شکست تندروها برای ترزا می که این روزها برای حیات سیاسی خود می‌جنگد، جزو خبرهای نادر خوب به‌حساب می‌آید و قصد دارد تا با مهار شورشی‌ها در داخل کابینه، توازن را به دولت خود بازگرداند. ترزا می علاقه دارد که سطحی از ارتباطات را با اتحادیه اروپا نگه دارد. افرادی که خواهان سرنگونی ترزا می هستند به ۴۸ امضا از سوی محافظه‌کاران نیاز دارند و آنها تلاش داشتند امضای کسانی که به عدم کفایت نخست‌وزیری باور دارند را افزایش دهند. هدف آنها این است که تصویری بی‌کفایت از ترزا می نشان دهند و برای این منظور نیز حتی قصد دارند افراد داخل کابینه را هم جذب خود کنند.

روبرت شیمسلی، در روزنامه فایننشال‌تایمز نوشت: نجوای آنها بی‌وقفه، بی‌کفایتی و نالایقی است. آنها به تمام بادهای مهیبی که وزیده چشمک زده‌اند اما در هر چرخشی موضع خود را تغییر داده‌اند. با این حال هنوز ترزا می به نقطه ایمنی نرسیده است. حزب اتحادیه‌گرای دموکراتیک از ایرلند شمالی که ۱۰ نماینده‌اش حامی دولت است، تاکنون از پیش‌نویس توافق نخست‌وزیر بریتانیا با اتحادیه اروپا حمایت نکرده است تا یک پیغام محاسبه شده به نخست‌‌وزیر بدهد. توطئه‌گران اگرچه فعلا دست به یک عقب‌نشینی تاکتیکی زده‌اند اما امیدوارند که بتوانند در ماه بعد نخست‌وزیر را به زیر بکشند. توطئه‌گران از هفته گذشته اقدامات خود را علیه ترزا می آغاز کردند. در حالی که نخست‌وزیر در داخل پارلمان، مقابل دوربین‌های تلویزیونی سخنرانی می‌کرد، جاکوب ریس‌ماگ، سردسته طرفداران تندروی برگزیت از نمایندگان مجلس عوام این کشور می‌خواست که علیه ترزا می، رای عدم کفایت بدهند و روزنامه‌ها نیز تخمین می‌زدند که تا روز دوشنبه تعداد امضای مخالفان نخست‌وزیر بریتانیا به ۴۸ برسد.

روز سه‌شنبه اما شورشی‌های حزب محافظه‌کار، زمانی که در محاصره دوربین‌های تلویزیونی بودند لحن خود را عوض کردند و بیشتر از موضع دفاعی سخن گفتند. ریس‌ماگ در واکنش به خبرنگاران تحقیر خود را به‌دلیل اینکه نتوانسته است به تعداد امضای کافی برسد، قبول نکرد. او به خبرنگاران گفت: صبر فضیلت است، فضیلت است، فضیلت. ما خواهیم دید که این نامه در زمان مناسب خود به اندازه کافی امضا به خود خواهد دید. برای توطئه‌گران و دشمنان سرسخت ترزا می، پیش‌نویس توافق شده بین نخست‌وزیر بریتانیا و اتحادیه اروپا یک خیانت به آرمان‌های رفراندوم سال ۲۰۱۶ به حساب می‌‌آید. آنها جدایی ‌تر و تمیز و بدون وابستگی اقتصادی از اتحادیه اروپا می‌خواهند که خود بتواند از نو قراردادهای تجاری‌اش را به امضا برساند. به باور آنها با پیش‌نویس موجود، برای چندین سال، نمی‌توان به این خواسته رسید.

پیش‌نویسی که ترزا می با اتحادیه اروپا به توافق رسیده است احتمالا اوایل ماه آینده میلادی در پارلمان به رای گذشته خواهد شد و می‌توان قاطعانه گفت که روز حسابرسی ترزا می، روز تایید یا عدم تایید پیش‌نویس در مجلس عوام انگلیس خواهد بود. ریس‌ماگ می‌گوید که برخی از طرفداران برگزیت می‌گویند که روز رای‌گیری روز بهتری برای سرنگونی دولت ترزا می به‌حساب می‌آید. این دسته امیدوارند که در آن روز پیش‌نویس از سوی پارلمان رد شود و برگزیت همان‌گونه که مردم به آن رای داده‌اند، پیش برود. ریس‌ماگ می‌گوید: آیا ۴۷ نفر دیگر به من ملحق می‌شوند یا نه؟ شاید به این تعداد بتوانم برسانم، شاید هم نه. آنها شاید در این زمان کاری نکنند اما مجبور خواهند شد برای حفظ روح برگزیت با چنین اقدامی با من همراهی کنند.

ریس‌ماگ بر این باور است که حکومت طولانی‌مدت ترزا می، بسیار پرهزینه است. به گفته وی اگر قرار باشد اقدامی در این مورد صورت بگیرد، حالا وقتش است. ریس‌ماگ می‌گوید که اگر اقدام مناسبی صورت نگیرد، نخست‌وزیر ما را به یک انتخابات دیگر رهنمون می‌کند. چند قدم آن طرف‌تر از ریس‌ماگ، استیو بیکر، یکی دیگر از نمایندگان مجلس عوام انگلیس ایستاده بود و گفت که من نجواهایی از این مساله می‌شنوم که قرار است به پیش‌نویس رای بدهند اما احتمالا این رای، رای بالایی نباشد. این درحالی است که تاکنون تنها۲۶ نفر گفته‌اند رای اعتماد به پیش‌نویس توافق‌شده خواهند داد. ویلیام هیگ، یکی از رهبران سابق حزب محافظه‌کار که با روزنامه تلگراف مصاحبه کرده است، بحران سیاسی اخیر را پیچیده خوانده و از مخالفان ترزا می خواسته است که عقب‌نشینی کنند. به باور هیگ اگر قرار باشد یک انتخابات دیگر در بریتانیا برگزار شود، مایه خنده جهانیان خواهد شد.

به‌نظر می‌رسد که فعلا ترزا می از تهدید به استعفای بیشتر اعضای کابینه خود تا حدودی رهایی یافته باشد اما این دو هفته می‌تواند برای ترزا می، بسیار سخت و جهنمی باشد چراکه این اتفاقات مثبت می‌تواند برای نخست‌وزیر بریتانیا موقت باشد. افزون بر این، روز رای‌گیری در پارلمان نیز برای ترزا می، بسیار حساس است و می‌تواند پایانی بر حیات سیاسی وی باشد. اما اگر او بتواند رای اعتماد پارلمان را به‌دست آورد مجبور است که روابط خود را با اعضای حزب اصلاح کند، چراکه هنوز مخالفان زیادی در بین هم‌حزبی‌های خود دارد و حفاظی را که بین حزب او و حزب اتحادیه‌گرای دموکراتیک کشیده شده است، مرمت کند. امضاهای نامه عدم‌اعتماد به دفتر گراهام بردی، از قانون‌گذاران با سابقه حزب محافظه‌کار فرستاده می‌شود و تنها اوست که می‌داند این امضاها به عدد ۴۸ نزدیک شده است یا نه. او تاکنون در این‌خصوص اظهارنظری نکرده است. او فقط به این جمله بسنده کرده است که سیاستمداران همیشه صادق نیستند. او صبح یکشنبه به بی‌بی‌سی گفت: من برای ۸ سال است که این کار را انجام می‌دهم و دیده‌ام که کسی علنی گفته که به من نامه فرستاده، درحالی‌که این کار را نکرده است.