رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا روز هفدهم ژوئیه بنابر احضاریه‌ای که برای وی ارسال شده است، در مجلس نمایندگان حاضر خواهد شد و در مورد پرونده ترامپ صحبت خواهد کرد تا به این طریق پایانی بر بی‌تفاوتی حضورش در کنگره برای پاسخگویی در ملأعام باشد. به گزارش سی‌ان‌ان، کمیته قضایی مجلس نمایندگان ایالات‌متحده روز سه‌شنبه اعلام کرد که مولر برای ادای شهادت موافقت کرده و آنها به‌همین منظور یک احضاریه برایش فرستاده‌اند و او پیش از حضور در دو پنل دیگر ابتدا در مجلس نمایندگان حضور پیدا خواهد کرد تا در مجمع عمومی به سوالات مجلس نمایندگان پاسخ دهد. جری نادلر، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان و آدام شیف، رئیس کمیته اطلاعات همین مجلس در یک کنفرانس خبری درباره حضور مولر برای شهادت در مجلس نمایندگان گفتند: «آمریکایی‌ها تقاضا داشتند تا به‌طور مستقیم از زبان خود بازرس مولر حقایق ماجرا، روند تحقیقات و اکتشافات را بشنوند و بدانند که روسیه چگونه به دموکراسی ما حمله کرده و ترامپ چگونه کمک آنها را پذیرفته و از این کمک نیز استفاده کرده یا اینکه چگونه مانع تحقیقات شده است.»

ادای شهادت مولر در مجلس نمایندگان مهم‌ترین جلسه در مجلس نمایندگان طی سال‌های اخیر به‌حساب می‌آید و این حضور می‌تواند کمکی به دموکرات‌ها باشد که تصمیم بگیرند آیا ترامپ را باید استیضاح کنند یا نه؟ چراکه این موضوع موجب دودستگی در این حزب شده است. ترامپ نیز در یک توییت در واکنش به این خبر نوشت در چند کلمه کوتاه می‌توان آن را توصیف کرد: «آزار و اذیت رئیس‌جمهوری.» توافق برای ارسال احضاریه به مولر پس از چند هفته مذاکره بین دموکرات‌ها، تیم مولر و وزارت دادگستری حاصل شده است. احضار مولر به مجلس نمایندگان پس از آن صورت گرفت که وی ماه پیش آشکارا از عدم تمایلش برای حضور در کنگره گفته و اعلام کرده بود که چیزی بیشتر از آن گزارش ۴۴۸ صفحه‌ای که تهیه کرده است برای گفتن ندارد. شیف به سی‌ان‌ان گفت: «او واقعا تمایلی برای حضور در کنگره نداشت اما به هر حال برای احضاریه احترام قائل شده است.» شیف در ادامه گفته‌هایش توضیح داد که در روز حضور مولر در کنگره ممکن است وی به‌طور جداگانه در کمیته‌ها حضور پیدا کند و در باب کمیته خود گفت که کمیته متبوع وی پس از استماع علنی، قصد دارد یک جلسه پشت درهای بسته با نیروهای مولر تشکیل دهد و درخصوص بحث‌های ضداطلاعاتی پرسش‌هایی مطرح کنند.  در نامه دموکرات‌ها به مولر آمده است که آنها متوجه نگرانی‌های مولر در مورد تحقیقات صورت گرفته هستند اما احساس می‌کنند حضور او برای ادای شهادت لازم است. نادلر و شیف در ادامه نامه‌شان تصریح کرده‌اند که آنها برای رفع نگرانی‌های قانونی مولر درخصوص یکپارچگی این پرونده همکاری خواهند کرد اما انتظار دارند که وی در این کمیته مطابق برنامه‌ای که وعده داده است، حضور پیدا کند. دموکرات‌ها از ماه مارس بر سر اینکه مولر را برای ادای شهادت فرا بخوانند، بحث و تبادل‌نظر داشته‌اند و تصمیم آنها برای ارسال احضاریه یک ماه به‌طول انجامید. آنها از روزی که نادلر گفته بود که بهتر است مولر احضار شود، با مولر مذاکره کردند و همواره امیدوار بودند وی به این درخواست پاسخ مثبت بدهد. این درحالی است که بازرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا در سال ۲۰۱۶، گفته بود که تمایلی برای حضور در این جلسات ندارد، اما دموکرات‌ها و برخی جمهوری‌خواهان اصرار داشتند که مولر حتما باید شهادت دهد.

