به گزارش دویچه وله، آنگلا مرکل بعد از ۱۴ سال حضور در قدرت به کندی اما با اطمینان درحال خروج از این مسیر است. اکنون او از رهبری حزب اتحادیه دموکرات مسیحی استعفا داده و آنه‌ گرت کرامپ‌ کارنبائر ریاست این حزب را بر عهده گرفته است. هنوز مشخص نیست که مرکل آیا دوست دارد که این رهبر جدید حزب را به‌عنوان صدراعظم آتی آلمان ببیند یا نه. اما رسانه‌های خبری گزارش داده‌اند که این پیش‌بینی وجود دارد که خروج مرکل قریب‌الوقوع باشد. ممکن است مرکل به‌طور کل از حضور در کمپین انتخاباتی حزب خودداری کند.

کرامپ کارنبائر که در آلمان به‌عنوان AKK شناخته می‌شود، اهداف سیاسی منحصر به فردی داشته و می‌خواهد تغییراتی درحزب ایجاد کند. اما به نظر نمی‌رسد که این تغییرات رادیکالی باشند. او مواضع محافظه‌کارتری نسبت به مرکل در مسائلی مانند مهاجرت، ازدواج دگرباش‌ها یا هماهنگی بیشتر با اتحادیه اروپا اتخاذ می‌کند.پذیرش ریاست حزب توسط او از سوی چهره‌های شاخص محافظه‌کار مورد استقبال قرار گرفت. یکی از این افراد فریدیش مرتز بود که در دوره گذشته برای ریاست حزب اقدام کرد؛ اما موفق نشد. اکنون به نظر می‌رسد مرتز و کرامپ‌کارنبائر می‌توانند در کنار یکدیگر کار کنند و شرایط بهتری برای آنها فراهم شود. کرامپ‌کارنبائر در کنار مرتز برای انتخابات پارلمان اروپا در کمپین انتخاباتی شرکت کرده بود و احتمال دارد اکنون مرتز یکی از گزینه‌ها در کابینه دوره صدراعظمی احتمالی کرامپ کارنبائر باشد.

با این حال مرکل به‌طور رسمی می‌خواهد تا زمان پایان دوره تصدی‌اش در سال ۲۰۲۱ در قدرت بماند. اما در پشت پرده سناریوهای دیگری نیز مطرح است. به‌طور سنتی در آلمان، صدراعظم تا زمان پایان دوره‌اش در قدرت مانده و سپس بوندستاگ (پارلمان آلمان) درباره صدراعظم بعدی تصمیم می‌گیرد. درحال حاضر ائتلاف بزرگ دولت متشکل از حزب اتحاد دموکرات مسیحی، اتحاد سوسیال مسیحی و حزب چپ میانه سوسیال دموکرات‌ها اکثریت پارلمان را در دست دارند و هنوز سوسیال دموکرات‌ها اعلام نکرده‌اند که از کرامپ‌کارنبائر جانشین مرکل حمایت می‌کنند یا نه. آنها می‌خواهند که مرکل به‌طور کامل استعفا ندهد. همین خودداری سوسیال دموکرات‌ها از حمایت از کرامپ کارنبائر باعث شده است که این ائتلاف در معرض خطر قرار گرفته و آلمان با یک انتخابات زودهنگام مواجه شود. اما با توجه به میزان محبوبیت احزاب، حزب سوسیال دموکرات چندان تمایلی به برگزاری انتخابات زود هنگام ندارد، از سوی دیگر حزب اتحاد دموکرات مسیحی نیز تمایلی ندارد که در انتخابات زود هنگام شرکت کند و کرسی بیشتری از دست بدهد.

در این میان کرامپ کارنبائر ممکن است ائتلاف جدیدی تشکیل بدهد. ائتلافی با حزب دموکرات‌های آزاد یا سبزها. این دو حزب بیشتر از دو هفته مذاکرات در باره دولت ائتلافی آینده در روزهای بعد از انتخابات با مرکل داشتند. اما حزب دموکرات‌های آزاد از این مذاکرات خارج شد و اکنون بعد از دو سال، سبزها ممکن است با اتحاد دموکرات مسیحی وارد مذاکره شوند. میزان محبوبیت این حزب دوستدار محیط‌زیست درحال افزایش است و نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که این حزب می‌تواند ۲۰ درصد آرا را به‌دست آورد. اما به نظر می‌رسد سبزها متمایل به برگزاری انتخابات جدید هستند.در واقع سوسیال دموکرات‌ها تعیین خواهند کرد که مرکل تا چه زمانی در قدرت باشد. کنفرانس سالانه حزب در ماه دسامبر برگزار می‌شود. یکی از مسائل تاثیرگذار بر نظر حزب سوسیال دموکرات‌ها انتخابات پارلمانی اروپا در ۲۶ ماه مه است. همچنین انتخابات محلی ایالت برمن در همان روز برگزار می‌شود. قرار است ۹ انتخابات محلی مجلس، شهرداری و شورا نیز در آلمان برگزار شود و در ماه سپتامبر نیز انتخابات در برادنبورگ و زاکسونی برگزار می‌شود. حزب سوسیال دموکرات‌ها در این انتخابات باید مبارزه کند و به موفقیت‌های خوبی دست پیدا کند.اگر سوسیال دموکرات‌ها بتوانند حمایت لازم را به دست آورند، ممکن است به خروج از ائتلاف بزرگ رای بدهند و این حزب در جبهه اپوزیسیون قرار گیرد. این مساله می‌تواند به پایان صدراعظمی مرکل منجر شود. البته او ممکن است این ائتلاف را با سبزها یا دموکرات‌های آزاد ادامه دهد یا ممکن است اتفاق جدیدتری بیفتد. با این حال به نظر می‌رسد کرامپ کارنبائر به‌طور بالقوه می‌تواند جانشین مرکل بعد از سال ۲۰۲۰ باشد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند