تیرانس اوشوگنیسی، رئیس فرماندهی شمالی در ارتش آمریکا اظهار کرد: «ظرف‌ روزهای آتی بیش از ۵۲۰۰ سرباز تا دندان مسلح در مرزهای جنوب غربی مستقر می‌شوند.» وی تصریح کرد: «این نیروها بر تامین امنیت مرزها در گذرگاه‌های مرزی و مناطق اطراف آنها تمرکز خواهند داشت و تیم‌های مهندسی اقدام به ایجاد دیوارهای موقت می‌کنند.» دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به کاروان مهاجران هشدار داده که ارتش آمریکا در مرز منتظر آنها است.

ترامپ در ماه آوریل هم ۲۱۰۰ نظامی را به مرز مکزیک فرستاده بود. با اعزام نیروهای نظامی جدید، تعداد نظامیان مستقر در مرز مکزیک بیشتر از سربازان آمریکایی در سوریه و عراق خواهد بود. کاروان مهاجرانی که با پای پیاده عازم آمریکا هستند، در فاصله ۱۶۰۰ کیلومتری این کشور هستند و به گفته رئیس سازمان گمرک و حفاظت مرزی ایالات‌متحده، هفته‌ها طول می‌کشد تا با عبور از مکزیک به مرز این کشور برسند. این مهاجران می‌گویند، قصد دارند در آمریکا درخواست پناهندگی بدهند اما ترامپ می‌گوید بخش بزرگی از این افراد از اعضای گروه‌های تبهکار هستند و جایی در کشورش ندارند.

ترامپ دوشنبه در توئیتر نوشت: «تعداد زیادی از اعضای گروه‌های تبهکار و آدم‌های خیلی بد همراه با کاروان بزرگی هستند که به سوی مرز جنوبی ما در حرکت است. لطفا برگردید. به شما اجازه ورود به آمریکا داده نمی‌شود، مگر اینکه به‌طور قانونی اقدام کنید. این حرکت حمله به کشور ماست و ارتش ما منتظر شما است.» طبق معاهدات بین‌المللی دولت آمریکا موظف است درخواست پناهندگی مهاجران را بررسی کند. افرادی که از ترس جان خانه و کشورشان را ترک کرده‌اند، طبق قوانین بین‌المللی پناهنده محسوب می‌شوند، اما افرادی که دچار مشکلات شدید اقتصادی و معیشتی هستند، شامل معیارهای دریافت پناهندگی نیستند.