انتخابات روز سه‌شنبه دومین انتخابات اسرائیل در سال‌جاری میلادی پس از انتخابات آوریل است که نتانیاهو نتوانست کابینه را حفظ کند. به همین منظور نتانیاهو در یک پیام ویدئویی به بنی‌گانتس گفت: «از تو، گانتس، درخواست یک ملاقات در هر ساعتی را می‌کنم تا این فرآیند را بررسی کنیم.» گانتس در جلسه حزب آبی و سفید در واکنش به درخواست برگزاری جلسه درباره تشکیل دولت وحدت ملی گفت که مردم هم به وحدت رای داده‌اند و او نیز آماده برای گفت‌وگو است، اما هر دولتی که تشکیل شود باید با رهبری وی باشد. او تاکید کرد: «ما در برابر دستورات تسلیم نمی‌شویم. من مذاکرات را مسوولانه و با احتیاط انجام خواهم داد.» او تصریح کرد که هیچ راه میان‌بری را قبول نخواهد کرد. حزب آبی و سفید در انتخابات روز سه‌شنبه یک برتری بسیار اندک نسبت به حزب لیکود داشت. در نتایج رسمی اعلام شده حزب آبی و سفید ۳۳ و حزب لیکود ۳۱ کرسی را در کنست اسرائیل کسب کرد. هر دو می‌توانند یک اکثریت کم‌رمق را با ۶۴ کرسی در پارلمان دارای۱۲۰ کرسی این رژیم تشکیل دهند. در این صورت دیگر آنها نیاز به اتحاد با سایر احزاب برای تشکیل کابینه ندارند.در انتخابات روز سه‌شنبه بلوک چپ در سرزمین‌های اشغالی توانست ۵۷ کرسی به‌دست آورد، این درحالی است که احزاب راست‌گرا و مذهبی ۵۵ کرسی به‌دست آوردند. اما نتانیاهو که در دوران انتخابات خود را یک مبارز سیاسی بی‌رحم نشان داده بود و برای چپ‌های اسرائیلی خط و نشان می‌کشید، اکنون مدعی است که پل بین دو جریان است. این در شرایطی است که «یاییر لاپید» نفر دوم حزب آبی و سفید درخواست نتانیاهو برای این چرخش را رد کرد و گفت که نخست‌وزیر قصد دارد تا آنها را به انتخابات سوم بکشاند. او تصریح کرد: «نتانیاهو دوست ندارد نتایج انتخابات را بپذیرد.»

بعدازظهر پنج‌شنبه، ساعاتی پس از اینکه نتانیاهو درخواست تشکیل دولت وحدت ملی کرد، سعی کرد هرگونه بن‌بست سیاسی را متوجه بنی گانتس کند و گفت که متاسف است که در این برهه حساس گانتس همچنان درخواست وی را برای ملاقات نمی‌پذیرد. آبراهام دیسکین، استاد علوم سیاسی در سرزمین‌های اشغالی به نیویورک‌تایمز گفت: «نتانیاهو می‌تواند شرایطی را به‌وجود آورد که گانتس نتواند آن را فراهم کند.» او تصریح کرد: «تیم‌های مذاکره‌کننده نتانیاهو و گانتس بسیار باهوش هستند و ما آشی را که آنها می‌پزند، خواهیم خورد.»حزب «اسرائیل خانه ما» که یک حزب راست جدید سکولار است با رهبری آویگدور لیبرمن اداره می‌شود. نتانیاهو برای لیبرمن پیش‌تر یک متحد قدیمی بود اما حالا تبدیل به یک دشمن شده است. حزب او که ۸ کرسی را در انتخابات به‌دست آورده است، برای تشکیل کابینه به هر دو جناح پاسخ منفی داده است. لیبرمن گفته که تنها از یک حکومت ملی سکولار حمایت می‌کند که در آن نباید خبری از اولترا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ارتدوکس‌ها و راست‌های افراطی باشد.

ریوین ریولین، رئیس رژیم صهیونیستی که قدرت انتصاب نامزد نخست‌وزیری را برای تعیین کابینه دارد گفت که آماده است تا با نمایندگان همه احزاب مشاوره خود را از روز یکشنبه آغاز کند. معمولا مشاوره‌ها چند روز طول می‌کشد و ریولین می‌تواند چند روزی هم بیشتر برای تصمیم‌گیری معطل کند. رهبر حزب معمولا با بیشترین آرا موظف به تشکیل کابینه است، اما در شرایطی، کسی که بتواند ۶۱ کرسی را به نحو بهتری متحد کند و یک ائتلاف تشکیل دهد، مامور به تشکیل کابینه خواهد شد. منصوب رئیس‌جمهوری ۲۸ روز برای تشکیل کابینه فرصت دارد اما تا دو هفته بیشتر از زمان تعیین شده نیز امکان‌پذیر است.تشکیل دولت وحدت ملی مانند کنار هم گذاشتن قطعات یک پازل است که با یکدیگر همخوانی ندارند. هر دو رقیب از چنین ائتلافی حمایت می‌کنند، اما هر دو شرایط متفاوتی را مطرح کرده‌اند.

