الجزیره این گزارش را با استناد به سخنان یک مرد سوری‌تبار ساکن ترکیه که در ساخت کوره با توان ذوب بالا در اقامتگاه سر کنسول سعودی نقش داشته است، منتشر کرد. جمال خاشقجی که مدتی در آمریکا زندگی می‌کرد؛ اما شهروند آمریکا نبود، روز دوم اکتبر، دهم مهر ۹۷، با پای خود وارد کنسولگری سعودی در استانبول شد تا برگه‌ رسمی سعودی را درخصوص طلاق از همسر اولش، برای ازدواج با نامزد ترکیه‌ای خود، خدیجه چنگیز، دریافت کند؛ اما درحالی‌که خانم چنگیز در بیرون از کنسولگری انتظار او را می‌کشید، هرگز ازآنجا خارج نشد. عربستان در طول روزها انجام جنایت را شدیدا تکذیب می‌کرد؛ اما بعد از ۱۷ روز، با اذعان به کشته شدن او، قتل را کار «یک تیم خودسر» و بر اثر «یک مشاجره ناخواسته» نامید. جسد خاشقجی هرگز به‌دست نیامد و سران ترکیه تاکید کردند که پیکر او مثله شده است.

در گزارش جدید الجزیره با استناد به تحقیقات تیم جنایی ترکیه آمده است که تنور بزرگ تعبیه شده در حیات منزل محمد العتیبی، سرکنسول عربستان در استانبول، با قدرت حرارت بیش از هزار درجه، توان ذوب‌آهن و فولاد را نیز دارد. سازنده این تنور که در مصاحبه با الجزیره چهره او پوشانده شده بود و فقط صدایش پخش می‌شد، گفت که کنسول از او خواسته بود که تنوری با ویژگی‌های معینی برای محل رسمی اقامتش بسازد که بتوان «گوسفند کامل را در آن کباب کرد» و او تنور را ساخته و آن را ماه‌ها قبل از قتل خاشقجی، در آنجا تعبیه کرده بود. سازنده این تنور گفت که از او خواسته شده بود که ابعاد و درجه حرارت تنور و لوله‌های گاز به‌کار رفته در آن دو برابر استانداردهای تنورهای معمولی باشد. این تحقیقات نشان داده که این تنور سه شبانه‌روز بعد از انتقال قطعات مثله شده جسد خاشقجی به منزل سرکنسول، به طور دائم روشن بوده است.

 در شب قتل خاشقجی، کارمندان کنسولگری سعودی ۴۵ کیلوگرم گوشت از یک رستوران استانبول سفارش دادند که این بسته‌های گوشت نیز با تکه‌های مثله شده بدن خاشقجی سوزانده شد تا رد ماجرا گم شود. تاکید گزارش الجزیره بر این امر که این تنور ماه‌ها قبل از قتل خاشقجی ساخته و تعبیه شد، می‌تواند این ذهنیت را تقویت ‌کند که کشاندن این روزنامه‌نگار به استانبول و قتل او از مدت‌ها پیش، برنامه‌ریزی شده بود. در گزارش الجزیره یادآوری شد که رئیس سازمان امنیت عربستان در یک مکالمه اسکایپی با اعضای تیم ترور به آنها گفته بود که سر خاشقجی را برایش به عربستان ببرند؛ گزارش‌های رسانه‌ای می‌گوید که سازمان امنیت ترکیه این فیلم اسکایپ را در اختیار دارد. الجزیره در گزارش جدید خود همچنین گفت: محمد بن‌سلمان همچنان با درخواست رئیس سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه برای همکاری بیشتر سعودی در کشف حقیقت قتل جمال خاشقجی مخالفت می‌کند و این درخواست را «تهدیدی غیرقابل قبول» می‌نامد.