پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (آی‌ان‌اف) در سال ۱۹۸۷ در واشنگتن میان رهبران ایالات‌متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی برای حذف موشک‌های میان‌برد و کوتاه‌برد امضا شد و رونالد ریگان، رئیس‌جمهوری آمریکا و میخائیل گورباچف، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی آن را امضا کرده‌اند. این پیمان تولید و آزمایش موشک‌های کوتاه‌برد ۵۰۰ کیلومتر تا میان‌بردهایی ۵۵۰۰ کیلومتری را منع می‌کرد. دونالد ترامپ می‌گوید: روسیه این پیمان را با آزمایش نسل جدید موشک‌های خود نقض کرده است. این ادعا را باراک اوباما، رئیس‌جمهوری قبلی آمریکا هم تکرار کرده بود اما به اصرار متحدان اروپایی کشورش که از به راه افتادن یک جنگ تسلیحاتی نگران بودند از آن خارج نشده بود. ترامپ گفت: آمریکا به روسیه اجازه نمی‌دهد که فعالیت تسلیحاتی خودش را بکند؛ درحالی‌که ما خودمان را منع می‌کنیم.

وی افزود: نمی‌دانم چرا اوباما در این باره مذاکره نکرده بود یا از آن خارج نشده بود. آنها سال‌هاست که این پیمان را نقض می‌کنند.

واشنگتن معتقد است، موشک‌های نسل جدید کوتاه‌برد و میان‌برد مسکو به این کشور قدرت حملات هسته‌ای سریع به کشورهای ناتو را فراهم می‌کند. روسیه درباره نسل جدید موشک‌هایش اطلاعات اندکی فاش کرده اما اصرار دارد که پیمانش با آمریکا را زیرپا نگذاشته است. با وجود این، تحلیلگران می‌گویند این موشک‌های جدید گزینه ارزان‌تری برای تسلیحات متعارف فعلی است. روزنامه نیویورک‌تایمز در این زمینه نوشت: آمریکا بنا دارد این پیمان را ترک کند؛ چراکه التزام به آن را مانعی بر سر مقابله با گسترش حضور نظامی چین در شرق آسیا می‌داند. چین متعهد به پیمانی نظیر آنچه مسکو و واشنگتن در سال ۱۹۸۷ امضا کردند، نیست و می‌تواند بدون قید و شرط در زمینه تولید و گسترش موشک‌های میان‌برد خود فعالیت کند.

آن‌طور که گفته شده، قرار است جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ تصمیم کشورش برای خروج از این پیمان را در خلال دیدارش با مقام‌های روسیه در مسکو به آنها اعلام کند. آخرین باری که آمریکا یک پیمان نظامی را ترک کرد، به سال ۲۰۰۲ و دوران ریاست‌جمهوری جورج دبلیو بوش باز می‌گردد. در آن سال بوش آمریکا را از معاهده منع تولید تجهیزات ضدبالستیک خارج کرد؛ چراکه بنا داشت سیستم سپر ضدموشک بالستیک در اروپا را در تقابل با روسیه احداث کند. این طرح در سال ۲۰۰۹ از سوی باراک اوباما متوقف شد و چند سال بعد در ۲۰۱۶ دولت اوباما آن را با یک سیستم دفاعی جدیدتر جایگزین کرد. رئیس‌جمهوری آمریکا تصریح کرد: ما باید بتوانیم آن‌گونه سلاح‌ها را تولید کنیم؛ مگر اینکه روسیه نزد ما بیاید، چین نزد ما بیاید، همه آنها نزد ما بیایند و بگویند: بیایید تعقل کنیم و هیچ‌یک از ما دست به تولید این‌گونه جنگ‌افزارها نزند. اما اگر قرار باشد روسیه این کار را بکند و چین این کار را بکند ولی ما به این پیمان پایبند بمانیم، چنین چیزی غیرقابل‌قبول است. یک مقام ارشد دولت آمریکا گفته است: در دو دولت، ایالات‌متحده و هم‌پیمانان آن تلاش کردند تا روسیه را به اجرای کامل این پیمان به‌طوری‌ که قابل راستی‌آزمایی باشد، متقاعد کنند. با این حال روسیه به تولید موشک‌های منع‌شده کروز ادامه داده و به درخواست‌ها برای شفافیت در این مورد بی‌توجهی کرده‌ است. روسیه بارها این اتهام‌ها را رد کرده و همزمان گفته است، بخش‌هایی از سیستم دفاع موشکی آمریکا در کشورهای اروپایی برخلاف این توافق و ناقض آن است.