نتانیاهو پیش‌تر در روز چهارشنبه با شرکای قدیمی‌اش از ائتلاف راست‌ها و همچنین مذهبی‌ها دیدار داشته و قسم خورده است که در مذاکرات اصول ائتلاف را حفظ کند و در کنار یکدیگر باقی خواهند ماند.میری رگیو، یکی از قانون‌گذاران لیکودی و از وفاداران به نتانیاهو در یک توییت بین گانتس را خطاب قرار می‌دهد و می‌نویسد: «بنی! الان زمان بایکوت کردن و طرح مسائل سلب صلاحیتی نیست. الان لحظه‌ای است که باید خودخواهی‌ها را کنار گذاشت.»این اطمینان وجود دارد که نتانیاهو خواستار یک نخست‌وزیری چرخشی با گانتس است، همان‌طور که پیش‌تر یک‌بار اسحاق شامیر و شیمون پرز رهبران دو حزب لیکود و حزب کارگر در دهه ۱۹۸۰ به توافق رسیدند تا یک دولت وحدت ملی تشکیل دهند و چرخشی نخست‌وزیر شدند.

یوآز هندل، یکی از اعضای حزب آبی و سفید که پیش‌تر برای نتانیاهو کار می‌کرد، مشخصا با حکمرانی نتانیاهو مخالفت کرده و او را به چشم یک شریک سیاسی نمی‌بیند.  او گفت: «در حزب آبی و سفید ما هم خواستار یک دولت وحدت ملی هستیم، اما برای خود اصولی داریم که چه کسی باید نخست‌وزیر شود.» او گفت: «نخست‌وزیر نمی‌تواند کسی باشد که برایش کیفرخواست صادر شده باشد.» هندل افزود: «برای این شرایط چندین حالت وجود دارد اما برای ما مهم این است که بنی گانتس نخست‌وزیر شود.» در این شرایط رئیس حزب اسرائیل خانه ما نسبت به درخواست نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از رئیس حزب آبی و سفید برای تشکیل حکومت وحدت ملی واکنش نشان داد. به نوشته پایگاه «تایمز آو اسرائیل» لیبرمن به‌عنوان تعیین‌کننده انتخابات روز سه‌شنبه، در نشستی خبری گفت: «نتانیاهو به فریب‌های سیاسی خود ادامه می‌دهد تا مساله را به دور سوم انتخابات بکشاند.» وی افزود: نخست‌وزیر برای جلوگیری از رویارویی با عدالت و تلاش برای کسب اکثریت ۶۱ کرسی کنست که برای تشکیل کابینه جدید مطلوب است، به قدرت چسبیده است. لیبرمن ادامه داد: نتانیاهو تلاش می‌کند با دعوت به تشکیل حکومت وحدت ملی عرصه سیاسی را مختل کرده و در مقابل، نمایندگان احزاب دیگر را قانع می‌کند تا به فراکسیون و ائتلافش با احزاب مذهبی بپیوندند. وی معتقد است نتانیاهو در صورت شکست در تحقق این امر، بنی گانتس، رئیس حزب آبی و سفید و حزب اسرائیل خانه ما را مسوول شکست در تشکیل دولت وحدت ملی خواهد دانست و سپس موضوع را به دور سوم انتخابات خواهد کشاند. گانتس پیش از این در نشستی در حزب خود گفته بود، حزب آبی و سفید در انتخابات پارلمانی که در آن بیشترین تعداد کرسی را به دست آورده، پیروز شده است. وی افزود: به‌دنبال تشکیل دولت وحدت فراگیر با ریاست خودش است. در این راستا، منابعی در حزب آبی و سفید اعلام کردند: «درخواست نتانیاهو از گانتس تنها یک فریب رسانه‌ای است. این حزب آبی و سفید است که دولت را تشکیل خواهد داد.» منابع مذکور افزودند: «نتانیاهو تصمیم دارد پس از اینکه به این نتیجه برسد که حزب آبی و سفید نخست‌وزیری دولت آتی را به او نخواهد داد، دور سوم انتخابات را به راه بیندازد.» همچنین به‌دنبال این درخواست نتانیاهو، حزب آبی و سفید با یک واکنش فوری تاکید کرد: «گانتس باید نخست‌وزیر باشد.»

 

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند