در آستانه نشست روز دوشنبه ترامپ با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در هلسینکی، ترامپ و همسرش ملانیا آخر هفته را به دور از شلوغی‌ها و اعتراضات لندن در زمین گلف اسکاتلند‌ ترامپ در ترنبری واقع در سواحل غربی این کشور سپری می‌کنند. در سواحل ادینبورگ تنها ۱۰۰ متر آن طرف‌تر جایی که مهمانان این تفرجگاه مشغول بازی گلف هستند، هزاران تن از معترضان یک «پیک‌نیک اعتراضی» برگزار کرده و در جریان آن شعار «ترامپ نژادپرست است»، «ترامپ دروغگوست» سردادند. در جریان سفر دو روزه ترامپ به انگلیس هم مردم لندن دست به برگزاری راهپیمایی و تظاهرات اعتراضی علیه ترامپ زده بودند.

صفی از ماموران پلیس که اکثر آنها سوار بر اسب بودند معترضان را از زمین گلف جدا کرده بودند. تک تیراندازها نیز در بالای یکی از برج‌های اطراف مستقر شده‌ تا بر این زمین وسیع نظارت داشته باشند. این درحالی است که پلیس تلاش می‌کرد تا چتربازی را که منطقه پرواز ممنوع را نقض کرده و بنر اعتراضی صلح سبز را بر فراز تفرجگاه ترامپ به اهتزاز درآورده بود، دستگیر کند. این چترباز بنری را برافراشت که در اعتراض به سیاست‌های ترامپ در زمینه‌های محیط‌زیست و مهاجرت بر روی آن نوشته شده بود «ترامپ: بدتر از انتظار.» صلح سبز در بیانیه‌ای مدعی شد که این اعتراض رئیس‌جمهور آمریکا را وادار به تسلیم می‌کند.

یک راهپیمایی گسترده‌تر نیز در ادینبورگ برگزار شد که در جریان آن ۱۰ هزار تن از مردم در خیابان‌های پایتخت اسکاتلند در راهپیمایی ضدترامپ شرکت کردند و خودروها و موتورسیکلت‌ها نیز با بوق زدن از این معترضان حمایت می‌کردند. جاناتان شافی از گروه «اسکاتلند علیه ترامپ» گفت: می‌خواهیم همبستگی خود را با آمریکایی‌هایی که مخالف ترامپ هستند، نشان دهیم. وی گفت: به هیچ عنوان قابل قبول نیست که رئیس‌جمهوری درباره جدا کردن کودکان از خانواده‌هایشان و حمایت از فاشیسم و نژادپرست‌ها صحبت کنند. ما ضدآمریکا نیستیم. ما تنها ضدترامپ و دولت تفرقه‌افکن او هستیم.