او همچنین همکاری نظامی آمریکا با ژاپن و کره‌جنوبی را نیز زیر سوال برده و به تازگی نیز از خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه و عراق خبر داده بود. ترامپ در آستانه نشست ناتو در بروکسل رهبران کشورهای عضو ناتو را تهدید کرده بود که اگر کشورهای عضو این سازمان سهم بودجه خود را افزایش ندهند، آمریکا ممکن است به‌زودی در باقی ماندن در این اتحاد نظامی تجدیدنظر کند. حالا گویا زمزمه‌های خروج آمریکا از ناتو به روایت مقام‌های دولتی این کشور جدی‌تر شده است. البته ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه از جمله آنهایی است که از شنیدن این خبر خوشحال خواهد شد چنانچه این پیمان میان کشورهای اروپایی، آمریکا و کانادا تا به اینجای کار ۷۰ سال است جلوی ستیز و جنگ‌طلبی شوروی سابق و روسیه را گرفته است. هرچند با وجود ناتو، روسیه در گرجستان مداخله و شبه‌جزیره کریمه اوکراین را ضمیمه خاک خود کرد. روسیه مخالف سرسخت پیوستن گرجستان به ناتو است.

در گزارشی که به دستور اتحادیه اروپا درباره جنگ گرجستان و روسیه تهیه شد، گرجستان در شروع جنگ با گلوله‌باران اوستیای جنوبی در تاریخ ۷ اوت ۲۰۰۸ میلادی مقصر شناخته شد. دریادار استاوریدیس در مورد خشنودی روسیه درباره چنین احتمالی گفته «حتی سخن گفتن درباره خروج آمریکا از ناتو برای پوتین به مثابه هدیه قرن خواهد بود چه رسد به اینکه این مساله محقق شود.» سال گذشته نیز رئیس‌جمهوری آمریکا پیشنهادی داد که برابر با از بین رفتن ناتو بود؛ یعنی خروج آمریکا از این پیمان. مقام‌های امنیت ملی آمریکا بر این باور هستند که روسیه تلاش دارد تا بتواند هرطور که شده همکاری میان آمریکا و اروپا را با چالش مواجه کند. روسیه همواره ناتو را تهدیدی برای خود می‌داند. رسانه‌های آمریکایی از زمان انتخاب ترامپ به حاشیه‌هایی مبنی بر دخالت روسیه در انتخابات آمریکا اشاره کرده‌اند و این موضوع کماکان در دست بررسی است. اعضای ناتو در بیانیه پایانی نشست بروکسل (۲۰۱۸) از تحرکات نظامی روسیه در مرزهای ناتو و حضور نظامی کرملین در شرق اوکراین ابراز نگرانی کرده‌ بودند.

مقام‌های ارشد دولتی به نیویورک‌تایمز خبر داده‌اند که در سال ۲۰۱۸ ترامپ بارها به‌صورت خصوصی خبر داده که بنا دارد از پیمان ناتو خارج شود. اشاره ترامپ به خروج از ناتو نخست از سوی سیاستمداران به‌عنوان یک تهدید غیر جدی مطرح شد اما حالا با توجه به دیگر تصمیم‌های ترامپ این نگرانی به‌وجود آمده که او بخواهد خروج از ناتو را به واقعیت تبدیل کند. مقام‌های کنونی و پیشین دولتی که مدافع حضور آمریکا در پیمان ناتو هستند اعلام نگرانی کرده‌اند که پرداخت هزینه‌های نظامی کشورهای عضو ناتو کماکان از آنچه ترامپ در نظر داشته کمتر است. همین مساله مقام‌های ارشد دولت آمریکا را نگران کرده که شاید ترامپ بخواهد تصمیم خود در خروج از ناتو را اجرایی کند. در همین حال ناتو برنامه‌ریزی کرده بود تا سالگرد ۷۰ سالگی‌اش را در واشنگتن جشن بگیرد، مانند جشن ۵۰ سالگی ناتو که به میزبانی بیل کلینتون سال ۱۹۹۹ در آمریکا برگزار شد. اما گردهمایی امسال ناتو به حضور رهبران سیاسی کشورها در سطح وزیر امورخارجه کاهش یافت. چنانچه برخی دیپلمات‌ها نگران این بودند که ترامپ بخواهد از نشست واشنگتن برای حمله به متحدانش استفاده کند. به این ترتیب رهبران ناتو در تلاشند تا پایان سال ۲۰۱۹ با یکدیگر دیداری داشته باشند اما نه در واشنگتن.