دان مک‌گان قرار است درباره احتمال جلوگیری از اجرای عدالت از سوی ترامپ شهادت دهد. اما رئیس‌جمهوری آمریکا به مک‌گان گفته که نیازی نیست تا در این جلسه استماع حضور پیدا کند. حالا با تحولات صورت‌گرفته برخی از نمایندگان دموکرات خواهان استیضاح ترامپ شده‌اند. پنج روز پس از انتشار گزارش رابرت مولر، بازرس ویژه پژوهش درباره دخالت روسیه در انتخابات ایالات‌متحده، مجلس نمایندگان این کشور خواهان بازخواست از دان مک‌گان، مشاور حقوقی پیشین دونالد ترامپ شده است.  این گزارش روز پنج‌شنبه در حالی که بخش‌هایی از آن سانسور شده بود، منتشر شد. دموکرات‌ها‌ خواهان ارائه کامل این گزارش به کنگره هستند. جرالد نادلر، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا، احضاریه مک‌گان را صادر کرده بود و قرار بوده او روز ۲۱ ماه مه در این کمیته شهادت دهد اما ترامپ مانع از رفتن او به جلسه شده است.

مشاور پیشین ترامپ یکی از شاهدان مهم پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا به‌شمار می‌رود و به احتمال زیاد نمایندگان کنگره می‌خواسته‌اند از او درباره احتمال جلوگیری از اجرای عدالت از سوی ترامپ بازخواست کنند. بر اساس گزارش مولر، ترامپ از مک‌گان خواسته است که برای اخراج مولر از وزارت دادگستری اقدام کند، اما مک‌گان به این خواست رئیس‌جمهوری توجهی نشان نداده است. در گزارش ۴۰۰ صفحه‌ای مولر تاکید شده است که تماس‌های زیادی میان تیم انتخاباتی ترامپ و نمایندگان روسیه وجود داشته است، اما اسناد و ‌شواهدی که بتوانند عملی مجرمانه را ثابت کنند به‌دست نیامده است. نادلر رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا اما قسم خورد که پای مک‌گان و افراد دیگر را که در گزارش مولر از آنها اسم آورده شده است، به این کمیته باز خواهد کرد. این کمیته افزون بر مک‌گان احضاریه‌هایی را هم برای آنی دونالدسون و هوپ هیکس، رئیس سابق ارتباطات کاخ سفید فرستاده است. این دو تن نیز از چهره‌های کلیدی پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا در سال ۲۰۱۶ هستند. برخی از دموکرات‌ها می‌گویند گزارش بازرس ویژه وزارت دادگستری آمریکا دارای نکاتی است که می‌توان از آنها برای استیضاح رئیس‌جمهوری استفاده کرد؛ از جمله اتهام تلاش برای جلوگیری از تحقیقات وزارت دادگستری.

به همین دلیل شماری از سناتورهای دموکرات بحث استیضاح ترامپ را دوباره مطرح کرده‌اند. الیزابت وارن، کامالا هریس، پیت بوتی‌جیج و هولیان کاسترو، وزیر مسکن و توسعه شهری در دولت اوباما، خواستار استیضاح رئیس‌جمهوری شده‌اند. این چهار نفر خود را برای احراز پست ریاست جمهوری در انتخابات آینده هم نامزد کرده‌اند. این در شرایطی است که یکی دیگر از نامزدهایی که اخیرا در سی‌ان‌ان در بحث تلویزیونی نیز شرکت داشت با استیضاح ترامپ مخالف است و آن را به سود رئیس‌جمهور آمریکا می‌داند. برنی سندرز به جای استیضاح ترامپ خواستار آن شده است که بحث در باره تحقیقات مولر و خلاف‌های احتمالی رئیس‌جمهور پایان یابد، زیرا این همه «ترامپ-مولر، مولر-ترامپ» در نهایت به نفع رئیس‌جمهور خواهد شد. سندرز پیشنهاد داد، از این پس بحث‌هایی مطرح شود که برای شهروندان حائز اهمیت است.

با این حال دموکرات‌های مجلس نمایندگان بی‌توجه به توصیه‌های سندرز، بحث حضور نیروهای مولر را در کمیته قضایی مطرح کرده‌اند. نادلر می‌گوید: «ما اجازه نخواهیم داد که رئیس‌جمهوری مانع تحقیقات شود و هیچ‌کدام از اقدامات غیرقابل توجیه نیز نمی‌تواند مانع از تحقق این امر شود و ما از جانب مردم آمریکا تحقیقات را ادامه خواهیم داد.» او تاکید کرد: «ما رئیس‌جمهور را پاسخگو خواهیم کرد. گزینه دیگری وجود ندارد.» وال بی. دمینگز نماینده دموکرات مجلس نمایندگان از فلوریدا می‌گوید که دست آنها برای احضار کردن افراد باز است. او می‌گوید: «ما می‌توانیم روی مک‌گان متمرکز شویم. روی (ویلیام) بار یا مایکل کوهن. ما می‌توانیم کارهای زیادی کنیم» برخی از دموکرات‌ها اما ترس از این دارند که دستورات ترامپ برای جلوگیری از تحقیقات بیشتر به تضعیف کنگره منجر شود و به همین منظور خواستار استیضاح رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده هستند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند