به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، خبرگزاری سی‌ان‌ان که نزدیک به دموکرات‌ها است و از لحظه پیروزی دونالد ترامپ با وی در تنش بوده است اعلام کرده که در تازه‌ترین نظرسنجی انجام گرفته توسط این رسانه، ۵۶ درصد از شرکت‌کنندگان تاکید کرده‌اند که ترامپ در زمینه‌های اقتصادی عملکرد قابل‌قبولی داشته است. این نتایج درحالی اعلام شد که براساس گزارش‌های اخیر رشد اقتصاد آمریکا بسیار بهتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد در فصل نخست سال ۲۰۱۹ رقم خورد. از این‌رو عملکرد اقتصادی ترامپ یکی از نقاط قوت وی برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ خواهد بود. آخرین محبوبیت بالای ترامپ در نظرسنجی سی‌ان‌ان در مورد نحوه عملکرد وی در اقتصاد آمریکا در مارس ۲۰۱۷ برگزار شد که در آن زمان ۵۵ درصد از شرکت‌کنندگان از وی دفاع کردند. از آن زمان در چهار نظرسنجی میزان محبوبیت ترامپ به بیش از ۵۰ درصد نرسید اما نتایج اخیر تغییر معنا‌دار محبوبیت اقتصادی وی را به بیش از کانال ۵۰ درصد نشان می‌دهد.

از نظر میک مولوانی، رئیس‌ موقت کارکنان کاخ‌سفید رای‌دهندگان حتی اگر به‌طور شخصی از ترامپ رضایت نداشته باشند به‌دلیل عملکرد اقتصادی او مجبور می‌شوند تا همچنان از وی حمایت کنند. او تاکید کرد که مردم حتی به فردی که به او علاقه ندارند ولی برای آنها مفید است رای می‌دهند. با این‌حال اقتصاد تنها مبحثی در این نظرسنجی بوده است که بهترین نتیجه را برای ترامپ درپی داشته است اما تمامی نتایج او در زمینه‌های دیگر زیر ۵۰ درصد است. حتی از کسانی که معتقدند رئیس‌جمهور درمجموع وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌دهد، ۲۰ درصد می‌گویند که عملکرد اقتصادی وی مثبت بوده است. این میزان، از هرگونه تایید متناقض در دیگر زمینه‌ها که زیر ۱۲ درصد هستند نیز بیشتر است. اما میزان محبوبیت اقتصادی ترامپ در روزهای اوج بحران مربوط به تعطیلی دولت فدرال به ۴۸ درصد کاهش یافته بود. از آن زمان ترامپ درصد محبوبیت خود را در برخی از گروه‌ها تا دو رقم افزایش داده است، به‌نحوی که در شهروندان زیر ۳۵ سال، افزایش ۱۶ درصدی، غیرسفیدپوستان ۱۳ درصد، مستقل‌ها ۱۱ درصد، زنان ۱۰ درصد و حتی دموکرات‌ها نیز ۱۰ درصد رقم خورده است.

همچنین میزان محبوبیت ترامپ در زمینه خدمات بهداشتی از ژوئن ۲۰۱۸ با افزایش ۵ درصدی به ۳۸ درصد رسیده که نشان‌دهنده پایین‌ترین درصد محبوبیت وی در بین دیگر موضوعات است. در عرصه سیاست‌خارجی و امور مربوط به مهاجران، ۴۲ درصد از عملکرد وی ابراز رضایت کرده‌اند و در زمینه‌های نژادی نیز ۳۹ درصد با سیاست‌های وی موافق هستند.محبوبیت وی در رابطه با موضوعات نژادی از سپتامبر ۲۰۱۷، ۶درصد رشد داشته است. این افزایش محبوبیت البته تا حد بسیاری مربوط به گروه‌های سفیدپوستان، محافظه‌کاران و جمهوری‌خواهان است.ازسوی دیگر محبوبیت ترامپ در مجموع به بیشترین میزان از زمان گذشته ۱۰۰ روزه نخست ریاست‌جمهوری او رسیده است؛ در این نظرسنجی ۴۵ درصد آمریکایی‌ها نظر مثبتی نسبت به وی دارند.

با این حال همچنان ۵۴ درصد از شرکت‌کنندگان نظر منفی خود را نسبت به او بیان کرده‌اند. اگرچه این نظرسنجی نشان‌دهنده افزایش ۵ درصدی محبوبیت کلی ترامپ نسبت به یک سال گذشته است. بیشترین میزان افزایش محبوبیت وی میان مستقل‌ها (۹ درصد)، افراد دارای تحصیلات دانشگاهی(۹درصد) و زنان (۸ درصد) بوده است.نیمی از آمریکایی‌ها همچنین معتقدند که ترامپ در عمل کردن به وعده‌های انتخاباتی خود عملکرد مناسبی داشته که این میزان از اکتبر ۲۰۱۸ همچنان ثابت باقی‌مانده است. درصد تایید در زمینه‌های اقتصادی به‌همراه بیشترین میزان محبوبیت وی نشان از آن دارد که ترامپ شانس بیشتری برای انتخابات ۲۰۲۰ پیدا کرده است.اما در رقابت شانه به‌شانه با نامزد‌های دموکرات برای انتخابات ۲۰۲۰، رقم‌ها به‌طور قابل‌توجهی به سود ترامپ نیست. بیشترین درصد محبوبیت در میان شش نامزد دموکرات نصیب «بتو او روکه» با ۵۲ درصد شد. همچنین جو بایدن (۵۱ درصد)، برنی سندرز(۵۰ درصد)، کامالا هریس(۴۹ درصد) و الیزابت وارن(۴۸ درصد) نظر مثبت شرکت‌کنندگان را کسب کرده‌اند. همچنین آمارهای مربوط به ترامپ در بازه ۴۲ تا ۴۸ درصد بوده‌اند.

باتوجه به اینکه برخی از رقبای دموکرات ترامپ محبوبیت معنادار بیشتری را نسبت به او داشته‌اند اما این نتایج حاکی از یک نبرد نزدیک در این دوره زمانی است و زمان زیادی برای رای‌دهندگان باقی مانده است تا نظر خود را تغییر دهند. در نخستین نظرسنجی انتخاباتی سی‌ان‌ان در سال ۲۰۱۵، هیلاری کلینتون در میان شرکت‌کنندگان نظرسنجی سبقت ۱۴ درصدی نسبت به ترامپ را کسب کرده بود. در این بین برخی از روندها نیازمند توجه بیشتر است. درحالی‌که درصد محبوبیت دموکرات‌ها در میان زنان نسبت به ترامپ تا دو رقم بیشتر است اما ترامپ توانسته است کماکان میزان محبوبیت خود را در میان مردان در برابر تمامی نامزد‌های دموکرات حفظ کند. سفیدپوستان بدون تحصیلات دانشگاهی در رقابت با دموکرات‌ها ترامپ را ترجیح می‌دهند، اما سفید پوستان تحصیلکرده دارای شکاف هستند به‌نحوی که در رقابت با بایدن، سندرز، وارن و باتیگیگ از ترامپ حمایت می‌کنند درحالی‌که رای سفیدپوستان در رابطه با هریس و اوروکه دارای شکاف بیشتری است. هریس موجب بیشترین شکاف در میان سفیدپوستان تحصیلکرده و سفیدپوستان دارای مدرک متوسطه شده که ۴۰ درصد نوسان را نشان می‌دهد. این درحالی است که غیرسفیدپوستان در تمامی موارد نامزدهای دموکرات را به ترامپ ترجیح داده‌اند.نظرسنجی سی‌ان‌ان توسط نرم‌افزار SQL، در سطح ملی و به‌طور تصادفی برگزار شد که شرکت‌کنندگان آن یک هزار و هفت نفر بوده‌اند و از طریق تماس تلفنی در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند. درصد خطای نتایج را نیز می‌توان تا مثبت یا منفی ۸/ ۳ درنظر گرفت.

این مطلب برایم مفید است
18 نفر این پست را پسندیده اند