به نوشته روزنامه‌نیویورک‌تایمز، برخی از جمهوری‌خواهان کنگره می‌گویند آن شعار بیگانه‌هراسانه و نژادپرستانه نبوده است. دونالد ترامپ هر چند آن روز مدعی شد که این گفته‌ها را قبول ندارد اما روز بعد طرفداران خود را ستود. برای دموکرات‌ها، به‌ویژه نامزدهای آنها که خود را برای رقابت‌های ریاست‌جمهوری آماده می‌کنند، تاثیر این کارزار روشن بود: انتخابات عمومی پیش‌رو بر نژاد، هویت و سیاست‌های جانبدارانه از سفیدپوست‌ها متمرکز خواهد بود. تا همین هفته گذشته، در میدان انتخاباتی ۲۰۲۰، سعی شد که زبان گزنده رئیس‌جمهوری نادیده گرفته شود اما این رویه به رئیس‌جمهوری قدرت بیشتری خواهد بخشید. این در حالی است که نامزدهای رقیب ترجیح دادند در باب مسائل سیاسی مانند سیستم عدالت قضایی، تامین اجتماعی و حذف شکاف درآمدی نژادی صحبت کنند. حالا اما برخی خطر را احساس کرده‌اند تا رویکرد متفاوتی را در پیش بگیرند. سناتور کوری بوکر، از نیوجرسی می‌گوید: «این انتخابات یک رفراندوم است، نه درخصوص دونالد ترامپ، بلکه رفراندوم در باب اینکه ما چه کسی هستیم و چگونه باید با یکدیگر رفتار کنیم.» سناتور کامالا هریس، از کالیفرنیا که مهم‌ترین زن رنگین‌پوست برای انتخابات ریاست‌جمهوری است گفت به‌رغم اینکه از سخنان ترامپ ناراحت شده اما استفاده رئیس‌جمهوری از این نوع لحن برایش تعجب‌آور نبوده است. هریس افزود: «وقتی من هم در کارزارهای انتخاباتی روی صحنه می‌روم، می‌دانم او هم دنبال بهانه‌ای است تا از من پیدا کند.» او تصریح کرد: «اما من کاملا آماده‌ام. کاملا هوشیار. برای اینکه او کوچک است. او اشتباه می‌کند. او یک قلدر است.»

در نشستی که برای جو بایدن به منظور دریافت کمک مالی در لس‌آنجلس برگزار شده بود، معاون سابق ریاست‌جمهوری آمریکا در بین طرفداران خود گفت که ترامپ به‌دنبال تکه پاره کردن بافت جامعه آمریکایی است. به‌رغم اینکه همه کاندیداهای دموکرات سخنان ترامپ را تقبیح کردند اما آنها نگفتند که قرار است چگونه با نژادپرستی و تبعیض نژادی که در سخنان ترامپ موج می‌زد، مبارزه کنند. برخی می‌گویند، به جای اینکه نامزدها در مورد ایجاد شغل و اقتصاد صحبت کنند، آیا نباید به‌طور مستقیم سخنان نژادپرستانه و تبعیض‌آمیز ترامپ را به چالش بکشند. رهبران دموکرات به‌ویژه آنهایی که در حلقه باراک اوباما و هیلاری کلینتون قرار دارند از استراتژی دوری محتاطانه در این زمینه استفاده کرده‌اند: به جای پاسخ به سخنان آتش‌افروزانه رئیس‌جمهوری ترجیح دادند درخصوص مسائلی موسوم به «میز آشپزخانه» که در برگیرنده موضوعاتی همچون میزان دستمزدها و تامین اجتماعی است، صحبت کنند. با این حال، جمعیت کثیری از دموکرات‌ها بر این باورند که سخنان ترامپ و نحوه عملکرد جمهوری‌خواهان پس از ایراد آن سخنرانی نشانه‌ای آشکار از رویکرد جمهوری‌خواهان مبتنی بر سفیدبرترپنداری در عالم سیاست است. آنها بر این باورند که جمهوری‌خواهان در حال دوپاره کردن جامعه آمریکا هستند. کورنر بلچر یک محقق برجسته در حوزه نظرسنجی که با باراک اوباما کار می‌کرد، به نیویورک‌تایمز گفت: «به همان اندازه‌ای که نامزدها وقت خود را صرف مسائلی همچون تامین اجتماعی، دستمزدها و تغییرات آب و هوایی می‌کنند، باید به اندازه کافی در مسائل نژادی هم وقت صرف کنند.» او تصریح کرد که مباحث نژادی یک بحث انحرافی به‌حساب نمی‌آید.

