خداحافظی کهنه‌کار جمهوری‌خواهان از دولت

دن کوتس، سناتور سابق و یکی از ستون‌های قدیمی حزب جمهوری‌خواهان که به‌دلیل کمک گرفتن ترامپ از روسیه و برخی مسائل دیگر از جمله کره‌شمالی از وی عصبانی بوده، هفته گذشته اعلام کرد که دیگر وقت رفتن است. با جدایی دن کوتس از دولت یکی از برجسته‌ترین مخالفان ترامپ حذف می‌شود.  اگر راتکلیف از سوی سنا تایید شود، او رویکرد متفاوتی را در اتاق کار سابق دن کوتس به‌کار گرفته و این نهاد بیشتر در خط دونالد ترامپ قرار می‌گیرد. راتکلیف جمهوری‌خواهی از تگزاس و دادستان سابق، نظریه ترامپ را درباره تحقیقات بازرس مولر قبول دارد و از تندترین منتقدان بازرس ویژه دادگستری بوده است. تئوری ترامپ در مورد تحقیقات حاکی از آن است که دموکرات‌ها به قصد ضربه‌زدن به دولتش این بازی را راه انداخته‌اند. راتکلیف در جلسه استماع مولر حضور داشت و تندترین موضع را علیه وی داشت.

افرادی که با موضوع آشنا هستند می‌گویند دونالد ترامپ با راتکلیف روز ۱۹ ژوئیه دیدار داشت تا ریاست سازمان اطلاعاتی آمریکا را به وی پیشنهاد دهد اما برگزاری جلسه استماع مولر پنج روز بعد از آن رخ داد و ترامپ با تاخیر عامدانه در این جابه‌جایی، اجازه داد تا راتکلیف، رابرت مولر را در آن جلسه با خاک یکسان کند.  یک مقام آگاه می‌گوید برخی جمهوری‌خواهان از جمله سناتور ریچارد بر از کارولینای شمالی، رئیس کمیته اطلاعات سنا نسبت به این جابه‌جایی در محافل خصوصی ابراز نگرانی کرده‌اند. او به مشاوران ترامپ هشدار داده به‌دلیل اینکه راتکلیف بیش از حد سیاسی است، نگران مدیریت سازمان اطلاعات آمریکا است. ترامپ اما نسبت به این هشدارها بی‌تفاوت بوده است. ترامپ در یک توییت درباره این جابه‌جایی نوشت: «افتخار دارم تا اعلام کنم که یکی از نمایندگان بلندمرتبه کنگره، یعنی جان راتکلیف از تگزاس را نامزد مدیریت اطلاعات ملی آمریکا کرده‌ام.» او در ادامه نوشت: «دادستان سابق آمریکا که به کشور عشق می‌ورزد و به بزرگی آن باور دارد، مدیریت این نهاد را بر عهده خواهد گرفت.» ترامپ درباره دن کوتس هم بدون اینکه توضیح اضافه‌ای بدهد، یک قدردانی مختصر کرد و نوشت: «من مایلم از خدمات ارزنده‌ای که دن کوتس به کشور داشته تشکر کنم.»

این جابه‌جایی در شرایطی صورت می‌گیرد که سناتور «بر» نگفته که آیا کمیته تخصصی وی، او را برای این منصب تایید صلاحیت خواهد کرد یا نه. در این زمینه سناتور مارک وارنر، معاون دموکرات «بر» از ویرجینیا نیز از تصمیم این کمیته صحبتی نکرد اما از دن کوتس قدردانی کرد. مارک وارنر گفت: «عملیات جامعه اطلاعاتی این است که حقیقت را به قدرت بگوید. این کاری است که دن کوتس در نهاد اطلاعات ملی آمریکا به‌درستی انجام می‌داد.»سناتور چاک شومر از نیویورک و رهبر اقلیت در سنا، به‌طور صریح اعلام کرد که راتکلیف چون چشم‌بسته به ترامپ وفادار است برای این پست در نظر گرفته شده است. او بر این باور است که تایید راتکلیف از سوی سنا می‌تواند یک اشتباه بزرگ باشد.