دموکرات‌ها می‌گفتند حضور مولر در این جلسات موجب می‌شود که مردم خود به‌طور مستقیم، در یک مکان عمومی، سخنان وی را درخصوص این پرونده بشنوند و قانون‌گذاران در هر دو حزب نیز ابراز تمایل کرده بودند که از وی درباره این پرونده پرسش‌هایی مطرح کنند. برای جمهوری‌خواهان حضور مولر این فرصت را به آنها می‌دهد که از بازرس ویژه دادگستری آمریکا از نگرانی‌هایش درباره تحقیقات ضداطلاعاتی در تیم رئیس‌جمهوری بپرسند و آن را بزرگ جلوه دهند و همزمان نیز به دموکرات‌ها فشار بیاورند که دست از تحقیقاتی که خود راسا پیش می‌برند، بردارند. داگ کالینز یکی از اعضای جمهوری‌خواه کمیته قضایی مجلس نمایندگان به سی‌ان‌ان گفت: «من امیدوارم که ادای شهادت مولر پایانی بر این بازی رندانه دموکرات‌ها در کمیته قضایی باشد که بیش از پیش هزینه به مالیات‌پردازان ارزشمند آمریکایی (مردم) وارد می‌کند.» او افزود: شاید حضور مولر، دموکرات‌های مجلس نمایندگان را به یک جمع‌بندی برساند و آنها را به کار اصلی‌شان که همان قانون‌گذاری است برگرداند.»

گزارش مولر در دو بخش تهیه شده است: بخشی مربوط به دخالت روسیه در انتخابات آمریکا و بخش دیگر نیز ممانعت از برقراری عدالت و ادامه تحقیقات از سوی رئیس‌جمهوری آمریکا. بازرس ویژه پرونده روسیه، در باب بخش اول هیچ جرمی را متوجه رئیس‌‌جمهوری نکرده اما گفته است که دیدارهای متعدد و مکرری بین تیم ترامپ و روس‌ها وجود داشته است اما دموکرات‌ها همین موارد را مهم تلقی می‌کنند، حتی اگر جرمی به‌حساب نیاید. همچنین رابرت مولر در بخش دوم گزارشش به ده‌ها مورد از امکان ایجاد ممانعت از سوی رئیس‌جمهوری آمریکا اشاره کرده است. او در گزارشش گفته است که اجازه نداشته است رئیس‌جمهوری مستقر را به چیزی متهم کند اما این تحقیقات ترامپ را از چیزی هم تبرئه نمی‌کند.

استفن کالینز تحلیلگر سی‌ان‌ان در یادداشتی برای این شبکه خبری نوشت که حضور مولر در مجلس نمایندگان در ماه بعد، بهترین و شاید آخرین فرصت برای دموکرات‌ها است تا نتیجه مطلوبی از رسوایی پرونده روسیه به‌دست آورند. به گفته این کارشناس پس از آنکه مشخص شد بازرس ویژه دادگستری روز ۱۷ ژوئیه در مجلس نمایندگان حضور پیدا خواهد کرد، احتمالا ترامپ را با چند هفته پرفشار روبه‌رو کند.

دموکرات‌ها همچنین می‌گویند حضور مدیرسابق و قابل احترام اف‌بی‌آی در تلویزیون نیز بیش از پیش آمریکایی‌ها را مقابل ترامپ می‌نشاند، آن‌گونه که شاید گزارش ۴۴۸ صفحه‌ای و متراکم مولر چنین اثری نداشته است. آنها بر این باورند که شنیدن سخنان از زبان خود مولر تاثیر بیشتری نسبت به این گزارش مکتوب خواهد داشت. چراکه گزارش ماه پیش مولر نشان داد تحقیقات هیچ اتهامی را متوجه ترامپ نکرده است اما این را هم گفت که قانون نیاز به فرآیندی غیر از این دارد تا اتهامی را متوجه رئیس‌جمهوری مستقر کند.  بیانیه مولر که ماه پیش آن را خواند، تنها حضور وی در ملأعام از زمان انتصاب وی در ماه مه سال ۲۰۱۷ برای تحقیقات بوده است. دموکرات‌ها اعتقاد دارند که حضور وی در یک برنامه عمومی می‌تواند تاثیر بیشتری روی مردم بگذارد. با تلاش طرفداران استیضاح، هم‌اینک رشد قابل توجهی از نظر نفرات داشتند و به بیش از ۷۵ نفر رسیده‌اند. این دسته از دموکرات‌ها می‌گویند که حضور مولر به تسریع این روند کمک شایانی خواهد کرد. اما هنوز نانسی پلوسی یکی از بزرگ‌ترین موانع برای استیضاح ترامپ به‌حساب می‌آید. در مقابل رئیس مجلس نمایندگان اما افرادی مانند نادلر و شیف از آغاز روند استیضاح حمایت کرده‌اند. جیمی راسکین یکی از دموکرات‌های کمیته قضایی مجلس نمایندگان می‌گوید که این شاید بهترین فرصت برای همین اقدام باشد.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند