگران در ژئوپلیتیک منطقه تبدیل کرده است. اگرچه ترکیه و روسیه از اپوزیسیون‌های مختلفی در جنگ داخلی سوریه حمایت می‌کردند (روسیه حامی اسد بود و ترکیه حامی مخالفان اسد) اما به دلیل انفعال آمریکا آنها به یک اشتراک منافع در سوریه رسیدند. ظاهرا رهبران ترکیه و روسیه مدافع نتیجه‌ای هستند که شامل بازترسیم مرزهای بین‌المللی نیست. با این حال، نیروهای نیابتی هریک از آنها هم راضی شده‌اند. این دو رهبر موفق به تضمین «حاکمیت و انسجام سرزمینی» سوریه شده‌اند اما نکته این است که آمریکا بزرگ‌ترین بازنده بازی شطرنج سوریه نام گرفت. به نوشته «هاج»، پوتین- اردوغان بزرگ‌ترین برندگان نزاع داخلی در سوریه هستند و آمریکا بزرگ‌ترین بازنده.

این مطلب برایم مفید است
25 نفر این پست را پسندیده اند