«ریچارد اَلن گرین»، گزارشگر سی‌ان‌ان در گزارش ۲۷ نوامبر نوشت که یکی از هر ۵ نفر گفتند که یهودیان نفوذ بیش از حدی بر رسانه‌ها دارند و همین میزان اعلام کردند که یهودیان نفوذ بیش از حدی بر سیاست دارند. یک سوم اروپایی‌ها در این نظرسنجی گفتند که یا اطلاعات اندکی در مورد هولوکاست دارند یا اصلا هیچ چیز در مورد آن نمی‌دانند. این نظرسنجی با مشارکت موسسه نظرسنجی ComRes برای سی‌ان‌ان انجام گرفت. در این نظرسنجی با بیش از ۷هزار نفر در اروپا (اتریش، فرانسه، آلمان، بریتانیا، مجارستان، لهستان و سوئد) مصاحبه شده است. این نظرسنجی پیش از قتل آن ۱۱ نفر در کنیسه پیتسبورگ سفارش داده شده و انجام گرفت. این نظرسنجی گرایش‌های پیچیده، متضاد و بعضا نگران‌کننده و گاهی ناآگاهی فراوان در مورد یهودیان را نشان داد.

فراموشی هولوکاست؟

تقریبا یکی از هر ۲۰ نفری که در این کشورها مورد نظرسنجی قرار گرفتند هرگز چیزی از هولوکاست نشنیده‌اند با وجود اینکه کمتر از ۷۵ سال از جنگ جهانی دوم می‌گذرد و هنوز صدها نفر از بازماندگان هولوکاست امروز هنوز زنده‌اند. کم‌اطلاعی از هولوکاست به‌طور اخص در میان جوانان فرانسوی چشمگیر است: یکی از هر ۵ نفر در فرانسه در فاصله سنی ۱۸ تا ۳۴ سال گفتند که هرگز چیزی از آن نشنیده‌اند. در اتریش، جایی که هیتلر در آنجا متولد شد، ۱۲ درصد از جوانان گفتند که هرگز چیزی از هولوکاست نشنیده‌اند. اتریش همچنین بالاترین تعداد مردم در کشورهای مورد نظرسنجی را داشت که می‌گفتند «اندکی» در مورد هولوکاست می‌دانند. به عبارت دیگر، ۴نفر از هر ۱۰ اتریشی چنین پاسخی می‌دادند. در سراسر اروپا، نیمی از پاسخ‌دهندگان می‌گفتند که «تا حدودی» در مورد هولوکاست می‌دانند؛ درحالی‌که یکی از هر پنج نفر می‌گفتند که «زیاد» در مورد آن می‌دانند. آمریکایی‌ها هم وضع بهتری نداشتند: یک نظرسنجی که اوایل سال‌جاری انجام شد نشان داد که ۱۰ درصد از بزرگسالان آمریکایی مطمئن نبودند که آیا چیزی از هولوکاست شنیده‌اند یا نه. این رقم برای کسانی که در دهه ۲۰۰۰ به سن بزرگسالی رسیده بودند یکی از هر ۵ نفر بود. نیمی از تمام این افراد حتی نمی‌توانستند نام یک اردوگاه کار اجباری را ذکر کنند و ۴۵ درصد از تمام بزرگسالان آمریکایی نتوانستند حتی نام یک اردوگاه را بر زبان آورند.

اما اروپایی‌ها بر این باورند که زنده نگه داشتن خاطرات هولوکاست مهم است. دو سوم اروپایی‌ها می‌گفتند که یادآوری هولوکاست به تضمین این مساله کمک می‌کند که چنین اقداماتی دیگر هرگز رخ نخواهد داد. این آمار در لهستان به ۸۰ درصد می‌رسد همان‌جایی که نازی‌ها مبادرت به تشکیل آشوویتز (مرگبارترین اردوگاه کار در میان تمام اردوگاه‌ها) کردند. نیمی از اروپایی‌ها می‌گفتند که یادآوری هولوکاست به مبارزه با یهودستیزی امروز کمک می‌کند. اما همزمان، یک سوم اروپایی‌ها می‌گفتند که یهودیان از هولوکاست برای پیشبرد مواضع و اهداف خود استفاده می‌کنند. همین تعداد مخالف بودند و تقریبا یک سوم پاسخ‌دهندگان هیچ نظری ابراز نکردند. یک سوم پاسخ‌دهندگان معتقد بودند که اسرائیل از هولوکاست برای توجیه اقدامات خود استفاده می‌کند و نیمی از پاسخ‌دهندگان در لهستان موافق این بودند. فقط یکی از هر ۵ نفر مخالف این نگاه بودند.