دن کوتس ۷۶ ساله که نماینده مجلس نمایندگان از ایندیانا بوده و ۲۴ سال نیز در سنا حضور داشته و در دولت جورج بوش دوم نیز مدتی به‌عنوان سفیر آمریکا در آلمان خدمت کرده، مهم‌ترین حلقه ارتباطی بین ترامپ با جمهوری‌خواهان اصیل بوده است. بدون دن کوتس، جیم متیس، وزیر دفاع سابق آمریکا و نیکی هیلی، سفیر سابق این کشور در سازمان ملل، بقیه کسانی که دور ترامپ را گرفته‌اند، مشتی وفادار هستند که کورکورانه از وی تبعیت می‌کنند. در واقع دونالد ترامپ نشان داده است که چیزی بیشتر از حمایت نیاز دارد. چند مقام آگاه به نیویورک‌تایمز گفتند برای ترامپ، دن کوتس یکی از جمهوری‌خواهان متخاصمی به‌حساب می‌آید که وی از آنها متنفر است. یکی از مقامات دولتی گفت: «این انتظار وجود داشت که دن کوتس زودتر از مدیریت اطلاعات ملی آمریکا جدا شود اما وی در جای خود نگه داشته شد تا بیرون کردن وی حالت اجبار و فشار نداشته باشد.» ترامپ در ماه فوریه از کوتس خواست سر جای خود بماند اما در جلسه‌ای که هفته گذشته بین او با ترامپ و مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری برگزار شد، اعلام کرد که آماده کنار رفتن است. کوتس نامه استعفای خود را یک هفته پیش تکمیل کرده بود و روز یکشنبه آن را عمومی کرد. کوتس در نامه‌اش نوشت: «جامعه اطلاعاتی آمریکا از هر زمانی قوی‌تر شده و به‌طور روزافزون آماده رویارویی با چالش‌ها و فرصت‌ها است.» جیمز کلاپر که مدیر اطلاعات در زمان باراک اوباما بود، درباره این استعفا گفت: «این یک فقدان بزرگ برای جامعه اطلاعاتی آمریکا و البته ملت است.» او افزود: «دن جرات زیادی در بیان حقیقت به قدرت داشت و در تمام طول خدمتش چنین رفتار کرد.»  از ابتدا، کوتس خود را مستقل از ترامپ نشان داد. او صدای دفاع از جامعه اطلاعاتی آمریکا به‌حساب می‌آمد که در برابر موضوع دخالت روسیه در انتخابات این کشور سکوت نکرد. او سرنخ دخالت روسیه در انتخابات آمریکا را حتی به دیدار ترامپ و پوتین در سال ۲۰۱۸ در هلسینکی فنلاند گره زد.  در یک کنفرانس که در آسپن برگزار شد او وقتی خبر احتمال دعوت پوتین به کاخ سفید را شنید با طعنه گفت: «پس یک مهمان ویژه خواهیم داشت.»

بسیاری از مشاوران ترامپ که به او وفادار هستند به وی هشدار داده بودند که کوتس به او وفادار نیست و باید هرچه زودتر اخراج شود. کوتس اما برای مدت طولانی توسط مایک پنس محافظت شد. بعد از کنفرانس آسپن، کوتس کمی کوتاه آمد اما تمام سعی و تلاشش را کرد که افسران اطلاعاتی‌اش از انتقادات ترامپ مصون بمانند. او در ۲۹ ژوئن گزارشی از خطرات احتمالی دنیا تهیه کرد که به‌طرز عجیبی مخالف دیدگاه‌های دونالد ترامپ بود. او پیش از حضور در جلسه استماع در کنگره صراحتا تاکید کرد کره‌شمالی بعید است از ساخت سلاح هسته‌ای دست بردارد و این را هم تاکید کرد که ایران به‌دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیست و داعش همچنان می‌تواند برای سوریه یک خطر بزرگ باشد. تمام این یافته‌ها در مخالفت با دیدگاه دونالد ترامپ بوده است.

روز بعد، دونالد ترامپ رئیس اطلاعاتی خود را احمق و منفعل خواند و در توییتی نوشت که بهتر است اطلاعاتی‌ها به مدرسه بازگردند. این در حالی است که در سخنرانی ماه ژانویه، کوتس گفت که وظیفه آنها این است که حقیقت را درباره دنیا بگویند. او گفت: «وقتی ما واقعیت را پیدا کردیم، حقیقتش را می‌گوییم.»  در ماه‌های اخیر، کوتس متوجه شده بود که همساز شدن با دونالد ترامپ، به‌ویژه درباره روسیه کاری بسیار دشوار است. کوتس روسیه را یک دشمن قسم‌خورده می‌داند و بر این باور بود که آمریکا باید با متحدان اروپایی خود علیه این کشور هماهنگی بیشتری داشته باشد. اما هر چه زمان می‌گذشت، کاخ سفید موضع کوتس را در باب روسیه ضعیف‌تر و ضعیف‌تر کرد.در یک گزارش سری که کوتس منتشر کرد، او از دخالت روسیه در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره در سال ۲۰۱۸ پرده برداشت و تاکید کرد که روسیه با قطبی‌سازی جامعه و تعقیب تئوری‌های توطئه به‌دنبال تاثیرگذاری بر این انتخابات است. اما گزارش وی که توسط کاخ سفید مجددا ویرایش شده بود، از ضرب آن به‌شدت کم کرده بود.  راتکلیف اما در سوی دیگر میدان کاملا هم‌سو با ترامپ است و در جلسه استماع هفته گذشته به صراحت سخنان ترامپ را تکرار کرد و گفت که شاید این کارزار هیلاری کلینتون بوده که با روسیه تبانی کرده است.

این مطلب برایم مفید است