این مقام ارشد اطلاعاتی وزارت دفاع آمریکا که نخواسته نامش فاش شود، به خبرنگاران گفت که هزینه‌های نظامی چین افزایش زیادی نشان می‌دهد و این کشور گام‌هایی در جهت مدرن‌سازی ارتش خود برداشته است. این مقام آمریکایی گفت که درحال‌حاضر پیش‌بینی‌ها این است که چین چنین اقدامی نمی‌کند اما به گفته او «بزرگ‌ترین نگرانی» این است که نظامیان چینی به درجه‌ای از اعتمادبه‌نفس برسند که برای «نبرد پیروزمندانه» علیه تایوان به رئیس‌جمهور این کشور اعلام آمادگی کنند. چین جدایی تایوان را به رسمیت نمی‌شناسد و آن را یکی از استان‌های خود قلمداد می‌کند و به هرگونه اقدامی که به نوعی حمایت از استقلال تایوان تلقی شود واکنش منفی نشان می‌دهد. یک گزارش تازه اطلاعاتی وزارت دفاع آمریکا نیز که روز سه‌شنبه منتشر شد، برآورد می‌کند که هزینه‌های نظامی چین در سال ۲۰۱۸ «احتمالا بالغ بر ۲۰۰ میلیارد دلار» بوده که با این حساب نسبت به سال ۲۰۰۲ سه‌برابر شده است.

این گزارش تازه همچنین رشته‌ اصلاحاتی را که چین در ارتش خود انجام داده «جاه‌طلبانه» توصیف کرده و می‌نویسد که موضوع تایوان «محرک اصلی» اقدامات نوین‌سازی ارتش چین است. بنابر این گزارش، مقام‌های دفاعی آمریکا به‌ویژه نگران پیشرفت‌های چین در زمینه فناوری مافوق صوت هستند، زیرا پرتاب موشک با چنین سرعتی رهگیری آن را بسیار دشوار می‌کند. به نوشته این گزارش، چینی‌ها در آستانه استقرار این نوع موشک‌ها در مناطق مختلف قرار دارند و حضور نظامی آنها در اطراف تایوان نیز در سال‌های اخیر روند افزایشی داشته است. این گزارش توضیح می‌دهد که بودجه نظامی چین همچنان به مراتب کمتر از ۷۰۰ میلیارد دلاری است که ایالات‌متحده در سال ۲۰۱۸ برای ارتش خود هزینه کرد، اما تنظیم‌کنندگان گزارش گوشزد می‌کنند که چین از طریق «نقض مالکیت معنوی و سرقت فناوری» توانسته است ثمره تحقیقات آمریکا و دیگر کشورها برای پیشبرد فناوری‌های جدید را در بازارهای مختلف به‌‌دست آورده و هزینه‌های خود را پایین نگاه دارد.

شی‌جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین، روز دوم ژانویه در یک سخنرانی گفت که پکن حق دارد برای تحت کنترل داشتن تایوان از زور علیه این منطقه استفاده کند، اما تلاش می‌کند یکپارچگی دوباره با این جزیره خودمختار به‌صورت صلح‌آمیز ادامه داشته باشد. چین علاوه بر تایوان، بخشی گسترده از دریای چین جنوبی را نیز از آن خود می‌داند و این دیدگاه جزو مهم‌ترین موارد تنش بین پکن و واشنگتن است.