آنا ماریا آرکیلا، از پیشروهای دموکرات در مرکز دموکراسی مردمی گفت که دموکرات‌ها باید این فرصت را غنیمت بشمارند. آرکیلا افزود: «ما باید قادر باشیم قدرتمندانه از تمایلات خود صحبت کنیم و بگوییم ما به یکدیگر تعلق داریم. فقط نژادپرستی و لحن آن را محکوم نکنید، در حالی که باید از این فرصت به‌نحو احسن استفاده کرد تا در مورد دیدگاه خود آشکارا دفاع و صحبت کنیم.»

برخی پیشروها، کسب سهم در عالم سیاست را تنها منوط به انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ نکرده‌اند. به اعتقاد این دسته سرنوشت هویت آمریکایی ممکن است در خطر باشد. آرکیلا خاطرنشان کرد سوال در مورد شهروندی (کاری که ترامپ دستور داده بود در سرشماری صورت گیرد اما بعدا از آن دست کشید) مدرکی برای شعار «او را به کشورش برگردانید» است. گویا این رویکردی است که در بین جمهوری‌خواهان غالب شده است. بوکر در کارزار انتخاباتی خود گفت که باور دارد آمریکا به یک مرحله حساس اخلاقی رسیده است. بوکر ترامپ را با یک آدم عوام‌فریب مشهور در گذشته آمریکا به نام بول کانر مقایسه کرد که کمیسر امنیت در بیرمنگام در دهه ۱۹۶۰ بود و از تاکتیک‌های خشونت‌آمیز برای طرفداران جنبش حقوق شهروندی استفاده می‌کرد. او گفت: آنها برای شکست دادن بیل کانر از سگ‌های بزرگ‌تر استفاده نکردند. این فعالیت مردم بود که او را به شکست واداشت. در سال ۲۰۱۶، هیلاری کلینتون بارها گوشزد کرد که سخنان ترامپ آتش‌افروزانه است و به همین دلیل از شعار «همه با هم» استفاده کرد تا هشداری به این روزهای جامعه آمریکا که مبتنی بر بومی‌گرایی ترامپ است، بدهد.

کامالا هریس می‌گوید احساس می‌کند موقعیت دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۲۰ برای مبارزه با لحن و زبان ترامپ بهتر است، چرا که حالا مردم می‌دانند او به قول و قرارهایی که داده، وفا نکرده است. هریس تاکید می‌کند که سخنان ترامپ مانند یک ترانه رپ است و شاید در قبل کسی می‌گفت او کسی است که یک تجارت‌خانه بزرگ را اداره کرده و از او تعریف و تمجید می‌کرد اما حالا دستش برای دیگران رو شده است.  والری جرت، مشاور سابق ریاست‌جمهوری در دوره باراک اوباما تاکید می‌کند که هر دموکراتی به راحتی می‌تواند سخنان ریاست‌جمهوری سابق آمریکا را تقلید کند. جرت گفت که نصیحت وی به دموکرات‌ها این است که شعارهای خود را تنها معطوف به انتخابات اولیه درون حزب نکنند و به انتخابات عمومی فکر کنند. جرت به نامزدهای دموکرات هشدار داد که اجازه ندهند لحن و گفتار مبارزاتی ترامپ، آنها را از استراتژی اصلی که موجب شد باراک اوباما پیروز انتخابات شود، دور کند. جرت تصریح کرد: آمریکا از زمانی که باراک اوباما مجددا انتخاب شد تغییر نکرده است. رای‌دهندگان به‌دنبال کسی هستند که بتواند آنها را متحد کند و نشان دهد که هرکسی که می‌خواهد رئیس‌جمهور شود باید یک الگوی خوب برای فرزندان‌مان باشد.

 

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند