گزارش‌ها حاکی است که آل‌علی پس از کشتن الفغم خانه را ترک می‌کند. پلیس می‌گوید وقتی به خانه محل حضور الفغم نزدیک شد، ممدوح شروع به تیراندازی کرده و از تسلیم شدن خودداری می‌ورزد. پلیس می‌گوید او حین تیراندازی کشته شد. این درحالی است که فعالان شبکه‌های اجتماعی در عربستان با اشتراک گذاشتن دو عکس اعلام کردند که اینها متعلق به قاتل عبدالعزیز الفغم هستند. پلیس عربستان با انتشار بیانیه رسمی «ممدوح بن‌مشعل آل‌علی» را قاتل الفغم معرفی کرد. در مقابل کاربران عربستانی در توییتر نیز اعلام کردند: او پسر مشعل بن‌ممدوح، عضو سابق مجلس شورای عربستان و از قبیله شمر است که اجدادش پیش از دوره حکومت آل‌رشید که اکنون به‌عنوان عربستان امروزی شناخته می‌شود، از حاکمان منطقه «حائل» بودند. کاربران توییتر اظهار کردند، عمه قاتل زنی به نام مشاعل دختر ممدوح آل‌علی و مطلقه شاهزاده سلطان بن‌عبدالعزیز، برادر تنی پادشاه فعلی است. غانم الدوسری، مخالف عربستانی ساکن انگلیس توییت کرد: «قاتل، ممدوح آل‌علی، یک افسر اطلاعاتی است که شخصا با او آشنایی دارم، من او را در لندن می‌دیدم و او در همان باشگاه ورزشی که من رفت‌وآمد داشتم، ثبت‌نام کرد، بعدها به شکل مستمر با من در ارتباط بود و سعی داشت مرا به بازگشت راضی کند، با مخالفت‌های من، او قصد داشت مرا به مزرعه یکی از دوستانش در بیرون شهر لندن ببرد که من قبول نکردم» روزنامه‌های چاپ عربستان در جست‌وجوی خانواده ممدوح بن‌مشعل آل‌علی، قاتل معرفی شده، عکس‌هایی از جشن‌های خصوصی و جشن‌های عروسی برادرش را که در آنها شاهزادگان و مسوولان عربستانی نیز حضور داشتند، منتشر کردند. در اخبار مربوط به جشن‌های این خانواده هیچ‌گونه عکسی از او در این مناسبت‌ها دیده نمی‌شود. عکس‌های زیادی از پدر و برادران او در کنار مهمانان وجود ندارد؛ اما حتی اشاره‌ای به نام او نشده و این حاکی از حساسیت موقعیت کاری او در یگان ویژه گارد حفاظتی پادشاه است. سایت «عربی ۲۱» پس از بررسی‌های خود به عکسی از او در جشن ازدواج برادرش فهد آل‌علی دست یافت، او در این عکس در پشت جمعیتی که برای گرفتن عکس یادگاری جمع شده‌اند، دیده می‌شود.

عبدالعزیزالفغم پسر بداح‌هایف الفغم المطیری، محافظ شخصی سابق ملک عبدالله بن‌عبدالعزیز، پادشاه فقید عربستان بود که بیش از ۳۰ سال برای او کار کرد. الفغم فارغ‌التحصیل دانشکده نظامی ملک خالد وابسته به وزارت گارد ملی بود و از سوی این گارد به‌عنوان محافظ ویژه تعیین شد سپس به یگان گارد پادشاهی در دوره ملک عبدالله بن‌عبدالعزیز منتقل شد. با فوت ملک عبدالله، الفغم به‌کار خود در این گارد ادامه داد و محافظ شخصی ملک سلمان شد و در سال ۲۰۱۷ ارتقای ویژه‌ای داشت. عربستانی‌ها به‌دلیل اینکه الفغم محافظ شخصی دو تن از پادشاهان این کشور بود، به او لقب «محافظ پادشاهان» را داده بودند. به گزارش سایت «عربی ۲۱» حساب‌های کاربری سعودی تصاویری از منزلی که قتل عبدالعزیز الفغم، محافظ شخصی ملک‌سلمان، پادشاه عربستان در آنجا رخ داده است، منتشر کردند. در این تصاویر آثار خون در کف سالن مشاهده می‌شود، مضاف بر اینکه گلوله‌هایی که درب ورودی منزل را سوراخ کرده‌اند قابل رویت هستند، این منزل متعلق به دوست مشترک الفغم و قاتل بوده است. این منزل در منطقه ساحلی شهر جده در غرب عربستان واقع است. سی‌ان‌ان همچنین به نقل از عرب‌نیوز می‌افزاید: جسد الفغم بعد از نماز عشا از مسجد‌الحرام در حضور سهیل المطیری، فرمانده گارد سلطنتی و افسران برجسته گارد تشییع شد. این خبرگزاری همچنین می‌نویسد روزنامه سعودی عکاظ هم تیتر صفحه اول خود را به الفغم اختصاص داده و او را «محافظ پادشاهان» خوانده بود.

«بن هوبارد» هم در گزارش ۲۹ سپتامبر در نیویورک‌تایمز می‌نویسد: الفغم چهره‌ای شناخته شده در دربار سعودی بود. او مردی بلندقد و «شق و رق» بود که اغلب در کنار دو پادشاه سعودی دیده می‌شد. منبع بسیاری از گزارش‌هایی که رسانه‌های انگلیسی زبان پیرامون الفغم نوشته‌اند عربی است. به همین مناسبت، بد نیست نگاهی هم به روایت العربیه بیندازیم. العربیه به نقل از برادرزاده الفغم نوشت: برادرزاده الفغم نیز در یک پیام توییتری درباره مرگ عمویش نوشت: «او شامگاه شنبه هنگام مهمانی در خانه دوستی بسیار صمیمی‌ به‌دست دوست دیگری به‌طور ناجوانمردانه‌ای کشته شد.» سخنگوی مطبوعاتی پلیس مکه هم در بیانیه‌ای که خبرگزاری رسمی عربستان منتشر کرد جزئیات بیشتری از این حادثه را فاش کرد و نوشت محافظ شخصی ملک‌سلمان شامگاه شنبه در خانه دوستش ترکی بن‌عبدالعزیز السبتی، در منطقه ساحلی شهر جده میهمان بوده که دوست سومی به نام ممدوح بن‌مشعل آل‌علی به آنها می‌پیوندد. به گفته سخنگوی پلیس در جریان این دیدار میان الفغم و نفر سوم یک درگیری لفظی پیش می‌آید که در ادامه آن آل‌علی از خانه خارج شده و با اسلحه‌ای بازمی‌گردد و به سوی او شلیک می‌کند. خبرگزاری رویترز به نقل از پلیس عربستان می‌گوید در جریان تیراندازی صاحب خانه و یک خدمتکار فیلیپینی نیز مجروح شدند. بیانیه سخنگوی پلیس می‌افزاید پس از شروع تیراندازی ماموران امنیتی در محل حاضر شده و خانه را محاصره کرده‌اند، اما ضارب خود را تسلیم نکرد و به سوی آنها شلیک کرد. ۵ افسر امنیتی سعودی نیز در این حادثه مجروح شده‌اند.

نواف الفغم، عضو مجلس شورای سعودی، و برادر مقتول در یک پیام توییتری نوشت: «سرلشکر عبدالعزیز الفغم به رحمت خدا پیوست، به این مناسبت ما خانواده این فقید به خادم حرمین شریفین، مقام ولیعهد و میهن‌مان تسلیت می‌گوییم و خدا را در هر شرایطی سپاس می‌کنیم.» گزارش‌های دیگر هم حاکی است که خانه دوست سرتیپ الفغم در جده در چند کیلومتری قصر سلطنتی بود. پادشاه عربستان در چند ماه تابستان در قصری در جده زندگی می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند